הצתת הכנסייה: אין פיצוי מהמדינה

ראש הממשלה ושר הביטחון כינו את הצתת כנסיית הלחם והדגים בסמוך לכינרת "ארוע טרור". אך כאשר שהכנסייה מבקשת פיצוי מהמדינה, במס רכוש מסרבים להעניק פיצוי בהתאם

הצתת הכנסייה, בחודש יוני האחרון (כבאות והצלה צפון)

הצתת הכנסייה אינה פעולת איבה? אנשי מס רכוש דחו השבוע את התביעה שהגישו אנשי כנסיית הלחם והדגים, לפיצוי בגין הצתת הכנסיה סמוך לכינרת בחודש יוני האחרון. נזק רב נגרם למקום, כתבי אישום כבר הוגשו נגד שני מבצעי ההצתה שיצאו מתוך אותה חבורה מסוכנת משורות נוער הגבעות, אבל בקרן מס רכוש הודיעו שהתביעה נדחתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

על פי החוק, הקרן מפצה את כל מי שנפגע כתוצאה מנזקי מלחמה או פעולות איבה, שמטרתן פגיעה של ארגון טרוריסטי על רקע לאומי–אתני, כחלק מהסכסוף הישראלי ערבי. ברשות המסים לא הסכימו עם הקביעה של ראשי המדינה - בהם ראש הממשלה נתניהו שר הביטחון יעלון - לפיה מדובר בפשע שנאה.

אמיר כהן, ראש אגף ברשות המסים, כתב לאנשי הכנסייה: "לא שוכנעתי שמדובר בנזק שמקורו ב'מעשה אלימות' כהגדרתן בתקנות מס רכוש, קרי מעשה אלימות הנובע מהסכסוך הישראלי–ערבי".

בכתב האישום שהוגש נגד שני פעילי הימין הקיצוני, ינון ראובני ויהודה אסרף, יוחס למעשים שלהם ביצוע מניעים גזעניים - באישור היועץ המשפטי לממשלה. בכנסייה הביעו תמיהה על ההחלטה, משום שמדובר באותה חבורה שביצעה פשעי שנאה רבים תחת הכותרת "המרד".

אנשי הכנסייה פנו לנשיא המדינה ראובן ריבלין, שביקר בכנסייה לפני ביקורו בוותיקן, בעקבות התשובה שקיבלו ממס רכוש. מנכ"ל בית הנשיא פנה בנושא למזכיר הממשלה, שהבטיח לפעול מיידית על מנת להגיע לפתרון  בעניין הזה.

מרשות המסים נמסר בתגובה: "עם קבלת בקשת הכנסיה לפיצוי היא נבחנה ביסודיות. יחד עם זאת, מכתב האישום שהוגש נגד המציתים עולה כי פעלו ממניע דתי, וכי 'ראו בנוצרים עובדי אלילים ובמיגורם - מצווה'. לאור האמור, קרן הפיצויים מס רכוש, שעל פי חוק רשאית לשלם פיצוי רק על נזק מלחמה או על נזק מפעולת איבה על רקע הסכסוך הישראלי ערבי, מנועה מלפצות את הכנסיה בגין הנזק שנגרם לה".