"מוטי, היית גוליבר בארץ הגמדים"

אלפי בני אדם ליוו את העיתונאי הוותיק מוטי קירשנבאום בדרכו האחרונה. נשיא המדינה ריבלין ספד לו: "אתה תחסר לי מוטי". ירון לונדון אמר בעצב: "איבדתי חבר נאמן". המשורר יהונתן גפן נפרד בשיר

פרידה עצובה (פלאש 90)

אלפי בני אדם ליוו הבוקר (ראשון) את איש הטלוויזיה הוותיק מוטי קירשנבאום בדרכו האחרונה. קירשנבאום, אחד מענקי הטלוויזיה הישראלית וממייסדיה, הלך לעולמו ביום שישי האחרון לאחר שלקה בדום לב בביתו, הוא הותיר אחריו ארבעה ילדים. אל בית העלמין במכמורת הגיעו אנשי תקשורת רבים, כמו גם פוליטיקאים שהגיעו לחלוק לו כבוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין היה הראשון לשאת דברים בטקס. "תמיד ידעת להפתיע אותנו, אבל הפעם, הפעם הגזמת מוטי", אמר הנשיא, שנמנה על חבריו של קירשנבאום. "היום מוטי מכל קצוות הארץ התקבצנו הנה להיפרד ממך. ללחוש לך כמה אנחנו אוהבים אותך. מוטי, שנינו בני אותו הגיל. תמיד היית אומר לי 'אתה האח המבוגר כי אתה גדול ממני ב-10 ימים'. בגיל שלנו לא תמיד יש לך זמן לגעגועים. אוי, תחסר לנו מוטי. כמה תחסר".

ירון לונדון, שותפו לתכנית הטלוויזיה בערוץ 10 סיפר בצער על החברות ארוכת השנים. "איבדתי חבר נאמן, יועץ חכם שותף נדיב, מתנה שמקבל אדם בר מזל רק פעם בחיים ובלעדייך אני חיגר. אמרת לא פעם 'אנחנו לא נתבייש להיות פתטיים, אותנו יוציאו מהאולפן עם הרגליים קדימה על אלונקה מחוברים לאינפוזיה'. איפה הדוגמא האישית מוטי? השארת אותי לבד".

"14 שנה, כמעט מדי יום, אלפי ימים שכאלה, וכעת אני לא יודע מה אעשה. יש לי מקל אבל אין לי מוטי, ובלי מוטי אצלע על ירכי עד סוף חיי", הוסיף שותפו לדרך בשנים האחרונות. "אין אדם זוכה לחבר כזה ולשותף כזה פעמיים, וחברויות כאלו נדונות לחורבן אחרי כמה שנים. אצלנו האהבה הלכה וגברה עם השנים. הדבר הראשון שחשבתי כשקיבלתי את הידיעה הייתה מה יהיה עם החבר'ה, איך הם יחיו בלי אבא כזה. אני מקווה שתצליחו לשמר את זכרו, אבל לשאוב ממנו כוח".

חברו הקרוב, המשורר יהונתן גפן, ספד לו בשיר:

"היה שלום גוליבר בארץ הגמדים.
חכם, מצחיק, לוחם בנחישות,
נגד משטרת המחשבות של שלטון הפחד
באימפריה המפוררת של ליליפוט.
היית לי אבא שמעולם לא היה לי,
ואח מבוגר ואחראי וחבר,
שאומר את הדבר הפשוט והברור ביותר
שאיש אינו אומר.
ומי שמאמין בעולם הבא,
שאליו נילקח בסוף איזה יום,
יודע - 'הטובים עפים לגן עדן,
הרשעים, שוקעים לגיהינום',
אבל אתה לא מת.
רק טס לעוד כתבה באפריקה,
לרכב על פילים לבנים,
לצלם לנצח חיות נכחדות, כמוך.
ושם יונה יפה מחכה לך כבר 9 שנים".

קירשנבאום נולד בשנת 1939 ושירת בצה"ל בנח"ל המוצנח. לאחר מכן הוא יצא ללוס אנג'לס כדי ללמוד קולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת קליפורניה. במהלך התואר השני שלו, נקרא קירשנבאום לשוב לישראל כדי לסייע בהקמתו של גוף חדש: הטלוויזיה הישראלית שזה עתה נולדה. קירשנבאום ערך את מהדורת החדשות של הערוץ, "מבט", ולאחר מכן ערך והפיק את תכנית הסאטירה פורצת הדרך "ניקוי ראש".

התכנית בה השתתפו בין היתר ספי ריבלין, רבקה מיכאלי וטוביה צפיר ירדה בשנת 1976, ובשנה זו זכתה גם בפרס ישראל אותו קיבל קירשנבאום בעצמו. הוא ערך סרטים תיעודיים בערוץ הראשון ומונה בהמשך למנהל מחלקת התכניות בערוץ. בתפקידו זה הוא אישר לא פעם תכניות שנויות במחלוקת של ירון לונדון, לימים שותפו הטלוויזיוני.

בשנת 2002 החל קירשנבאום להגיש את תכנית האקטואליה "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10 עם ירון לונדון. קירשנבאום זכה גם בפרס על מפעל חיים של אגודת העיתונאים בשנת 2009. אחת האהבות הגדולות של קירשנבאום היתה צילום סרטי טבע - אהבה שלקחה אותו לכל פינות העולם - הג'ונגלים של קוסטה ריקה, מדבריות נמיביה, ומרחבי הקרח של אנטרקטיקה. הוא צילם שם תמונות מרהיבות של אריות, נמרים, פינגווינים וגם ביקר ב"מעיין הנעורים" בקוסטה ריקה.