רק בודדים בהפגנת יוצאי אתיופיה

מארגני מחאת בני העדה האתיופית ציפו ל-4,000 מפגינים מול מטה המשטרה בירושלים, מאות שוטרים נערכו במקום בכוחות מתוגברים אך רק כעשרה מפגינים הגיעו למקום. במוקד המחאה: סגירת התיק נגד השוטר שהכה חייל וסרטון שנחשף בחדשות 2 Online שבו נראה צעיר בן העדה האתיופית מחושמל באמצעות "טייזר"

במשטרה נערכים בכוח מתוגבר. ארכיון

כעשרה מפגינים בלבד בני העדה האתיופית הגיעו אחר הצהריים (שני) להפגנה מול המטה הארצי בירושלים, במחאה על האלימות המשטרתית כלפי יוצאי אתיופיה. למרות שהמארגנים הצהירו על כ-4,000 מפגינים שאמורים להגיע, רק בודדים התייצבו במקום - מול מאות שוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מפקד משטרת ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, קיים הבוקר דיון מיוחד לקראת ההפגנה יחד עם קציני המחוז . לאור לקחי ההפגנות הקודמות שכללו חסימות צירים ועימותים, נערכו במשטרה לאפשרות שגם בהפגנה היום ינסו חלק מהמפגינים לחסום כבישים ולהגיע למרכז העיר.

בהתאם לכך כוחות גדולים הוצבו גם באזור המטה הארצי וגם בנקודות אחרות בעיר. כמו כן נערכו במשטרה לאפשרות של עומסי תנועה, אם אכן המפגינים יפרו את הסדר ויחסמו כבישים. ברקע ההפגנה עומדות שתי פרשות: סגירת התיק נגד מכה החייל בן העדה האתיופית דמאס פיקדה מ"חוסר עניין לציבור" והסרטון שנחשף בחדשות 2 בו נראה צעיר בן העדה נעצר ומחושמל באמצעות "טייזר".

"מחשמלים אותו! למה מרביצים לו?"

ההחלטה על סגירת התיק נגד השוטר שהכה את החייל דמאס פקדה מעוררת בימים האחרונים תסיסה בקרב צעירים בני העדה האתיופית. בסוף השבוע האחרון הגיעו כמה מהם להפגין מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות 2 Online סרטון נוסף שבו נראה צעיר אתיופי מחושמל ב"טייזר" במהלך מעצר. בסרטון, שנבדק על ידי המחלקה לחקירות שוטרים, נראה צעיר בן העדה האתיופית כשהוא מתבקש להיכנס לניידת על ידי השוטרים וכעבור כמה שניות מחושמל על ידי אקדח "טייזר".

במקום החלה מהומה: "מחשמלים אותו! למה מרביצים לו?", נשמעת אחת השכנות שצילמה את הקטע כשהיא צועקת מחלון ביתה. הצעיר שנעצר נשמע זועק לשוטרים: "תתקשרו להורים שלי, תתקשרו להורים שלי!".  לבסוף הוא הועלה לניידת המשטרה ונלקח לחקירה.

"השוטרים קיבלו לגיטימציה להכות אותנו"

ענבר בוגלה, ממארגני המחאה, סיפרה בשבוע שעבר לחדשות 2 Online על התחושות הקשות בקהילה: "אין מילים, פשוט בושה ששוטר מרשה לעצמו, בגלל שאזרח הוא שחור, לבוא ולכפכף אותו, לבוא ולירות בו טייזר. כבר נמאס להסתובב ככה, מפחיד לרדת למטה כשאתה יודע שאולי תיתקל בשוטר".

"דווקא אחרי מה שהיה בכיכר רבין, השוטרים קיבלו עוד יותר לגיטימציה להכות אותנו", טענה בוגלה בעקבות המחאה בתל אביב שהפכה לאלימה. "עכשיו הם גם יכולים להרוג מישהו, ואז יחקרו ויגידו שהשחור מת כי הסיבה הייתה מוצדקת. אנחנו נפגין כדי להעביר מסר שאנחנו לא צעצוע של אף אחד, אנחנו בני אדם בדיוק כמו השוטרים. זה שיש להם מדים וחגור עליהם זה לא אומר שהם מעלינו ושהם יכולים לעשות באזרחים מה שבא להם".

"לא צעצוע של אף אחד"

ביום שבת הפגינו פעילים מהקהילה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין במחאה על סגירת התיק נגד השוטר שהכה את החייל פיקדה. אחד הפעילים צעק לכיוון ביתו של וינשטיין: "צא אלינו", "גם אנחנו רוצים לשבת עם המשפחה שלנו בערב שבת, תתבייש לך, גזען"; "אתה מושחת ובושה, תתפטר", "כל המדינה ראתה שמכים את החייל וסגרת את התיק, בגלל שהוא אתיופי, אין סיבה אחרת חוץ מגזענות".