מזעזע: כך חיה קשישה חולה בבת ים

בעקבות פוסט עם תמונות שפרסם פעיל חברתי מבת ים, עשרות אנשים בהם שוטרים, חיילים ועוד מתנדבים שיפצו דירה מוזנחת של אישה חולה ופגועת ראייה בת 78. במקום היו עכברושים, רהיטים שחורים מטינופת, וריח צחנה. "הבת שלי נכנסה ובכתה בחוץ אחרי מה שראתה", סיפרה אחת המתנדבות. כך זה נראה – לפני ואחרי

עכברושים בכל מקום, בגדים ספוגים בצואה, ריח צחנה, מיטה שחורה מלכלוך וקירות מטונפים. למראות והריחות הקשים האלה נחשפה נציגה של הביטוח הלאומי בביתה של פנסיונרית חולה ופגועת ראייה בת 78 שמתגוררת בבניין מגורים בבת ים. על המקרה הקשה סיפרה הנציגה לפעיל החברתי ירון לוי, תושב העיר, שהזדעזע והרים את הכפפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני ראש השנה ביקרה בדירה המוזנחת עליזה בשן, שמבצעת הערכות תלות מטעם הביטוח לאומי, זאת לאחר שבנה של האישה צלצל לביטוח הלאומי וביקש סיוע. "לא תיארתי לעצמי מה אני הולכת לראות שם, פתחתי את הדלת וחשכו עיני", העידה. "אני נתקלת בהזנחה, אבל במקרה כזה לא נתקלתי כל החיים שלי. הזדעזעתי, בשלב מסוים ראיתי חולדה ענקית ולא יכולתי להישאר שם".

המטבח המוזנח (ירון לוי)

בקרוב יגיע מטבח חדש (ירון לוי)

מיד לאחר מכן היא שיגרה מכתב בהול לביטוח הלאומי והעבירה את הדוח. בין היתר, היא יצרה קשר עם ירון לוי.

כשהגיע ירון לבית הוא ניסה לדבר עם האישה. "אני רק רוצה שירססו נגד העכברושים", אמרה לו. הוא התקשה להאמין שכך היא חיה, יצר קשר עם בנה והחליט לעשות הכול כדי לשפר את תנאי המגורים שלה.

סטטוס שפרסם בסוף החודש שעבר בפייסבוק, עם התמונות המזוויעות זכה לשיתופים רבים, וזעזוע. שוטרים, חיילים, מבוגרים, צעירים, חברות ואישי ציבור נרתמו למען המטרה. תוך עשרה ימים ספורים והרבה מאוד עבודה של אנשים טובים ובהתנדבות - הכל השתנה.

עכבר מעל הספרים (ירון לוי)

כך נראה סלון הבית (ירון לוי)

בין היתר נתרם עבורה מטבח חדש, חברת ניקיון הגיעה לעשות פוליש ברצפה, שוטרים ושוטרות מתחנת דיזנגוף הגיעו לצבוע את הבית, וכך גם צעירי "יש עתיד". מתנדבים נוספים רכשו לה בגדים, תמרוקים ומוצרי מזון.

"זו אישה פגועה נפשית ועם לקות ראייה, והיא חיה ככה כבר שנים מביטוח לאומי. לא הגיוני שככה היא חיה, היא אמרה שהיא לא צריכה ארמון אלא אוכל בשבילה כי החולדות גומרות לה את האוכל", מספר לוי. "הטלפון עד היום לא מפסיק לצלצל. פינינו משם מכולה של זבל, היו בגדים בארונות שהיו דבוקים כי כל הארונות היו עם צואה של עכברושים, זה לא נתפס. החיילים שסייעו שם שמו מסכות וקשרנו עליהם כיסוי כמו בנדנה על האף מרוב הסירחון".

המיטה החדשה (ירון לוי)

מתנדבים צובעים את הקירות (ירון לוי)

המלאכה הייתה מורכבת במיוחד, והרבה אנשים טובים התגייסו למענה. כך למשל גלי פדהצור מרמת אביב, ראתה את הפוסט בפייסבוק, והגיעה למקום יחד עם גאיה צור, בתה בת ה-16. "לקחנו מונית עם המון ציוד, קניות מהסופר, חומרי ניקיון וכסף משכנה שלנו - היה ריח נורא, של נבלה", סיפרה. "הבת שלי יצאה החוצה ופשוט בכתה, ואז נכנסה, יומיים היא לא יצאה מהמיטה ואגרה כוחות, עזרנו לה, לא יכולנו לראות את זה".

גם דודי קוירו, בעל חברת הובלה, לא נשאר אדיש: "נכנסתי לדירה וזה היה פשוט זוועה, ממש כואב הלב, אפילו לא הייתי נותן לכלב לחיות שם, זה היה מחריד". הוא ביצע שתי הובלות של מיטה חדשה ושולחן.

"בעשרה ימים, בין האישה שפגשתי לאישה שפגשתי אתמול זה שני אנשים שונים", מסכם לוי. "היא בהתחלה לא דיברה ולא הוציאה מילה, עכשיו היא כבר אומרת שלא יכול להיות לה יותר טוב ממה שעשינו לה בבית".

בעיריית בת ים אמרו כי האישה מוכרת לשירותי הרווחה ובביתה בוצע בעבר שיפוץ וכן הדברות כנגד מזיקים. "לאור ההזנחה ומצבה הנפשי הוצע לה מספר פעמים טיפול אולם היא סירבה ועדיין מסרבת לכניסת גורמי המקצוע לביתה. לפיכך הנושא הועבר להחלטת בנה, המשמש כאפוטרופוס שלה, וכן לטיפול גורמי הרווחה ובריאות הנפש המחוזיים", נמסר.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני