מחדל המצעד: 6 קצינים ושוטר יודחו

ממצאים חמורים בדוח הוועדה שבדקה את מחדלי המשטרה: מפקד מרחב מוריה יודח, הערה למפקד המחוז ניצב צ'יקו אדרי. "כשלים במענה המבצעי ובציר המודיעיני". פרסום ראשון: מסמך הבקשה למעקב אחרי שליסל שלא בוצעה

שבוע לאחר שהוועדה לבדיקת אירועי הדקירה במצעד הגאווה בירושלים הגישה את מסקנותיה לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הערב (ראשון) מתפרסמים באופן רשמי הממצאים החמורים של הוועדה. הדוח החמור כולל 11 המלצות אישיות, בהן המלצה להדיח מתפקידם 6 קצינים ושוטר אחד והערה פיקודית למפקד מחוז ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ועדת הבדיקה מצאה כי על אף ההכנות וההיערכות ועל אף שהרעיון המבצעי בבסיס התכנון היה נכון, עבודת המטה, המענה המבצעי ובעיקר הציר המודיעיני לקו בכשלים", נמסר מהמשטרה. "הכשלים גרמו לכך שההתראות והאיומים לא קיבלו בפועל מענה הולם ולא מנעו במבחן התוצאה את כניסתו של המפגע לתהלוכה".

"אירוע הדקירה ותוצאותיו הטרגיות אסור היה שיקרה", אמר בתגובה להמלצות ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו. "זוהה כשל פיקודי ומקצועי של מספר מפקדים ובעלי תפקיד. הנורמה המבצעית במשטרה, בפרט כשמדובר בדיני נפשות, חייבת להיות הגבוהה והמהודקת ביותר. מכך נגזרו הדין הנוקב והמחיר האישי הגבוה".

הדוקר ישי שליסל (רויטרס)

סאו קיבל במלואן את ההמלצות המערכתיות והורה על יישומן המלא באופן מידי. "לגבי ההמלצות האישיות הורה סאו להחמיר את רף הענישה כלפי מספר מבעלי התפקיד המעורבים בכשלים המבצעיים שנתגלו", נמסר מהמשטרה. מסמך שהגיע לידי חדשות 2 חושף שבמהלך דיון שנערך יומיים בלבד לפני המצעד שאל מפקד תחנה בעיר את קצין ימ"ר מי אחראי לעקוב אחר המפוקחים, בהם גם הדוקר ישי שליסל. תשובתו של הקצין: "מי שמחליט זה הימ"ר ואנו על פי שיקול דעת שלנו נחליט".

שירה בנקי ז"ל

גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי הוא מקבל את ההמלצות במלואן. "מותה של שירה בנקי ז"ל ופציעת הצועדים הם אירועים חמורים שניתן היה למנוע ולכן חייבו תחקור והסקת מסקנות אישיות, גם אם הן חסרות תקדים בהיקפן", אמר ארדן.

(חדשות 2)

"הדוח לא ישיב את שירה לחיק משפחתה", נמסר ממשפחת בנקי בתגובה לממצאי הוועדה. "יחד עם זאת המשפחה מקווה שככל שנמצאו ליקויים כלשהם, הרי שאלו יתוקנו והלקחים יופקו וייושמו באורח העמוק ביותר האפשרי על מנת למנוע הישנות מקרים דומים".

ההמלצות האישיות:

 • הערה פיקודית למפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב משה (צ'יקו) אדרי - "נוכח אחריותו הפיקודית וחוסר הבהירות שיצר בנוגע לתחומי האחריות בין המרחבים ובינם לבין המחוז".
 • הדחה של מפקד מרחב מוריה, ניצב משנה קובי דוידיאן מתפקידו וקביעה כי אינו ראוי לשמש בתפקיד פיקודי - "נוכח אחריותו הטריטוריאלית והפיקודית על הצומת בו אירע הרצח, על התנהלות הכוחות שפעלו תחת פיקודו ובכלל זה על התקלות שהתרחשו בציר המודיעיני והמבצעי וכן נוכח כשלים אישיים במימוש אחריותו".
 • הדחה של ראש ענף המודיעין במחוז ירושלים, סגן ניצב דורון משה מתפקידו ואי קידומו במסלול פיקודי למשך שבע שנים - "נוכח אי ביצוע המוטל עליו ואי מימוש אחריותו וההנחיה הישירה והמפורטת ממפקד המחוז".
 • הדחה של ראש הזרוע המבצעית בימ"ר, סגן ניצב שי אללי מתפקידו - "נוכח אחריותו לתכלול התכנית המבצעית ואחריותו על תדרוך מפקדי משימות בצעדה".
 • הערה פיקודית למפקד מרחב ציון, תת ניצב אפי חביביאן.
 • הערה פיקודית לקצין אג"מ מרחב מוריה, סגן ניצב שלמה בכר.
 • הדחה של ראש לשכת מודיעין ובילוש במרחב מוריה, רב פקד צחי חלפון מתפקידו.
 • הערה פיקודית לקצין אמ"ן במרחב ציון, רב פקד יצחק שמעיה.
 • הדחה של מפקד מקטע ב' בציר המצעד, פקד אולנג גולנד מתפקידו - "נוכח תפקודו הלקוי ואי מימוש אחריותו הפיקודית והמבצעית. לא נכח בכל התדרוכים ולא פתח את המעטפה שקיבל בתדריך ובה בין היתר תמונות של שליסל".
 • הדחה של מפקד דיווח ותיאום אח"מ, רב פקד דורון שלום מתפקידו - "נוכח החלטתו לגרוע שמות, בכלל זה את שמו של שליסל, מרשימת היעדים שהציף מחוז ירושלים במצגת שיצאה מטעמו".
 • הדחה של שוטר משמר הגבול בחסימה ברחוב וושינגטון מתפקידו - "נוכח תפקודו הלקוי וחוסר ערנות מבצעית שאפשרה לשליסל לחדור למעגל הפנימי". עם זאת הדגישה הוועדה כי "מרגע שזיהה את שליסל חתר למגע כנדרש ופעל מיידית על מנת לעצור אותו".