מבחוץ או מבפנים: המרוץ למפכ"לות בנקודת האפס

ארדן הסיר את מועמדותו של גל הירש - והצית שוב את תהליך האיתור. ההערכה: גם המועמד הבא יגיע מחוץ לשורות המשטרה. המוצא האחרון: מינוי ניצב מכהן. קצינים לשעבר: "הירש לא התאים, השכל הישר ניצח"

מבחוץ או מבפנים: המרוץ מתחדש (עמית שאבי, פלאש 90/עמוד הפייסבוק של גל הירש)

המרוץ למפכ"לות מתחדש: אחרי שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע לתת-אלוף (מיל') גל הירש כי בשל התארכות הליך הבדיקה בעניינו הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד - יחודש הבוקר (חמישי) תהליך האיתור. ככל הידוע, ארדן מתכוון לחפש מועמד מבחוץ, בין אם מדובר באלוף במיל' בצה"ל, בכיר בשב"כ או ניצב בדימוס. המוצא האחרון: מינוי ניצב מכהן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יחד עם זאת, מתברר כי עד ההחלטה על הכוונה למנות את הירש להיות השוטר מספר 1, הציע השר ארדן לשמונה עד תשעה מועמדים - אלופים במילואים וניצבים בדימוס - את תפקיד המפכ"לות. כולם סירבו.

כפי שפורסם אמש בחדשות 2, נפגשו שלשום בלילה נתניהו, ארדן והירש להתייעצות לקראת הופעתו של הירש מול צוות הבדיקה שמינה היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין, שהייתה אמורה להיערך הבוקר.

בפגישה, כך נודע, ניסו נתניהו וארדן לשכנע את הירש שיודיע מיוזמתו על פרישתו או על הסרת מועמדותו. בשל סירובו של האחרון לעשות כן, נאלץ ארדן להודיע לו על החלטתו.

"גל הירש הוא ביטחוניסט עם קבלות", הבהיר ארדן בהודעה שפרסם אחרי הסרת המועמדות של הירש. "מאז ההודעה הירש עובר מסע השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מביע תמיכה בגל ובמועמדותו. הליך הבדיקה נמשך זמן רב, חוות הדעת לא הוגשה לוועדת טירקל והשלמת התהליך לא נראית באופק. אני מבקש להבהיר שהפרטים המוגדרים בתקשורת כ'עננה' וקשורים לפעילותו העסקתי של גל הירש לפני שנים הוצגו לי על ידי אנשי משרד המשפטים".

ארדן הדגיש כי הירש לא חשוד בדבר. "הוא אדם נקי ולא דבק בו רבב", הבהיר השר. "לצערי במדינת ישראל בדיקת מועמדים איננה מוגבלת בזמן ובימים האחרונים הובהר לי שהתהליך יימשך זמן לא ידוע של שבועות לכל הפחות".

"הליך המינוי פוגעני". נתניהו (רויטרס)

נתניהו: "הליך המינוי אצלנו פוגעני וקשה, הירש הוא האיש הנכון"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא להחלטתו של ארדן ואמר כי "הזמן המתמשך והעובדה שלא ניתן לקבל מסגרת זמנים קצובה למה שמכונה אצלנו 'תהליך בדיקה', גרם לכך שהשר ארדן פנה אל הירש והודיע לו שבשל כך הוא נאלץ לבקשו להסיר את מועמדותו".

"גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל - כך אז חשבתי וכך אני חושב גם היום", הבהיר נתניהו. "אלא שתהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת".

קצינים לשעבר: "הירש לא מתאים לתפקיד"

הערב, שעות ספורות לאחר שהשר לביטחון הפנים הודיע לגל הירש על הסרת מועמדותו לתפקיד המפכ"ל, בירכו בכירים לשעבר במשטרה על ההחלטה, אך הבהירו כי נעשה נזק חמור לדימוי המשטרה.

המפכ"ל לשעבר אסף חפץ מתח ביקורת חריפה על התנהלותם של השר ארדן וראש הממשלה נתניהו ואמר כי היא מעידה על חוסר ניסיון. "זה מעשה לא נכון להביא אדם כזה, בלי כל ניסיון במשטרה ועוד בדרגה נמוכה", ציין חפץ בשיחה עם חדשות 2 Online. "זה מראה על חוסר ניסיון וחוסר שיקול דעת ושל המחליטים - גלעד ארדן וראש הממשלה".

"הירש היה צריך להסיר את מועמדותו בעצמו", הוסיף חפץ. "זה צעד נכון לבטל אותה. כל המינוי היה צעד לא נכון. זה פגע במערכת ובקציני המשטרה. הוא לחלוטין לא היה מתאים לתפקיד".

לדברי חפץ, כעת על ארדן לבחור את אחד משלושת קציני המשטרה שהתמודדו על התפקיד, בנצי סאו, יהורם הלוי וזהר דביר, ולהכריז עליו כמפכ"ל הבא. "הם אנשים מצוינים וארדן כבר מכיר את כולם", הדגיש חפץ. "אני כופר בדיאגנוזה לפיה המשטרה מושחתת ונמצאת 'על הקרשים' וכי חייבים לשפר אותה ע"י מינוי אדם מבחוץ".

גם המפכ"ל לשעבר משה קראדי, שנמנה עם מובילי הקמפיין נגד מינויו של הירש לתפקיד, בירך על החלטת ארדן. "מי שניצח בסוף זה השכל הישר", אמר קראדי לאחר הודעת השר. "השכל הישר אומר שחשוב שממחר בבוקר השר לביטחון פנים יחפש את המועמד הראוי".

"משטרת ישראל נמצאת ללא מפכ"ל בתקופה לא קלה", הוסיף קראדי. "צריך למצוא מפכ"ל מהר ככל האפשר. אנחנו חושבים שהנכון ביותר למנות מישהו מתוך המשטרה, אבל כנראה שזה לא רלוונטי כי גם השר וגם ראש הממשלה אמרו שמפכ"ל לא יבוא מתוך המשטרה".