צפו: נחשף פסיפס בן 1,500 שנה

רשות העתיקות חשפה לפני כשנתיים פסיפס נדיר בן כ-1,500 שנה בפארק התעשייה קרית גת. הממצא הארכיאולוגי הועבר לשימור, וכעת הוא הוחזר למשכנו המקורי שם הוא יוצג לקהל הרחב החל מהשבוע. בפסיפס ניתן לראות מפה המתארת רחובות ומבנים קדומים ממצרים. צפו בתיעוד

פסיפס נדיר בן כ-1,500 שנה התגלה בפארק התעשייה קריית גת, והחל מיום חמישי הקרוב הוא יוצג לקהל הרחב. הפסיפס, שנחשף לפני כשנתיים, הוחזר בשבועות האחרונים לאתר לאחר ששומר על ידי רשות העתיקות וכעת יוצג לציבור הרחב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפסיפס הנדיר מציג מפה ובה רחובות ומבנים קדומים ממצרים. הוא שימש כרצפה של כנסייה מהתקופה הביזנטית. בחלק אחד של הפסיפס מתוארים בעלי חיים כמו תרנגול, איילה, ובעלי כנף וגם גביע מיוחד המכיל פירות אדומים.

שימש כרצפה של כנסייה. הפסיפס הנדיר (רשות העתיקות)

בחלקו השני של הפסיפס מתואר נוף מהנילוס המצרי - סירה מגולגלת מפרש, רחובות ומבנים. המבנים מתוארים במפורט בתלת מימד, ולהם שתיים עד שלוש קומות, מרפסות וגלריות, גגות, רעפים וחלונות.

"בהתקנת הפסיפס השתמש האמן ב-17 גוונים של צבעי אבנים", סיפר הארכיאולוג סער גנור מרשות העתיקות. "ההשקעה ואיכות חומרי הגלם הם מהטובים שהתגלו עד כה בישראל".

17 גוונים של צבעי אבנים. הפסיפס הנדיר (רשות העתיקות)

"הופעה של מבנים על גבי רצפות פסיפס היא תופעה נדירה בארץ ישראל", הדגישו גנור והארכיאולוגית ד"ר רינה אבנר. "המבנים מסודרים לאורך רחוב עמודים ראשי של עיר, כמעין מפה קדומה. לצד אחד המבנים בפסיפס שנחשף, השתמרה כתובת ביוונית המעידה על כך שהמקום המתואר הינו היישוב חורטסו שבמצרים".

"לפי המסורת הנוצרית, בחורטסו נקבר הנביא חבקוק", הסבירו השניים. "הופעת עיר מצרית זו על רצפת המבנה הציבורי בקרית גת, מרמזת, אולי, על מקורם של יושבי הכנסייה". הפסיפס ייחשף לציבור בחמישי הקרוב במסגרת פסטיבל "מפעלים מבפנים".