בעקבות החשיפה: שר וחברי כנסת יגיעו לאזכרות לחללי מלחמת יום כיפור

סערה בעקבות הפרסום שלשום בחדשות 2 Online שלפיו במזכירות הממשלה אמרו כי לשרים "אין זמן" להגיע לאזכרות לחללי יום הכיפורים. התוצאה: השר להגנת הסביבה ועוד מספר חברי כנסת יגיעו לאזכרות השונות. ארגון "יד לבנים" שלח מכתב תלונה לראש הממשלה

נציגי ממשלה יגיעו לאזכרות (רויטרס)

התפנה זמן: "אין לשרים זמן בשבילכם, תרדו מהעץ" - כך אמרו השבוע במזכירות הממשלה לארגון יד לבנים, שביקש ששרים יגיעו לאזכרות למלחמת יום הכיפורים שנערכות היום (חמישי). לאחר שחשפנו בחדשות 2 Online את הדברים שעוררו מבוכה גדולה, יגיעו נציגים לטקסים השונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הימים האחרונים ניסו בארגון יד לבנים לשכנע שרים וחברי כנסת להגיע לשני הטקסים המרכזיים שנערכים בשעה 16:00 בחיפה ובת"א, אלא שלטענתם הם נאלצו להתחנן למענה. "אף שר או חבר כנסת לא מסכים, כולם מתחמקים", טען השבוע יו"ר הארגון אלי בן שם בשיחה עם חדשות 2 Online. הטקס הממלכתי יתקיים הבוקר בהר הרצל בנוכחות נשיא המדינה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

ח"כ אייל בן ראובן (יח"צ)

"לא יהיה מנוס מחקיקה בעניין"

בעקבות פרסום הדברים, הודיעו אמש לארגון כי השר להגנת הסביבה אבי גבאי יגיע לאזכרה שתיערך בקריית שאול בת"א. בארגון מסרו כי ככל הנראה שר נוסף יגיע לטקס בחיפה, וזהותו טרם ידועה. גורמים במזכירות הממשלה אמרו כי לא ידוע על שר נוסף.

בנוסף, במפלגת המחנה הציוני הודיעו כי גם מספר חברי כנסת מטעמם ישתתפו באזכרות השונות: ח"כ והאלוף במיל' אייל בן ראובן גייס למטרה מיוזמתו מספר חברי כנסת ובהם ח"כ רויטל סויד, איילת נחמיאס ורבין, איתן כבל, מיכל בירן וקסניה סבטלובה.

ח"כ כבל אמר בתגובה לפרסום: "ממשלה שמגדירה את עצמה כלאומית על גבול הלאומנות מתנהלת באופן מחפיר. לא יהיה מנוס מחקיקה בעניין". לדבריו, כבר לפני שנה פנה בבקשה לקבוע כללים להשתתפות נציגי הממשלה בטקסי זיכרון. ח"כ סויד הצטרפה לדברים: "המעט שאנו הציבור ככלל ונבחרי הציבור בפרט יכולים לעשות הוא להתייצב בטקס האזכרה ולייצג את הכנסת והמדינה".

מנכ"לית ארגון יד לבנים רחל לניאדו תיארה שלשום שיחה בה אמר לה עוזרו האישי של מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט כי הם צריכים לרדת מהעץ: "השרים הם אנשים עסוקים, יש להם עניינים אחרים ולו"ז צפוף, ממשלת ישראל לא מוכנה לשלוח שרים. תמשיכו תעשו כותרות ותרדו מהעץ", כך אמר לה לדבריה.
"כשאמרתי לו שבמלחמת יום הכיפורים נהרגו יותר מאלפיים חיילים הוא אמר לי שהגודל לא קובע, ושאם רוצים הם מגיעים ואם לא אז לא", ציינה.

בעקבות הדברים, שיגר אמש, בצאת יום הכיפורים, יו"ר הארגון בן שם מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו. "מוזר כי יממה לאחר השיחה הקשה עם מנכ"לית הארגון התקשר עוזרו של מזכיר הממשלה לסמנכ"ל משרד הביטחון אריה מועלם כדי לבשר כי חברי ממשלה יגיעו לטקסים. שיח מסוג זה המתקיים במדינה הוא בבחינת תמרור אזהרה לכולנו".

"אני סבור כי יהיה מוטב באם ממשלת ישראל וכנסת ישראל יתקנו תקנה או נוהל המסדיר כבדרך שגרה את ביקורם של חברי כנסת ונציגי ממשלה בטקסים השנתיים המרכזיים של מלחמות ומבצעי צה"ל לאורך השנים", הוא חתם את מכתבו.

יו"ר יד לבנים, אלי בן שם (יח"צ)

גם בשנה שעברה עלה נושא אי ההשתתפות בטקסים אלה מצד חברי כנסת ושרים. לאחר שהעניין עורר סערה ציבורית, נשיא המדינה ראובן ריבלין התקשר ליו"ר ארגון יד לבנים, והודיע כי יגיע לטקס כי הוא חש בושה שאף נציג מהממשלה לא יגיע. בנוסף, חברי כנסת נוספים החליטו לפקוד את הטקסים. נראה כי למרות זאת, זה לא עזר. "חבל שהיינו צריכים לעבור את כל הדרך הזאת בשביל שהמינימום יקרה: שנציגי ממשלה וכנסת יגיעו לאזכרות בבתי העלמין", הדגיש בן שם.

בתגובה לטענות, מסרו שלשום ממזכירות הממשלה כי "ממשלת ישראל מכבדת ומחבקת את המשפחות השכולות ורואה חשיבות רבה בהנצחת הנופלים. שרי הממשלה נוכחים בטקסים ממלכתיים על פי פרוטוקול ולפי החלטת ממשלה שנקבעה בנושא בענייני טקסים ממלכתיים. על מנת למנוע איפה ואיפה בין משפחות שכולות נקבע יום זיכרון ממלכתי אחד לחללי מערכות ישראל. ביום זה שרי הממשלה מחוייבים להגיע לטקסי האזכרה הנערכים בבתי העלמין הצבאיים. כן נקבע לקיים טקסי זיכרון ממלכתיים למלחמות פעם בעשור. מזכירות הממשלה אינה יכולה לחייב את השרים להגיע לאזכרות שאינן ממלכתיות".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני