הנשיא ריבלין ספד לרב לביא: "נהרגת למען עמך"

בין ההמונים שהגיעו לחלוק כבוד אחרון לרב נחמיה לביא, שנרצח אתמול בפיגוע הדקירה בעיר העתיקה בירושלים, היה גם נשיא המדינה ראובן ריבלין שספד למנוח מעל קברו הטרי: "יצאת מביתך לשמע זעקות העזרה, נפלת על משמרתך". בהמשך קרא ריבלין למתפללים היהודים שלא להדיר רגליהם מהכותל

בהר המונוחות בירושלים הובא לקבורה הרב נחמיה לביא (לוי), שנרצח אמש (שבת) בפיגוע הדקירה ברחוב הגיא שבירושלים. בין האלפים שהגיעו ללוותו גם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, ונשיא המדינה ראובן ריבלין, שספד למנוח. בבית העלמין שבהר הזיתים נערכת בשעה זו הלוויתו של הנרצח השני בפיגוע, אהרון בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בני משפחתו של הרב לביא התקשו להיפרד ממנו, פחות מיממה מאז ראו אותו בחיים. "אהבת את כולם וכולם אהבו אותך, אהוב על הבריות ואהוב גם על המקום", ספד לו אביו יחזקאל בדמעות. "במיוחד מאז לימודיך בישיבה ידעת מה פירושו של הזמן. לנצל כל רגע, ללמוד וללמד, והכל ברוח טובה ובמאור פנים ושמחה. עם כל זה, כמה אהבת את הצבא. התגייסת בגיל קצת יותר מבוגר, היית המבוגר בפלוגה, אבל עם כל זה נבחרת לחניך מצטיין פלוגתי"

"הקדוש ברוך הוא החליט ליטול את נשמתך היקרה והקדושה אליו ולשבצה עם כל מושבות הצדיקים", סיים האב השכול. "אנו מעריכים את אשתך היקרה והגיבורה, נטע, ואת שבעת ילדיך התמימים והטהורים", סיכם האב יחזקאל. "אבא שלכם הוא צדיק גדול ואמיתי. נחמיה, היית יקר לכולנו".

קודם לכן ספד לרב גם נשיא המדינה ראובן ריבלין. "כיצד קורה שבליל הושענא רבא נרצחים יהודים בדרכם לכותל?", אמר ריבלין מעל קברו הטרי. "נחמיה, יצאת מביתך לשמע זעקות העזרה, נהרגת למען עמך ולמען מדינתך, למען ארצך ולמען מולדתך. נפלת על משמרתך. האחריות, הערבות, מסירות הנפש עבור האחר, היו תמיד נר לרגליך. כמורה, כרב, כחייל, כלוחם וכאב. במסירות הנפש שלך, בהקרבה היוקדת, באהבת ישראל שפעמה בלבך, השארת צוואה של אהבה והקרבה לילדיך. גם כאשר לא תהיה לידם, ולא תספיג את חינוכם בערכים נשגבים, הם לעולם לא ישכחו את הגבורה שלך ואת האהבה שלך ואת האחריות שלך לאחר. גם אנחנו, העם בישראל, לא נשכח".

את דברי ההספד חתם ריבלין בקריאה לציבור להמשיך ולפקוד את רחבת הכותל במהלך החג. "אסור לנו להירתע מלהגיע לכותל", אמר. "אני קורא לכל העולים לרגל, אל תדירו רגליים מהעיר העתיקה".

בנו הבכור של הרב לביא שיבח את עוז רוחו של אביו. "אבא לא רצח, אלא נהרג במאבק מול הצורר", ספד לאביו. "אבא יצא מהבית להגן, ונפל בקרב".

נחלץ לעזרה ונרצח בעצמו. הרב לביא (יעקב יברוב)

הרב לביא היה הראשון להגיע אל זירת האירוע אמש. דקות ספורות קודם לכן הוא עוד ישב בביתו הסמוך לרחוב שבו נדקרו בני הזוג בנט, ויצא אל המקום בריצה לאחר ששמע את זעקותיהם.

בזירת האירוע הבחין לביא באדל בנט מכוסה בדם ובבעלה אהרון מוטל על הקרקע כשהוא פצוע אנושות. בשלב זה החל לביא להיאבק במחבל, שלבסוף דקר גם אותו ופצע אותו פצעים קשים. לאחר מכן חטף המחבל את נשקו של לביא ופתח בירי לעבר עוברי אורח בזמן שניסה להימלט מהמקום. מהירי נפצע קל ברגלו בנם הפעוט של בני הזוג בנט.

למרות פצעיה הקשים הצליחה רעייתו של בנט לרוץ לעמדת שיטור סמוכה ולהזעיק את הכוחות לזירה. השוטרים פתחו במרדף אחר המחבל, שבסופו נורה למוות.

כוחות מד"א שהגיעו למקום ניסו לבצע בשני הפצועים פעולות החייאה, אך לבסוף נאלצו לקבוע את מותם במקום.

הרב לביא, בן 41 במותו, היה תושב העיר העתיקה ותלמיד ישיבת "עטרת כהנים" הסמוכה לזירת הפיגוע. הוא הותיר אחריו אישה ושבעה ילדים.

במקביל, נמשכות גם היום הפרות הסדר בעיר העתיקה ובזירה שבה אירע הפיגוע אמש. צעירים פלסטינים מיידים אבנים לעבר לוחמי מג"ב, ואלה מגיבים בירי כדורי גומי ובפיזור גז מדמיע. עד כה לא נרשמו פצועים בעימותים.