צה"ל עיקל חשבון הלוחם לשעבר: "אני אבוד"

שי טסאו ששירת כחייל בודד ועובד במפעל קיבל שיחה מנציג צה"ל בה התבשר: "הפקדנו לך בטעות 12,200 שקל". טסאו, שנמצא בחובות, לא הבין במה מדובר ולא קיבל טלפון או כתובת לבירור. כעבור שבועות הודיע לו הבנק שחשבונו עוקל. "פשוט יום אחד לקחו לי הכל", הוא מספר. צה"ל: יצרנו עם החייל קשר כדי לאפשר לו להחזיר את החוב

"לקחו לי הכל", שי טסאו

צעיר שעלה בנערותו מאתיופיה, התגייס לצה"ל כחייל בודד ושירת כלוחם נקלע לחובות במהלך השירות - שהמשיכו גם לאחר שהשתחרר ב-2014. לפני כמה חודשים הוא קיבל שיחה מפתיעה מהבנק שבה התבשר: " צה"ל עיקל לך את החשבון". מאז הוא מתקשה להסתדר ולקנות לעצמו אוכל, וכל ניסיון לברר עם הצבא מדוע בוצע הצעד הקיצוני נתקל בחומות הבירוקרטיה ובחוסר מענה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שי סטוטאו טסאו, בן 23, עלה לישראל מאתיופיה יחד עם אביו כשהיה בן 12. האב עזב אחרי כמה שנים וסטוטאו, ששינה את שמו לשי, התגייס לצה"ל, הוגדר כחייל בודד ושירת כלוחם בגדוד לביא של חטיבת כפיר.

הוא החל לצבור חובות בבנק, בין היתר, בעקבות ההוצאות במהלך השירות והשתחרר במרס 2014. זמן קצר לאחר מכן קיבל טסאו מענק שחרור בסך 15 אלף שקל, שהקל במעט, אך עדיין לא מחק את החובות. טסאו מועסק מאז שחרורו כפועל פס ייצור במפעל פלסטיק ושוכר דירה בראשון לציון.

כל פעולה מצריכה אישור ממנהלת הבנק

לפני מספר חודשים התקשרה אליו נציגה מהצבא ואמרה לו: "הפקדנו לך בטעות 12,200 שקל". טסאו, שנמצא במינוס בבנק, לא הבין במה מדובר ואמר לחיילת שהוא בעבודה ולא יודע על שום הפקדה. נציגת צה"ל לא השאירה לו מספר טלפון שאליו יוכל לחזור והוא גם לא קיבל שום מכתב רשמי בנושא.

שבועות ספורים חלפו, ובתחילת חודש מאי התקשרו אליו מהבנק. "צה"ל עיקל לך את החשבון", בישרו לטסאו ההמום. עיקול החשבון הגיע, לאחר שהממונה על הגבייה בצה"ל פנה לבנק דיסקונט וביקש למשוך 12,200 שקלים שהופקדו לו בשוגג, מסיבה לא ברורה. בבנק לא אישרו, בשל החובות, ואז הוחלט לעקל את החשבון, צעד שנמשך כבר ארבעה חודשים.

מאז חייו הפכו לסיוט - עבור כל פעולה הוא צריך את אישור מנהלת הבנק, שמנסה להתחשב במצבו, אין לו כמעט כסף לאוכל, והוא עדיין לא מבין למה בצבא לא עדכנו אותו לפני שעיקלו את חשבונו.

צה"ל עיקל את החשבון

מאחר ולא קיבל מספר טלפון או כתובת ליצירת קשר כל הניסיונות שלו לברר מי הגורם שיכול לעזור לו עלו בתוהו. לאחרונה, כשזימנו אותו לשירות מילואים, שיתף טסאו את אנשי משרד הקישור שהתקשרו אליו במצוקתו.

"אמרו לי שמישהו מהת"ש יתקשר אלי, אבל זה לא קרה", הוא מספר לחדשות 2 Online. בלית ברירה, הוא נאלץ אחרי שעות העבודה הארוכות, לחכות מחוץ לבסיס צריפין כדי לנסות ולברר עם היוצאים מהבסיס מי יכול לסייע לו.

"התחלתי לשאול קצינים אם הם יודעים למי לפנות, אבל אף אחד לא הבין אותי ולא עזר לי", הוא אומר. "אני עכשיו בחובות של עשרות אלפי שקלים ופשוט לא יודע מה לעשות".

"חי מהיד לפה"

אמו של טסאו מתה עוד כשהיה ילד באתיופיה, אביו רק עלה לאחרונה מחדש אחרי שעזב בגלל שלא הצליח להתאקלם וגם אחיו במצוקה כלכלית. "אני חסר אונים, כל הכסף שאני מרוויח מהמפעל הולך לבנק", הוא מתאר את המצוקה אליה נקלע. "פשוט יום אחד לקחו לי הכל - אני לא יכול להוציא כסף, אין לי אשראי, אין לי כלום, אני אבוד".

ד"ר שאול ברעם, חבר קיבוץ נען, שאימץ את טסאו עוד בזמן שירותו, מנסה לסייע לו. "קשה לו מאוד ואני מסייע לו בכל מה שניתן, אבל לעקל לו את החשבון ככה זה לא ראוי, הוא חי מהיד לפה", הוא מספר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החייל קיבל מענק שחרור בסך כ-15 אלף שקל, אך בשל תקלה הועברו לחשבונו כ-12 אלף שקלים נוספים. עם גילוי התקלה, צה"ל יצר קשר טלפוני עם החייל על מנת להסדיר את החזרת החוב וכן נשלחו לחייל מכתבים בדבר החוב. על פי פקודת המיסים והגבייה, לאחר 70 יום הוטל עיקול על חשבונו. מבדיקת צה"ל מול הבנק עולה כי הסכום המדובר אכן נכנס לחשבונו של החייל ובימים אלה צה"ל יצר קשר בשנית עם החייל על מנת לסייע לו ככל הניתן ולאפשר לו להסדיר את החוב".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני