משרד הפנים לאזרחית: תתלבשי

תושבת ת"א שביקשה לחדש את דרכונה נתקלה בסירוב מצד משרד הפנים משום שתמונות הפספורט שהגישה היו "חושפניות מדי". האזרחית נותרה המומה וזועמת: "הפקידות ניסו לחנך אותי". רשות האוכלוסין: "מן הראוי שהתמונה המופיעה בדרכון תהיה מכובדת וראויה"

התמונה השנויה במחלוקת

י', תושבת תל אביב בת 32, בסך הכל רצתה לחדש את הדרכון שלה לקראת נסיעה לחו"ל בעוד כחודש. אבל היא נותרה המומה לאחר שבמשרד הפנים הודיעו לה כי בקשתה נדחתה. הסיבה, כך לטענת הפקידים במשרד: תמונת פספורט חושפנית מדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

י' שילמה את אגרת חידוש הדרכון באינטרנט והגיעה היום לסניף משרד הפנים בתל אביב, שם הגישה את הטפסים בתיבה. אלא ששעתיים לאחר מכן התקשרו לטענתה מהסניף ואמרו לה: "התמונה לא טובה, עלייך להביא תמונה בה את לבושה".

תחילה היא לא הבינה על מה הפקידה מדברת. "לפני שנתיים הוצאתי תעודת זהות ואז הצטלמתי עם סטרפלס (חולצה ללא כתפיים)", סיפרה לחדשות 2 Online. "מאז נשארו לי עוד תמונות והבאתי אותן היום. אני ממש לא ערומה בתמונה הזו".

למרות ההסבר הזה, הפקידה ציינה בפניה לדבריה כי התמונה לא מכובדת, ושאם היא רוצה שהדרכון יונפק עליה להגיע עוד היום לנסיף ולמסור שתי תמונות בהן היא "לבושה". י' עזבה את יום העבודה, הלכה להצטלם מחדש והביאה שתי תמונות חדשות.

כשהגיעה ללשכה, ניסתה לברר שוב מה הייתה הבעיה. "היא אמרה לי שהתמונה לא מכובדת אותי ולא מכבדת אותי", סיפרה. "לא נעם לי הטון הפטרוני והפדגוגי של הפקידות שמנסות לחנך אותי - איך אני צריכה להתלבש ומה מכובד ומה לא. זה גם היה טרטור כי נאלצתי להצטלם מחדש".

"התמונה עלולה לגרום לבעיות במדינות מסוימות"

למרות שבטופס משרד הפנים לא מצוין איך על מגיש הבקשה להתלבש בזמן צילום התמונה, פקידי הלשכה המשיכו להתעקש על צילום מחודש. על פי דרישות משרד הפנים, המבקש לחדש את דרכונו נדרש לספק "שתי תמונות צבעוניות, עדכניות, חזותיות, חדשות וזהות על רקע בהיר וחלק. תמונות במדים או תמונות המודפסות במחשב ביתי או תמונות מאיכות גרועה לא יתקבלו. טיב התמונות שנמסרות באחריות המבקש".

בשנת 2005, שר הפנים דאז אופיר פז פינס שינה הנחיה בנושא וקבע כי אזרח שיגיש בקשה לקבלת דרכון עם תמונה ובה הוא חשוף כתפיים יקבל המלצה להצטלם עם כיסוי כתפיים. הסיבה, לפי משרד הפנים אז, הייתה למנוע עיכובים ותקלות בכניסה למדינות "שמרניות". מדובר היה בהמלצה בלבד.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי "הדרכון הינו מסמך רשמי וייצוגי של מדינת ישראל ואך מן הראוי שהתמונה המופיעה בו תהיה תמונה מכובדת וראויה. זאת, מעבר לבעיות שתמונה שאינה מכובדת עלולה לעורר במדינות מסוימות, כפי שקרה בעבר. התייחסות מפורשת לנושא אינה מופיעה בנהלים לאור העובדה שאנו סבורים שהציבור ניחן בהגיון בריא ומבין את חשיבות הדבר - לראיה, הסוגיה מתעוררת לעתים נדירות".

לפניות לכתב:

MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני