השבוע: שביתה במגזר הערבי ועליית הח"כים הערביים להר הבית

הנהגת המגזר הערבי מחריפה את צעדי המחאה נגד הממשלה: ביום שלישי ישביתו את מוסדות החינוך ואת כל פעולות המסחר ויקיימו הפגנת ענק בסכנין. למחרת מתכננים חברי הרשימה המשותפת לעלות למסגד אל אקצא, למרות האיסור המפורש של רה"מ נתניהו

"השבתה - כבר לא אמצעי יעיל", הפגנת הזעם (Yaffa48.com)

רחוקים מהרגעת הרוחות: ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הכריזה הבוקר (ראשון) על שביתה בת יממה במסחר ובמערכת החינוך של המגזר בכל רחבי הארץ ביום שלישי הקרוב. במקביל, מתכננת הרשימה המשותפת של ערביי ישראל לקיים באותו יום הפגנת ענק בסכנין במחאה על מה שהם מכנים "ניסיונה של ממשלת נתניהו להפריד בין המוסלמים למסגד אל-אקצא". חברי הכנסת מהמפלגה גם לא זנחו את תכניתם לעלות להר הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חברי הוועדה התכנסו היום בכפר קרע, שם כינסו דיון בהשתתפות עיתונאים וחברי כנסת מהרשימה המשותפת בסוגיית עלייתם של נציגי המפלגה למסגד אל-אקצא. לאחר שבחנו מספר מישורים ודרכי פעולה, החליטו לבסוף להכריז על שביתה כללית.

במסגרת ההחלטה יושבתו למשך יממה כל שירותי המסחר ומוסדות מערכת החינוך במגזר הערבי בכל רחבי הארץ, כשבמקביל תיערך בסכנין הפגנה ארצית במחאה על ההגבלות שהוטלו על מוסלמים בעלייה להר הבית. יום לאחר מכן מתכננים חברי המפלגה לעלות למסד אל-אקצא, זאת חרף איסור העלייה להרי שהטיל ראש הממשלה על ח"כים יהודים וערבים כאחד.

"החלטה עלובה"

ברחוב הערבי היו מי שהגיבו בכעס להחלטה שעלולה להחריף את המשבר הכלכלי שבו מצויים סוחרים רבים מאז החל גל הפיגועים הנוכחי. "מדובר בהחלטה עלובה", סיכמו סוחרים בנצרת. "השבתה הייתה אמצעי יעיל לפני 30 שנה. היום יש עוד המון דרכים שאפשר לנצל לצורך מחאה לגיטימית - אבל בטח שלא בהשבתה של המסחר ושל החינוך".

מראשי המתנגדים למהלך גם ראש עיריית  נצרת, עלי סלאם, שאמר כי הגיע הזמן שגם חברי הכנסת הערבים יפעלו כדי להנמיך את גובה הלהבות. ח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת, שנמנה על יוזמי המחאה, הסביר כי ההחלטה התקבלה בעקבות המהלכים שמובילה, לטענתו, ממשלת נתניהו בירושלים ובמסגד אל-אקצא, לרבות מאמציה למנוע ממוסלמים לעלות לאתר הקדוש.

במקביל, הודיעה הרשות הפלסטינית וגורמים רשמיים של חמאס על קיום שביתת הזדהות כללית ביום שלישי ברחבי הגדה ורצועת עזה.