גל הירש, חוזה המיליונים והשאלות

גל של ספקות: בעיריית ראשון לציון העניקו פעם אחר פעם עדיפות לחברת "דיפנסיב שילד" שבבעלות המפכ"ל המיועד גל הירש בביצוע עבודות שהיא אינה כשירה לבצע. תחקיר של חדשות 2 מגלה כי מי שמנהלת את הפרויקט מטעם העירייה משמשת בזמנה הפנוי כיועצת אסטרטגית להירש. השניים מכחישים את הטענות

זכייתה של חברת "דיפנסיב שילד" שבבעלות המפכ"ל המיועד גל הירש בחוזי ביצוע מטעם עיריית ראשון לציון, גררה בשנים האחרונות לא מעט הרמות גבה, זאת לנוכח חוסר ניסיונה וחוסר כשירותה לבצע את הפרויקטים שלשמם נשכרה. העובדה כי מנהלת הפרויקטים מטעם העירייה משמשת בזמנה הפנוי כיועצת אסטרטגית להירש רק מגדילה את סימני השאלה המרחפים מעל העסקאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנת 2012 העביר צה"ל לידי עיריית ראשון לציון קטע חוף באורך 150 מטרים ששימש במשך שנים חלק ממטווח של אחד הבסיסים באזור. כחלק מתהליך הכשרת החוף נדרשה העירייה לפנות את הנפלים שהותיר צה"ל במקום, ולשם כך פרסמה מכרז שאליו ניגשו כמה חברות מהמובילות בתחום פינוי המוקשים. הבולטות שבהן היו חברת "מעברים הנדסה", שלה 20 שנות ותק בפינוי מוקשים בארץ ובחו"ל והחברות "טייפון ו-"לידור" שהתאחדו יחד לצורך המשימה.

למרות ניסיונה העשיר של "מעברים", שפינתה מוקשים ברמת הגולן ובערבה ואף זכתה במכרזים של הבנק העולמי לפינוי מוקשים בעולם, מחליטה עיריית ראשון לציון לפסול את ההצעה שהגישה החברה יחד עם יתר ההצעות, בטענה כי אף אחת מהן לא עמדה בתנאי הסף של המכרז כשנדרשו לצרף אישור בדבר ביטוח העבודות במקרה של זכייה.

בחודש אפריל 2013 התכנסה מועצת העירייה כדי לאשר את פסילת החברות הללו ואת המכרז כולו, שכן הליך נוקשה של מכרז מקשה את ההתמודדות עם הפרויקט המורכב ויש צורך בהליך גמיש יותר. אישור ההצעה נמשך פחות מדקה, ולאחריו העבירה מועצת העיר את הפרויקט שעלותו מסתכמת בכ-13 מיליון שקלים להליך של פנייה לחברות ללא מכרז.

לדברי מנהלת הפרויקט מטעם עיריית ראשון לציון, לימור ברזילי, בשלב זה התקבלו הצעות ממספר חברות, ביניהן גם חברת "דיפנסיב שילד" שבבעלות מפכ"ל המשטרה המיועד גל הירש. העובדה שהחברה אינה מופיעה ברשימת החברות המורשות לפינוי מוקשים ולא ביצעה בעבר עבודות מסוג זה לא מנעה מהעירייה לקבל את הצעתה לביצוע הפרויקט – שהייתה יקרה פי שניים מההצעה שהגישה "מעברים". כדי שתוכל "דיפנסיב שילד" בכל זאת להתמודד עם המשימה המורכבת, שכרה החברה את שירותיו של קצין ההנדסה הראשי לשעבר איתן לידור, בעלי של חברת "לידור" שנפסלה במכרז, כקבלן משנה לביצוע הפינוי בפועל.

פרויקטים בסך 7.5 ללא מכרז. שפת הים בראשל (חדשות 2)

התפקיד הכפול של מנהלת הפרויקט מטעם העירייה

למרות טענותיה של ברזילי כי להחלטה היו שותפים גם היועץ המשפטי לממשלה, משרד הביטחון וממשלת ישראל, גורמים במשרד הביטחון הכחישו את הדברים ושללו כל מעורבות בבחירה או בפסילת החברות.

לטענת אחד הגורמים שניהלו משא ומתן מול העירייה, בראשית הדרך פנה אליו גורם שלישי – איש צבא לשעבר – והציע לו שלא להגיש הצעה, בנימוק שהעבודה ממילא תימסר לחברת "דיפנסיב שילד" ותבוצע על ידי קבלן משנה.

בינתיים שכרה עיריית ראשון לציון את שירותיה של חברת "דיפנסיב שילד" לביצוע עבודה נוספת: בניית גדר ימית בעלות של 2.5 מיליון שקלים. גם הסכם זה נחתם ללא מכרז, ובשל דחיפות הזמנים ביקשה ברזילי מהעירייה לאשר הגדלה של החוזה מול החברה ב-50%. עבור שתי העבודות קיבלה "דיפנסיב שילד" מעיריית ראשון לציון 7.5 מיליון שקלים, ובשנים הקרובות צפויה החברה לקבל סכומי כסף גדולים נוספים עבור סריקות תקופתיות.

מי שהעסיקה את חברת "דיפנסיב שילד" בפרויקט בחוף הים מתברר שמשמשת לצד עבודתה בעירייה גם כיועצת של בעלי החברה, גל הירש. למרות שבשיחה עם חדשות 2 הכחישה לימור ברזילי קשר להירש, בפועל השניים הם חברים קרובים. למעשה, בשיחות עם גורמים שונים מציגה ברזילי את עצמה כיועצת אסטרטגית של הירש ובשבועות האחרונים אף השיבה לשאלות עיתונאים שפנו אליו.

בנוסף נחשבת ברזילי מקורבת לסיעת ישראל ביתנו ושימשה בעבר כראש לשכתו של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב והייתה לאחר מכן גם שותפתו לעסקים. בבחירות האחרונות לרשויות המקומיות הופיעה ברזילי כממלאת מקומה של פאינה קירשנבאום ברשימת באי הכוח מטעם הסיעה, והיא אף נחקרה בפרשות השונות שנקשרו באישים הללו.

מחברת "דיפנסיב שילד" נמסר בתגובה: "מיזם החוף הדרומי בראשון לציון מורכב ומחייב עבודת מטה ואינטגרציה בין גורמים רבים. חברת 'דיפנסיב שילד' מתמחה בניהול פרויקטים ובאינטגרציה והיא זכתה בפרויקט כדין. גברת לימור ברזילי לא הייתה ואינה יועצת אסטרטגית לחברה או להירש. הירש הכיר את ברזילי בשלבים מאוחרים של ביצוע הפרויקט בשטח. עם היוודע דבר היותו של הירש מיועד למפכ"ל המשטרה ולאור ההשמצות נגדו, הציעה ברזילי מעת לעת לסייע לחבריו של הירש במתן תגובות לתקשורת. גל הירש הוא אדם נקי כפיים והמאמץ החסר התקדים להטיל בו דופי ולסכל בכך את המינוי הוא חמור ומצער"

פרקליטה של לימור ברזילי מסר בתגובה: "לא הייתה כל היכרות מוקדמת עם הירש לפני הבחירה בחברת 'דיפנסיב שילד'. החברה נבחרה במסגרת פרסום קול קורא אחרי שעברה תהליך תמחר מול העירייה. כל הניסיונות לייצר היכרות עבר כדי לבסס טענה לשחיתות ולניגוד עניינים הינה משוללת יסוד. גל הירש אומנם מבעלי החברה, אולם הוא עצמו לא היה מעורב בפרויקט באופן אישי, אלא בא לשטח רק לקראת סוף העבודה. אז ברזילי פגשה בו".

מעיריית ראשון לציון נמסר בתגובה: "ההליך נוהל על פי כל הכללים והנהלים ובשקיפות מלאה. העירייה פרסמה 'קול קורא' פומבי שלו נענו שלוש חברות, וביניהן 'דיפנסיב שילד'. לאחר בחינת שלוש ההצעות החליטו גורמי המקצוע בתמיכת הגורמים המנחים במשרד הביטחון, במשטרת ישראל ובאישור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי הצעת 'דיפנסיב שילד' היא הראויה והמתאימה ביותר. יש לציין כי בניגוד לדברים המועלים, הצעתם לא הייתה ההצעה הגבוהה ביותר. באשר למסירת העבודות לבניית הגדר ל'דיפנסיב שילד' – נתבקשו החברות לשלוח הצעות מחיר. 'דיפנסיב שילד' הציעה את ההצעה הזולה ביותר ועל כך התקבלה הצעתה"