"מוטי עיצב את הטלוויזיה בישראל, הוא איש שאין לו תחליף"

חברים, עמיתים ובכירים במערכת הפוליטית התקשו לעכל את לכתו של העיתונאי הוותיק. "מוטי היה מורה רוחני", סיפר טוביה צפיר. "אלוהים לא עושה בחירות נכונות", אמר הגשש שייקה לוי. רה"מ נתניהו: "קולו ייחסר מאוד"

"אין לו תחליף", קירשנבאום והחברים (Moshe Shai/Flash90)

אבל כבד נפל בתעשיית הטלוויזיה והבידור הישראלית עם היוודע היום (שישי) דבר מותו של העיתונאי מוטי קירשנבאום. "זה בלתי נתפס, זה פשוט הפסד גדול לכולנו", אמרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא לא היה רק מורה רוחני, אלא אבא של ממש", אמר טוביה צפיר, שותפו של קירשנבאום לתכנית הסאטירה "ניקוי ראש". "הוא היה אנושי מאוד למרות שכולם קצת חששו מהסמכות שלו כ'מפקד עליון'. הדוגמה שהכי זכורה לי היא שבשיא העשייה בניקוי ראש כשעבדנו 24 שעות רצוף, כשספי ריבלין הרגיש לא טוב, הוא התעקש לנסוע איתו לבית החולים ולטפל בו. הוא ידע להיות רך ואוהב וזה יחסר לי מאוד".

"לא רק אבא רוחני", קירשנבאום (Moshe Shai/ flash90)

דברים ברוח דומה אמרה גם רבקה מיכאלי, שהיתה שותפה אף היא לצוות השחקנים בתכנית פורצת הדרך. "הוא היה אדם שהכיר היטב את העבר, את ההווה וידע לנחש את העתיד", אמרה. "הוא ישר דרך, וחכם מאוד. הוא ידע להתייחס לדברים בהומור, ידע את העצב, את הסבל, וידע גם ליהנות. זה האיש שעיצב הרבה מאוד דברים בטלוויזיה ועל הבמה הסאטירית בישראל. הוא היה אהוב מאוד על חבריו וקשוב מאוד לבני משפחתו. אין לו תחליף", חתמה.

"עוד לא מעכלים"

הבשורה בדבר מותו של קירשנבאום הכתה בתדהמה גם את אפרים סידון שהיה שותפו של קירשנבאום ליצירה בחלקים שונים בחייו. "זה שוק טוטאלי, אני עדיין לא מעכל את זה", שיתף סידון. "זה היה פתאומי כל כך. בשבוע הבא היינו אמורים להיפגש כדי לעבוד על פרויקט חדש, קשה לחשוב על כך במונחי עבר".

השחקן ישראל גוריון, ששיחק בהצגה "רואים ת'סוף" שאותה ביים קירשנבאום סיפר כי נפגש עמו לאחרונה בשבוע שעבר בחגיגות ה-60 למועדון צוותא. "אני פשוט לא מאמין איך הדבר הזה קרה", אמר בעודו דומע. "הוא היה איש נבון, במאי נהדר ומפיק יוצא מן הכלל. אני לא זוכר עוד מישהו כמוהו. כשהוא הפיק בזמן שביימתי בטלוויזיה הוא עשה הכל בפשטות ללא בלגן מיותר. זה הפסד גדול לכולנו".

"עזר לנעוץ שיניים"

שייקה לוי, איש "הגשש החיוור" שעבד עם קירשנבאום בעת שהאחרון ביים את התכנית התשיעית של הלהקה, סיפר כי קיבל את ההודעה המרה בתדהמה גמורה. "זה לא היה צפוי בשום אופן", אמר. "הוא היה בריא לגמרי ולא העליתי בדעתי דבר כזה. אלוהים לא עושה בחירות נכונות ופשוט לוקח אנשים מבלי לחשוב לפני זה. הוא צריך להחליף את ועדת האיתור שלו".

לוי סיפר כי הימים בהם עבד קירשנבאום יחד עם השלישייה, היו מהימים הטובים שידעה הלהקה. "זה היה פשוט נפלא", שחזר. "הוא הביא עמו משב רוח שונה. הוא נתן לנו את האשראי לנעוץ שיניים ואמרנו דברים שלא חשבנו שנגיד אי פעם על הבמה. הוא תרם את האופי, הידע והחוכמה שלו בזמן שאנחנו רצינו להגיד דברים פוליטיים ולהיכנס בבעיה חברתית - ונתן לנו את האומץ לעשות את זה".

המערכת הפוליטית נפרדת: "אובדן גדול"

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין ספד לקירשנבאום: "הסתלקותו של מוטי היא אובדן של יוצר, מנהל ומנהיג בשדה התקשורת הישראלית. פגשתי אותו לראשונה בשנותיי המוקדמות בכנסת ומאז היה לי ידיד נאמן ובר פלוגתא פעם כעיתונאי, פעם כמנהל השידור הציבורי, פעם כאוהד ספורט ותמיד, תמיד- כחבר". ריבלין סיכם במילים: "הוא יחסר לי מאוד. קולו יחסר למדינת ישראל".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את תנחומיו על מותו של איש הטלוויזיה הוותיק. "מוטי היה מחלוצי הטלוויזיה בישראל, בעל קול ייחודי ושפה עשירה. מראיין נוקב בשאלותיו אך הוגן ובעל סקרנות אינטלקטואלית גדולה", ספד נתניהו. "קולו ייחסר לנו".

שרת התרבות מירי רגב ספדה: ״גיבור תרבות הלך לעולמו היום. תרבות שכולה קירשנבאום. מוטי קירשנבאום ייזכר כמי שהפך את המסך שלנו לבמה ומחזה. הוא דיבר בשפה ייחודית לו שכבשה כל לב. ידע למתוח ביקורת ולהרעיף חן. ידע לזעוק ולחייך, ידע לאהוב אדם וטבע, אהב את הפשוט ורדף שלום".