שלומית, מאחורייך: המתנדבים שבונים סוכה לנזקקים

לצד מי שמיהרו לתקוע יתד ראשונה של הסוכה עם צאת יום הכיפורים, היו מי שגם השנה התקשו לקיים את המנהג המסורתי בכוחות עצמם. בתנועת בני עקיבא החליטו להירתם למשימה, ובעזרת מתנדבים פעלו כדי לסייע לכל המעוניין במלאכת הקמת הסוכה. "כל כך כיף לעזור ולתרום, זו תחושת סיפוק אדירה", סיפרה אחת החניכות

מהמסד ועל הטפחות. הבונים בפעולה (תנועת בני עקיבא)

לקראת חג הסוכות שחל היום (ראשון) הפעילה בשבועות האחרונים תנועת הנוער "בני עקיבא" את פרויקט "צוות הבונים", שבמסגרתו סייעו פעיליה לקשישים ולבעלי מוגבלויות במלאכת הקמת הסוכה כדי שיוכלו לקיים את מצוות החג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היוזמה, שאותה מקיימת התנועה זו השנה השנייה, נולדה מתוך הכרה בכך שבניגוד לקיום מצוות רבות אחרות מצריכה מצוות הסוכה מאמץ פיזי מורכב ממי שמבקשים לקיימה. עובדה זו מקשה מדי שנה על מאות קשישים ובעלי מוגבלויות שנאלצים בלית ברירה לוותר על המנהג המסורתי בהיעדר יכולת להתמודד עמו לבדם.

במסגרת התכנית הגיעו גם השנה צוותי פעילים לבתיהם של אזרחים שפנו לתנועה והקימו בעבורם את הסוכה, שאותה ישובו ויפרקו לאחר החג. "לא היה מישהו שיבנה לי את הסוכה", סיפרה קשישה אלמנה מאזור הדרום שהסתייעה בפעילים. "החבר'ה הגיעו בזמן, ועכשיו הסוכה מסודרת עד הפרט האחרון. מגיעות להם המון ברכות".

בין הפונים לתנועה היו גם לא מעט נכים ובעלי צרכים מיוחדים שהתקשו להתמודד עם המשימה המאתגרת. "כל שנה אנחנו עושים לבד ומתקשים מאוד", סיפר קשיש נכה מצפון הארץ. "השנה הם היו לנו לעזר רב. האווירה הייתה שמחה ונהדרת. בשנה הבאה נדע למי לפנות".

בונים ונהנים. חניכי "בני עקיבא" (תנועת בני עקיבא)

"קבוצת הבונים מסייעת לנו זו השנה השנייה בבניית סוכה בגן הילדים הטיפולי ברמת גן", סיפרה גננת בגן לילדים בעלי צרכים מיוחדים. "הילדים נהנו מהמחשה ויזואלית, ברורה וחווייתית, תוך מאור פנים, תשומת לב אישית וחיוך של הבונים המקסימים".

שלב הקישוטים בסוכה (תנועת בני עקיבא)

"אין הרגשה טובה מלצאת לחצר לאחר שהסוכה בנויה"

לצד שביעות רצונם של הפונים, מעידים גם פעילי התנועה על סיפוק עצום מהפעילות. "כל כך כיף לעזור ולתרום, זו תחושה אדירה בכל פעם מחדש", סיפרה שירי, פעילה בת 19 מגבעתיים. "אין הרגשה טובה מלצאת לחצר לאחר שהסוכה כבר בנויה ומקושטת בהרגשה שזיכית אלמנה או קשיש במצוות החג".

"הקמת צוות הבונים מסמלת, אולי יותר מכל, את הערכים עליהם מושתתת תנועת 'בני עקיבא'", אמר מזכ"ל התנועה, דני הירשברג. "עזרה לזולת, חיזוק מסורת ישראל, חיבור בין דורי בין הצעירים לדור המבוגר והנצחת בוגרי התנועה שהקריבו את חייהם למען עם ישראל – כל אלו יחד מהווים נקודת התייחסות בהירה ומדויקת  עבור הדור הצעיר המתחנך בסניפי התנועה ברחבי הארץ".