אתם בחרתם: הסיפורים שעשו את השנה

ממחדלים משטרתיים ופרשות שחיתות, דרך מחאות חברתיות, ועד להישגים וניצחונות על המגרש. תשע"ה הייתה שנה רצופת אירועים חדשותיים בלתי נשכחים. אחרי שביקשנו מכם לבחור, אנו גאים להציג בפניכם את עשרת הסיפורים החשובים של השנה שחלפה

סיפור השנה - הבחירות שלכם: לפני מספר שבועות ביקשנו מכם, גולשי חדשות 2 Online, לבחור את האירוע החשוב של תשע"ה. הצגנו בפניכם 30 סיפורים ואירועים חדשותיים מרכזיים שהתרחשו בשנה האחרונה בישראל. הרשימה היתה מגוונת: ניצחונות, אסונות, רגעים מרגשים וגם שמחות קטנות. עכשיו, רגע לפני שתשע"ה מפנה את מקומה, אנו מציגים בפניכם את הסיפורים הבולטים של השנה החולפת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סיפור השנה שלכם | בחירות 2015: הניצחון הסוחף של נתניהו

בחודשים שחלפו מהיום שבו הודיע בנימין נתניהו על פירוק הממשלה ועד לבחירתו מחדש, ראשי המפלגות הציגו בפנינו קרב רווי יצרים שכמותו לא נראה במחוזותינו (ובמחוזות הפייסבוק). החל מהקלטות הרב עובדיה, דרך הצטרפות לבני למפלגת העבודה, ועד לסרטוני ההיפסטרים של בנט.

המדגמים ערב הבחירות ניבאו קרב צמוד על ראשות הממשלה. אבל בבוקר שאחרי, העמודה שייצגה את מספר המנדטים שבהם זכתה מפלגת הליכוד התייצבה על קו ה-30 ולא הותירה כל מקום לספקות. יש הסבורים כי ההישג בא אחרי שנתניהו פתח בבליץ תקשורתי והתראיין תחת כל עץ רענן, אחרים יטענו כי היה זה הגמגום של יריבו הרצוג, שאמר כי ישמור "על נתניהו מאוחדת" ושם לעצמו רגל רגע לפני קו הסיום. וכמובן האמירה ההיא ביום הבחירות על הערבים שמגיעים בכמויות אדירות לקלפי, שנגעה בעצבים החשופים ממילא של החברה הישראלית.

ניצחון סוחף לנתניהו (עודד קרני, mako)

בשלושת החודשים שחלפו מיום הבחירות נאלץ נתניהו לריב עם כל שותפה קואליציונית פוטנציאלית - עד לזמן הפציעות שלפני השבעת הממשלה. נטישת ליברמן הובילה למכירת חיסול שהסתיימה בקואליציה צרה. את גל הריאיונות שהעניק לפני הבחירות החליף נתניהו בקולות על רפורמה בתקשורת ובסירובו להתראיין לקראת ערב החג.

ומהם שאר הסיפורים שחשבתם שעשו את השנה?

הדקירה והמחדל: רצח במצעד הגאווה בירושלים

אחד המחדלים הגדולים עליו חתומה משטרת ישראל התרחש בקיץ האחרון בירושלים, כשמאות בני אדם צעדו ברחובות הבירה כדי להביע תמיכה בקהילה הגאה. השלטים והדגלים הצבעוניים הוחלפו במהרה באמבולנסים ובזעקות האימה כשהתברר שישי שליסל, חרדי שהורשע בדקירת באי המצעד לפני כעשור, חזר בשנית על מעשיו. הפעם זה נגמר ברצח של שירה בנקי ז"ל, נערה בת 16 שכל מבוקשה היה לתמוך בחבריה הגאים, ובפציעתם של חמישה בני אדם נוספים. גודל המחדל התברר כשנודע ששליסל עצמו, שוחרר זמן קצר לפני כן מהכלא והצליח לחדור בקלות את טבעות האבטחה שהציבה המשטרה. ועדת הבדיקה שמינה השר לביטחון פנים גלעד ארדן קבעה כי שבעה בכירים במשטרה יודחו מתפקידם בשל המחדל. שירה בנקי ששילמה על הרשלנות בחייה, הפכה במותה לסמל לסובלנות כלפי האחר - שבישראל כל כך זקוקים לה.

הדקירה במצעד בירושלים (סוכנות הידיעות תצפית)

חשד לפשע שנאה: תינוק והוריו נשרפו למוות בהצתת בית בכפר דומא

דומא, הכפר הפלסטיני הסמוך לשכם, עלה לכותרות בעקבות פשע ההצתה המזעזע שהתרחש בו בקיץ האחרון. רעולי פנים השליכו בשעות הבוקר המוקדמות בקבוקי תבערה לעבר בית משפחת דוואבשה בזמן שבני הבית ישנו במיטותיהם. עלי, תינוק בן שנה, נהרג במקום. אחר כך, אביו סעד ואמו ריהאם מתו אף הם לאחר מאבק ממושך על חייהם בבית החולים. בנם הנוסף אחמד בן ה-4, הוא היחיד ששרד ועדיין מאושפז כשסבו לצד מיטתו. כתובות הנאצה שרוססו בסמוך לזירה חיזקו את החשד בקרב כוחות הביטחון שמדובר באחד מפשעי השנאה החמורים ביותר שבוצעו במדינת ישראל, ובצמרת הפוליטית מיהרו לגנות את פעולות הטרור היהודי. זמן קצר לאחר ההצתה, חתם שר הביטחון על צווי מעצר מנהליים לשלושה צעירים בעקבות מעורבותם בהתארגנות יהודית קיצונית.

כתובות הנאצה סמוך לבית משפחת דוואבשה (יוסף דירייה, בצלם)

טיסת השוקולד: "הישראלי המכוער" מסעיר את הרשת

"תמכור לה כבר ת'שוקולד" צעקה אחת מנוסעות טיסת ישראייר מישראל לוורנה לעבר הדייל במהלך ויכוח על מכירת מוצר פטור ממכס, והשאר - היסטוריה. לכאורה, עוד סרטון שהפך בחסות הפייסבוק ללהיט רשת. אך למעשה, היתה זו תצוגת תכלית של הישראלי המכוער, שרבים מאיתנו פוגשים בתור בקניות בסופר או בקופת החולים. הדייל שצולם נאבק בנוסעים הקולניים זכה למעמד של גיבור תרבות ואפילו בתפקיד אורח ב"ארץ נהדרת". בעקבות הסרטון, תיעוד אירועים מסוג זה הפך לטרנד, וישראלים חצופים בבתי מלון ובאוטובוסים הונחו מדי יום על מזבח השיימינג הווירטואלי.

מבוכה במשטרה: שורת פרשיות מין ופרישות

זו בהחלט לא היתה השנה של כחולי המדים. בזו אחר זו הופיעו הכותרות אודות בכירים במשטרה ששמם נקשר בעבירות על רקע מיני. הבולטים שבהם היו מפקד מחוז ש"י קובי כהן, מפקד מחוז חוף חגי דותן, וסגן המפכ"ל ניסים מור שפוטר בעקבות חשד שהטריד מינית שוטרות שהיו תחת מרותו. לשמות הללו מצטרפים גם רפ"ק בדימוס ערן מלכה שהורשע השנה בפרשת רונאל פישר ומפקד מחוז המרכז לשעבר ברונו שטיין שנחקר אף הוא בנושא (אחרי שפרש בשנה שעברה). תוסיפו לכל אלה מחדלים ביצועיים כמו הרצח במצעד הגאווה ודיווחים על אלימות משטרתית ותקבלו משבר עמוק בין הציבור לגוף שאמור לשמור על ביטחונו האישי, כזה שגם הצלחה כמו פרשה 512 לא תצליח לשקם.

"החטיפה" שהקפיצה את המדינה

יום אחד בחודש אפריל, סמוך לשעה 16:17 התקבל דיווח במוקד 100 של המשטרה מבחור צעיר שטען שהוא וחברו נתקעו עם מכוניתם בין קרית ארבע לכפר בית ענון - וכי חברו שיצא להזעיק עזרה לא שב בחזרה. הדיווח הקפיץ מדינה שלמה על הרגליים, וכוחות הביטחון השקיעו משאבים אדירים באיתור הנעדר ניב אסרף, מחשש שנחטף. אולם במהלך הלילה, כשמונה שעות לאחר שהתקבל הדיווח, אסרף אותר כשהוא בריא ושלם בוואדי בקריית ארבע כשברשותו קופסאות שימורים ושק שינה. חקירת האירוע העלתה כי אסרף וחברו ערן נגאוקר ביימו חטיפה בעקבות פרידתו של אסרף מחברתו. לדבריו, פרסום המקרה היה מביא לכך שהחברה לשעבר תחוש דאגה כלפיו. אך כחודשיים לאחר האירוע, כשהוגשו כתבי אישום נגד השניים, התברר כי אסרף ביים את החטיפה בכדי לחמוק מתשלום חובות שצבר בהימורים בלתי חוקיים.

מחאת בני העדה האתיופית: הסרטון והסערה

זה התחיל בתיעוד מטריד של שוטר המכה באגרסיביות את דמאס פיקדה, חייל בן העדה האתיופית ללא סיבה נראית לעין. המשטרה גינתה, במח"ש פתחו בחקירה, אך כל אלו לא הספיקו - והתמונות הציתו מחאת ענק בקרב בני העדה. בתחילה התאספו כ-200 מפגינים סמוך למגדלי עזריאלי וחסמו את נתיבי איילון בשעות אחר הצהריים הסואנות. אולם מה שהחל כמחאה מאורגנת, הפך עם רדת החשיכה למפגן זעם בכיכר רבין שכלל אלימות חמורה והשחתות רכוש שהסתיים במעצרים. המפגינים טענו כי המשטרה גזענית. שהשוטרים מפעילים נגד בני העדה כוח מוגזם באופן קבוע. אך מעבר לכך, הזעקות בכיכר רבין הצביעו על מה שלדעת המפגינים מסמל את כישלונה המתמשך של מדינת ישראל בקליטת העולים מאתיופיה בשני העשורים האחרונים. בינתיים, השוטר פוטר וטען כי נגרם לו עוול. היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט לסגור את התיק, אך הבטיח כי ישקול מחדש את צעדיו בנושא.

מכבי תל אביב בליגת האלופות

הצהובים של מכבי תל אביב עשו השנה היסטוריה אחרי שהעפילו לשלב הבתים של ליגת האלופות - 11 שנים אחרי הפעם האחרונה. קפטן הקבוצה ערן זהבי, מלך השערים של ליגת העל זו השנה השנייה ברציפות, הוביל את הקבוצה להישג המרשים אחרי שכבש שערים מכריעים במשחקי המוקדמות. אלופת ישראל, שזכתה השנה בטרבל היסטורי אחרי שזכתה גם בגביע המדינה וגם בגביע הטוטו, צפויה להתמודד כבר לאחר החג מול הקבוצות שהוגרלו לשחק מולה בליגת האלופות - פורטו, דינמו קייב וצ'לסי החזקה מאנגליה.

פליטות הפה של השמאל: ממנשקי הקמעות לנאום הבהמות

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, היה הנואם המרכזי בעצרת השמאל בכיכר רבין שהתקיימה לפני הבחירות. אבל את ההצגה גנב האמן יאיר גרבוז שטען כי "מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על קברים קדושים" הם קומץ, והחזיר את המדינה לימי "נאום הצ'חצ'חים". המערכת הפוליטית סערה בעקבות הקישור שביצע גרבוז בין מצביעי הימין והציבור הדתי לעבריינות, והרמיזה נגד נישוק מזוזות. לצד ההתקוממות בימין, יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, ומי שתוכננה לעמוד בראש המפלגה ברוטציה ציפי לבני, מיהרו לגנות את ההתבטאות. גרבוז מצדו הגן על דבריו, אולם אחרי הבחירות תועד מתקין מזוזה בביתו. אך לא בכך הסתיימה מסכת פליטות הפה. כחודש לאחר הבחירות, השחקנית ענת וקסמן טענה כי התוצאות נובעות מהשוני התהומי בין חלקי העם והשוותה בין מצביעי הימין לנוסעי טיסת השוקולד הידועה לשמצה. מאז נרגעו הרוחות במעט, עד לרגע שבו השחקן עודד קוטלר אמר במסגרת מחאת האמנים נגד שרת התרבות מירי רגב כי אחרי 30 המנדטים בהם זכה הימין צועד "עדר של בהמות מלחכות קש וגבב", וסיפק למדינה כולה סיבה נוספת להמשיך לריב.

היסטוריה: מאמן ישראלי בגמר ה-NBA

אחרי שכבש את אירופה עם אליפות היבשת לקבוצות (מכבי ת"א) ולנבחרות (רוסיה) דייוויד בלאט כבש גם את אמריקה. המאמן עשה היסטוריה כשהפך לישראלי הראשון שעומד על הקווים בליגת הכדורסל הטובה בעולם. בלאט בן ה-56 מונה בתחילת העונה שעברה למאמן קליבלנד קבלירס כשהקבוצה היתה אמורה להיות בעלת סגל של שחקנים צעירים ומוכשרים. אך ברגע שהשחקן הטוב בעולם, לברון ג'יימס, החליט שהוא חוזר לעיר נעוריו השאיפות הפכו מצנועות לגדולות. בלאט הצליח כבר בעונתו הראשונה, בעיקר הודות לכוכב שלו, להוביל את הקבלירס עד לגמר הליגה, שם קבוצתו סיימה כסגנית האלופה בתום סדרת משחקים דרמטית מול גולדן סטייט. בכך הוא שבר עוד שיא כאשר היה לראשון מאז 1993 שמגיע לגמר ה-NBA כמאמן בשנתו הראשונה בליגה.