אלו האתגרים של המפכ"ל המיועד ר'

היועץ המשפטי לממשלה אישר המועמדות, ועדת טירקל צפויה לתת את החותמת ונראה שהפעם דבר לא עומד בדרך למינוי מפכ"ל חדש. שיקום המשטרה ומלחמה בטרור העממי – מה עומד לפתחו של סגן ראש השב"כ ש' בתפקידו הבא כראש הארגון החבול בישראל?

ר', המפכ"ל המיועד (חדשות 2)

למרות שגורמים במשטרה מלינים על ההתעקשות של ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון הפנים ארדן למנות מפכ"ל מחוץ לשורות המשטרה - סגן ראש השב"כ ר', שקיבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה, צפוי לקבל גם את החותמת של ועדת טירקל ולהתמנות לתפקיד. ר' לא צפוי לזכות ל-100 ימי חסד ויידרש מיד עם כניסתו לתפקיד להתחיל לפעול לשיקום הארגון שתדמיתו נמצאת בשפל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר בתחילת דרכו מציבים נתניהו וארדן ארבע משימות עיקריות עבור ר':

- שיקום המשטרה ושינוי משמעותי בדרג הפיקודי.
- הובלת המאבק בטרור הערבי במזרח ירושלים.
- הגברת האכיפה במגזר הערבי במדינה כולה.
- שיפור בשירותי המשטרה לאזרח, תוך החדרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

למרות שגם במקרה הזה מדובר במינוי חיצוני, הרי שהתאמתו למשטרה של ר' טובה יותר מזו של הירש. ההיכרות שלו עם הארגון והמעורבות שלו במספר אירועים ופעולות של המשטרה הופכת אותו לבקי יותר ברזי הארגון.

מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב יורם הלוי, שוקל לפרוש משורות המשטרה בעקבות ההחלטה על מינויו של ר'. ניצב הלוי אומנם עוד לא קיבל החלטה סופית בנושא, אך הוא חש אכזבה רבה מכך שנתניהו וארדן בחרו בפעם השנייה ברציפות מועמד מחוץ לשורות המשטרה. ממלא מפקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, כבר הודיע שיפרוש מהמשטרה ב-1 בינואר.

ראש הממשלה נתניהו אמר כי לא מן הנמנע שהוא עצמו ינסה לשכנע את הניצבים הלוי וסאו להישאר במשטרה. השר ארדן עשוי להציע לניצב סאו את תפקיד סגן המפכ"ל עם סמכויות מורחבות בניסיון להשאירו בארגון.  

תמימי דעים. ארדן ונתניהו (פלאש 90 , מארק ישראל סלם)

מוקדם יותר היום הודיע השר ארדן על החלטתו להמליץ לממשלה על מינויו של סגן ראש השב״כ ר׳ לתפקיד המפכ׳׳ל הבא של משטרת ישראל. המינוי יובא לאישור הממשלה בכפוף להמלצת הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל. בשלב זה לא ניתן לפרסם את שמו של המועמד ופרטים נוספים על זהותו.

לבקשת השר ארדן ערך הבוקר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדיקה בעניינו של ר' ובסיומה קבע כי "אין כל בעיה או מניעה משפטית בכל הקשור למועמד זה, ועל כן אפשר להמשיך בהליכי המינוי". וינשטיין הודיע על כך מוקדם יותר לשר ארדן ולוועדת טירקל.

מועמדותו הוסרה. תא"ל (במיל') הירש (פלאש 90 / יונתן סינדל)

ר׳ התגייס לחטיבת הצנחנים בשנת 1981 והשתחרר מצה״ל לאחר שכיהן כמפקד פלחה׳׳ן 35 וסגן מפקד גדוד 50. עם שחרורו מהצבא התגייס בשנת 1987 לשב׳׳כ שם ביצע שורה של תפקידים בכירים, בין השאר כיהן בעשר השנים האחרונות בארבעה תפקידים המקבילים לאלוף.

במוצאי יום כיפור הודיע ארדן להירש כי הוא נאלץ להסיר את מועמדותו לתפקיד לנוכח התמשכות הליך הבדיקה בעניינו. "גל הירש הוא ביטחוניסט עם קבלות", הבהיר ארדן. "מאז ההודעה הירש עובר מסע השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מביע תמיכה בגל ובמועמדותו".