"ההחלטות נגדנו - משיקולים זרים"

כמה מקציני המשטרה שנגדם הועלו המלצות בדוח בדיקת המחדל במצעד הגאווה שוקלים לערער: "ההחלטות לא תואמות המציאות". פצוע מהמצעד: "מקווה שההמלצות ייושמו". אגודת הלהט"ב: "קוראים לשר ארדן לאמץ המסקנות"

בלב הממצאים החמורים שהציגה אתמול (ראשון) הוועדה לבדיקת אירועי מצעד הגאווה בירושלים עומדת המלצה דרמטית להדיח מתפקידם שישה קצינים ושוטר. לחדשות 2 Online נודע כי כמה מהקצינים שהומלץ להדיחם עשויים לערער על ההחלטה בעניינם וטוענים כי ההחלטות התקבלו "משיקולים זרים שאינם תואמים את המציאות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר אתמול אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כי המסקנות האישיות בדוח "חסרות תקדים בהיקפן", אך כשהדוח הוגש לו לראשונה הוא כלל המלצה להדיח רק שני קצינים מתפקידם. רק לאחר שארדן דרש לבצע השלמות ובדיקות נוספות גדל מספר המודחים לשבעה.

פינה לזכרה של שירה בנקי ז"ל בבית ספרה (חדשות 2)

במהלך ההשלמה שביצעה הוועדה הורחבה גם האחריות על המחדלים ממשטרת ירושלים לחטיבת המודיעין במטה הארצי. בשל ההרחבה הזאת הוחלט להדיח קצין בדרגת רב פקד שמשרת שם.

ירדן נוי שנפצע במצעד (באדיבות המשפחה)

"לא אכפת לי מי יודח, המסקנות המערכתיות הרבה יותר מעניינות אותי מאשר האישיות", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online ירדן נוי שנפצע במצעד. "נראה שהמשטרה לקחה את הסיפור ברצינות ואני מקווה שהיא תיישם ותדאג לכך שדבר כזה לא יקרה שוב".

באגודת הלהט"ב מתחו ביקורת על "ההתנהלות חסרת הרגישות" של המשטרה, שלדבריהם לא שיתפה את הנפגעים בדוח והעדיפה לחשוף את מסקנותיו בתקשורת. עם זאת הם בירכו על "בדיקה זריזה ומקצועית", והוסיפו כי "העובדה שהוועדה סיימה את עבודתה עם מסקנות מעשיות משביעת רצון ואנחנו קוראים לשר לביטחון הפנים לאמץ את מסקנות הוועדה ולוודא כי האחראים למחדל הנורא יישאו באחריות".

"כשל פיקודי ומקצועי"

"אירוע הדקירה ותוצאותיו הטרגיות אסור היה שיקרה", אמר הערב ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו. "זוהה כשל פיקודי ומקצועי של מספר מפקדים ובעלי תפקיד. הנורמה המבצעית במשטרה, בפרט כשמדובר בדיני נפשות, חייבת להיות הגבוהה והמהודקת ביותר. מכך נגזרו הדין הנוקב והמחיר האישי הגבוה".

"כשל פיקודי ומבצעי". ניצב סאו (פלאש 90)

"הדוח לא ישיב את שירה לחיק משפחתה", נמסר ממשפחת בנקי בתגובה לממצאי הוועדה. "יחד עם זאת המשפחה מקווה שככל שנמצאו ליקויים כלשהם, הרי שאלו יתוקנו והלקחים יופקו וייושמו באורח העמוק ביותר האפשרי על מנת למנוע הישנות מקרים דומים".

ועדת הבדיקה - ההמלצות האישיות:

 • הערה פיקודית למפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב משה (צ'יקו) אדרי - "נוכח אחריותו הפיקודית וחוסר הבהירות שיצר בנוגע לתחומי האחריות בין המרחבים ובינם לבין המחוז".
 • הדחה של מפקד מרחב מוריה, ניצב משנה קובי דוידיאן מתפקידו וקביעה כי אינו ראוי לשמש בתפקיד פיקודי - "נוכח אחריותו הטריטוריאלית והפיקודית על הצומת בו אירע הרצח, על התנהלות הכוחות שפעלו תחת פיקודו ובכלל זה על התקלות שהתרחשו בציר המודיעיני והמבצעי וכן נוכח כשלים אישיים במימוש אחריותו".
 • הדחה של ראש ענף המודיעין במחוז ירושלים, סגן ניצב דורון משה מתפקידו ואי קידומו במסלול פיקודי למשך שבע שנים - "נוכח אי ביצוע המוטל עליו ואי מימוש אחריותו וההנחיה הישירה והמפורטת ממפקד המחוז".
 • הדחה של ראש הזרוע המבצעית בימ"ר, סגן ניצב שי אללי מתפקידו - "נוכח אחריותו לתכלול התכנית המבצעית ואחריותו על תדרוך מפקדי משימות בצעדה".
 • הערה פיקודית למפקד מרחב ציון, תת ניצב אפי חביביאן.
 • הערה פיקודית לקצין אג"מ מרחב מוריה, סגן ניצב שלמה בכר.
 • הדחה של ראש לשכת מודיעין ובילוש במרחב מוריה, רב פקד צחי חלפון מתפקידו.
 • הערה פיקודית לקצין אמ"ן במרחב ציון, רב פקד יצחק שמעיה.
 • הדחה של מפקד מקטע ב' בציר המצעד, פקד אולנג גולנד מתפקידו - "נוכח תפקודו הלקוי ואי מימוש אחריותו הפיקודית והמבצעית. לא נכח בכל התדרוכים ולא פתח את המעטפה שקיבל בתדריך ובה בין היתר תמונות של שליסל".
 • הדחה של מפקד דיווח ותיאום אח"מ, רב פקד דורון שלום מתפקידו - "נוכח החלטתו לגרוע שמות, בכלל זה את שמו של שליסל, מרשימת היעדים שהציף מחוז ירושלים במצגת שיצאה מטעמו".
 • הדחה של שוטר משמר הגבול בחסימה ברחוב וושינגטון מתפקידו - "נוכח תפקודו הלקוי וחוסר ערנות מבצעית שאפשרה לשליסל לחדור למעגל הפנימי". עם זאת הדגישה הוועדה כי "מרגע שזיהה את שליסל חתר למגע כנדרש ופעל מיידית על מנת לעצור אותו".

מתן חצרוני השתתף בהכנת הידיעה.