דו קיום נפיץ: קטטה בין יהודים לערבים בעכו

למתיחות האחרונה בין יהודים לערבים נוספת העובדה שהשנה יום כיפור וערב חג הקורבן חלים באותו תאריך, מה שמגביר את החשש מעימותים בערים המעורבות. סמיכות התאריכים גרמה לעימותים קשים בעכו לפני 7 שנים, וגם בשבוע שעבר נרשמו חילופי מהלומות בין יהודים לערבים בעיר שתועדו במצלמה

סכסוך בין תושב יהודי בעכו לבין שכנו הערבי באחת השכונות המזרחיות של העיר הידרדר עד להערות גזעניות ואפילו לחילופי מכות בין שתי המשפחות. "כל יום הוא אומר 'תלכו לסוריה, תלכו לדאע"ש'", מספר מוחמד רחאל, תושב המקום. "אם מישהו ערבי היה עושה דבר כזה, מה המדינה והמשטרה היו עושות לו?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העימות הזה הוא לא נקודת החיכוך היחידה בין יהודים לערבים בעכו. הוא התרחש באותו אזור שבו פרצו מהומות קשות בערב יום כיפור לפני שבע שנים, לאחר שנהג ערבי נכנס במכוניתו לרחוב שבו מרבית התושבים יהודים.

בשנים האחרונות נשמר השקט ביום כיפור, אבל השנה המתיחות בעכו ובערים מעורבות אחרות גדולה מאוד מכיוון שהחג הקדוש ליהודים מתקיים כמעט במקביל לעיד אל-אדחא - חג הקורבן המוסלמי. לחפיפה בין החגים מתלווה גם המתיחות סביב אל-אקצא והחשש הוא שאירוע יחיד ולא מתוכנן עלול להצית אלימות בכל המדינה.

"חושש שמישהו ינסה להבעיר את הגזרה" 

בעכו, כמו ביתר הערים המעורבות, הנוכחות המשטרתית במהלך ימי החג תתוגבר. "אם יש משהו שאני חושש מפניו זה אולי מהאדם הבודד שינסה לעשות מעשה ולהבעיר פה את הגזרה", אומר סגן ניצב קובי קרני, מפקד משטרת עכו.

המתח אומנם מורגש בעכו, אבל ההנהגה המקומית מנסה לפייס ולהרגיע. "בשנה שעברה עברנו את המבחן בשלום והיינו דוגמה לכל העולם", מציין בגאווה שייח' עבאס זקור, תושב עכו חבר הכנסת לשעבר. בשנה שעברה חלו חג הקורבן ויום הכיפורים באותו התאריך.

בשוק של עכו היום (שני) נצפה דו קיום נורמלי לחלוטין. "היחסים פה נורא טובים ובאים אנשים", אומר שמעון מלכה, סוחר במקום. "אף פעם לא שמעת דקירות, רצח, פה אין את זה". כולם בעיר מקווים שאלו גם התמונות שייראו פה אחרי יום הכיפורים וחג הקורבן.