מחדל המצעד: קציני המודיעין שיקרו

יו"ר ועדת הבדיקה למחדל במצעד הגאווה מדבר לראשונה, מגבה את מפקד המחוז ומאשים את מערך המודיעין. "ידעו על שליסל שבועיים לפני המצעד, הם לא דיווחו אמת", הוא אומר לחדשות 2. "זה כישלון טוטאלי"

יומיים לאחר הדוח על מצעד הגאווה שטלטל את המשטרה, יו"ר ועדת הבדיקה שובר שתיקה: ניצב בדימוס ישראל יצחק עמד בראש ועדת הבדיקה שהורתה להדיח מתפקידם שישה קצינים ושוטר, וגם מפקד מחוז ירושלים קיבל מהוועדה הערה פיקודית. הערב (שלישי) התראיין לראשונה יצחק לחדשות 2, הסביר מדוע לא היה צריך להדיח את מפקד המחוז והאשים את קציני המודיעין, שאת חלקם במחדל תיאר כ"כישלון טוטאלי", בדיווח כוזב למפקד המחוז - שלא ידע כי הפעולות הנדרשות נגד ישי שליסל לא בוצעו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בחנו את המבצע הזה בשני צירים מרכזיים: בציר המבצעי-פיקודי ובציר המודיעיני. אני יכול לומר שהציר המודיעיני כשל כישלון טוטאלי", הסביר יצחק מדוע הוחלט לנקוט בצעדים חמורים כנגד שוטרים בכירים. "השם שליסל עלה, זה לא משהו שהיה צריך להמציא אותו. ידעו שקיים איש כזה והוא השתחרר - הם ידעו לפחות שבועיים לפני המבצע, השם שלו עלה בדיונים".

יצחק הוסיף כי כל מערך המודיעין במשטרת ירושלים, עד לצמרת המחוז, מעורב במחדל: "אם ניתן את האחריות לראש ענף מודיעין במחוז ירושלים לטפל בנושא, אז זה מתחיל ממנו ויורד למטה".

"קציני המודיעין לא דיווחו אמת"

אחת המחלוקות מהדוח נוגעת לחלקו של ראש הזרוע המבצעית בימ"ר, סנ"צ שי אללי, שהודח מתפקידו על ידי הוועדה: הוא השוטר שקפץ על שליסל והוציא את הסכין מידו. במשטרה אף כינו את אללי "גיבור" ולמרות זאת הוחלט להדיח אותו: לדברי יצחק, אללי "היה אמור לתת מענה לכל סוגיית האנשים החריגים במבצע, הוא תרגם את זה אחרת ולא נתן מענה כפי שזה הוצג בפקודה".

עיקר הביקורת הציבורית לאחר המצעד הופנתה למפקד המחוז, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, אך יו"ר הוועדה טוען שאדרי ניתח נכונה את המצב ונתן הנחיות בהתאם. "כשמפקד מחוז נותן הנחיה ומקבל תשובה שזה בוצע - מה מצפים מהוועדה שבודקת?", שאל ניצב יצחק. "הוא הוציא טבלה של משימות וקיבל מידע שהמשימה בוצעה. קציני המודיעין לא דיווחו לו אמת".

יצחק הוסיף ושיבח את תפקודו של מפקד המחוז: "אני חושב שצ'יקו הוא מהקצינים היותר מבצעיים ואחראיים שקיימים במשטרת ישראל, אני בטוח שהוא צריך להישאר בתפקידו ולהנהיג את מחוז ירושלים". מי שנושא בעיקר האחריות בדוח הוא תנ"צ קובי דוידיאן, מפקד מרחב מוריה: לדברי יצחק, דוידיאן צריך "להסיק את המסקנות" ולשקול את המשך דרכו במשטרה.

"הירש? זה לא האיש למשטרה"

הוועדה הציגה בתחילה לשר לביטחון הפנים ארדן דוח שהוגדר כ"חלבי" ורק לאחר ההשלמות הוצגו המלצות נוקבות. ניצב בדימוס יצחק הדף את הביקורת על תפקוד הוועדה: "זה אותו דוח שהוא קיבל מאיתנו אחרי שביקש הבהרות, למעט קצין אחד שלא היה בארץ ולא הגענו אליו. אלו אותן המלצות ולא היה שינוי". גם להירש, המועמד לתפקיד המפכ"ל, חלק יצחק ציון: "צריך שיבוא איש ראוי לנהל את משטרת ישראל - להבני והיכרותי, לא זה האיש".

שלשום התפרסמו באופן רשמי הממצאים החמורים של ועדת הבדיקה. "ועדת הבדיקה מצאה כי על אף ההכנות וההיערכות ועל אף שהרעיון המבצעי בבסיס התכנון היה נכון, עבודת המטה, המענה המבצעי ובעיקר הציר המודיעיני לקו בכשלים", נמסר מהמשטרה עם הגשת הממצאים. "הכשלים גרמו לכך שההתראות והאיומים לא קיבלו בפועל מענה הולם ולא מנעו במבחן התוצאה את כניסתו של המפגע לתהלוכה".

שירה בנקי ז"ל