הודעות השרשרת שגורמות לבהלה בציבור

גל הודעות, חלקן שקריות ומזויפות שוטפות את הווטסאפ והרשתות החברתיות ומלחיצות אזרחים רבים. במשטרה מנסים להרגיע את הרוחות, אך המהירות מביאה לדאגה. "התקשרתי לבדוק את ההודעה, גיליתי שזה כלום", סיפר אחד ההורים. כך זה נראה

מאות הודעות שקריות מופצות בימים האחרונים, בשיאו של גל הטרור המשתולל, בקבוצות הוואטסאפ וברשתות החברתיות - ומבהילות תושבים רבים. במשטרה מנסים להרגיע את הציבור, אך ללא הצלחה וכל פרט מידע שמגיע מוביל לתגובת שרשרת: הוצאת ילדים מהגן, שיחות תכופות למשטרה - וחשש להסתובב ברחובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כך למשל באחת ההודעות שהופצה היום נכתב: "התקבלה התרעה שהחל מהיום יתחילו להופיע בגני שעשועים נשים ערביות בלבוש ארוך כולל תיק צד, משקפי שמש, הופעה מוסווית רגילה כדי לא לעורר חשד. המחבלות רוצות לשחוט ילדים עם הסכין שיש להן בתיק!". אם לשני ילדים מכפר יונה סיפרה על הבהלה הרבה: "הייתי כל כך בלחץ שלקחתי את הילדים מהגן, זה פחד אלוהים".

בעיריית רמת גן ובמרחב דן של המשטרה נאלצו לפרסם הבוקר הודעה לציבור, בעקבות ידיעה שהופצה על מפגע שנעצר ברחוב הירדן פינת פנחס רוטנברג כשברשותו סכין. "לא היו דברים מעולם. בעיר לא אירע כל אירוע בטחוני מסוג זה. נבקשכם לגלות אחריות ציבורית, להפיץ הודעה זו בכל דרך אפשרית ולהימנע מכל הפצת מידע שאינו מאומת ברשתות החברתיות", נכתב בהודעה.

אחת ההודעות

עמוד הפייסבוק של משטרת ישראל מוצף בפניות של אזרחים מודאגים, שמציגים את אותן הודעות ומבקשים לבקש פרטים על אירועים, שרבים מהם כלל לא התרחשו. באחת ההודעות הללו נכתב לדוגמה: "התקבלה התראה משוטר תחנת משטרת רמלה: לכל מי שברמלה/שקרוב לרמלה לוד לא לצאת!! בבקשה מכם אל תצאו יש מידע על 3 מחבלים שנמצאים באזור אך לא מצליחים לאתר אותם אל תצאו!".

לחץ בקבוצות הווטסאפ של ההורים

כל הודעה כזאת מבהילה תושבים רבים. המשטרה והרשויות מנסות להכחיש מהר דיווחים כאלה או אחרים, אך לעתים זה בלתי אפשרי. אתמול הורים רבים בתל אביב נבהלו לאחר שהופצה השמועה על אירוע לאומני בגן ילדים בצפון העיר. השמועות התבררו כשקריות - מדובר במקרה בו סייעת חשדה בעובר אורח שפנה אליה בערבית, היא הזעיקה את המשטרה שהגיעה למקום ולא איתרה שום ממצא חשוד.

כל הודעה כזו מקפיצה במיוחד את ההורים בקבוצות הווטסאפ של הגנים ובתי הספר. "אנחנו בהיסטריה, לא מסוגלים לעבוד, חושבים רק על הילדים שלנו", סיפר אב לילד בן 5. "התקשרתי לברר על ההודעה של הגני שעשועים והרגיעו אותי, אמרו לי שזה כלום".

קבוצת ווטסאפ של גן ילדים

"על רקע ההסלמה במצב הביטחוני מופצות ברשתות החברתיות שמועות והודעות שונות, הכוללת מידע מוטעה ולא מדויק", אמרו אתמול במשטרה. "על מנת למנוע הטעייה ויצירת בהלה מיותרת בקרב הציבור אנו מבקשים להבהיר כי במידה ואכן נבקש להתריע בפניכם על סכנה כזו או אחרת, נדאג לעדכן אתכם באופן רשמי ובצורה מסודרת בעמוד הפייסבוק שלנו, בחשבון הטוויטר של משטרת ישראל ובכלל אמצעי התקשורת. אנא נהגו באחריות והתבססו על הודעות רשמיות בלבד".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני