העדה האתיופית תפגין ביום שני בי-ם

בעקבות התיעוד שפורסם בחדשות 2 Online ובו נראים 2 שוטרים מחשמלים בטייזר צעיר בן העדה האתיופית, ועל רקע ההחלטה לסגור את התיק נגד השוטר שתועד מכה את החייל דמאס פיקדה, החליטו בני העדה להפגין מול המטה הארצי של המשטרה בי-ם: "דווקא אחרי מה שהיה בכיכר רבין, השוטרים קיבלו עוד יותר לגיטימציה להכות אותנו"

מובילי המחאה של בני העדה האתיופית יפגינו ביום שני מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים - זאת בעקבות הסרטון שפורסם בחדשות 2 Online ובו נראים שני שוטרים מחשמלים בטייזר צעיר בן העדה ברמלה. כמו כן, המפגינים ימחו נגד ההחלטה לסגור את התיק נגד השוטר שתועד מכה את החייל דמאס פיקדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אין מילים", אמרה היום (שישי) ענבר בוגלה, ממארגני המחאה, לחדשות 2 Online. "פשוט בושה ששוטר מרשה לעצמו, בגלל שאזרח הוא שחור, לבוא ולכפכף אותו, לבוא ולירות בו טייזר. כבר נמאס להסתובב ככה, מפחיד לרדת למטה כשאתה יודע שאולי תיתקל בשוטר".

נדמה היה שאולי התקופה הקשה שעברה על החברה הישראלית בחודש מאי האחרון, לאחר הפגנת בני העדה האתיופית בכיכר רבין, תביא לשינוי המצב - אבל דווקא בוגלה לא מופתעת מהישנות המקרים. "דווקא אחרי מה שהיה בכיכר רבין, השוטרים קיבלו עוד יותר לגיטימציה להכות אותנו", היא טענה. "עכשיו הם גם יכולים להרוג מישהו, ואז יחקרו ויגידו שהשחור מת כי הסיבה הייתה מוצדקת".

"קיבלו לגיטימציה להכות". כיכר רבין, מאי (פלאש 90)

"מה יש לצפות מהמדינה הזאת? פשוט ביזיון", היא אמרה בתגובה להחלטה על סגירת התיק בעניין תקיפת החייל דמאס פיקדה. "התיק נסגר מחוסר עניין לציבור. סליחה, מה אנחנו? כל מה שראש הממשלה אמר לנו אז במשרדשלו , ידעתי כבר אז שזה הכל בלבולי מוח".

"זה לא הגיוני שאני אפחד להסתובב בשכונה כי בכל רגע יכול לבוא שוטר ולפרק אותי במכות", הוסיפה בוגלה. "אנחנו נפגין בשני כדי להעביר מסר שאנחנו לא צעצוע של אף אחד, אנחנו בני אדם בדיוק כמו השוטרים. זה שיש להם מדים וחגור עליהם זה לא אומר שהם מעלינו ושהם יכולים לעשות באזרחים מה שבא להם. אני רוצה לראות את השוטר שיחשמלו לו את הילד בטייזר, מה יהיה לו להגיד, ועוד אחרי זה שיאשימו את הילד בתקיפת שוטר".

"לא צעצוע של אף אחד". מובילי המחאה (חדשות 2)

"לא ייתכן שמתייחסים לבן אדם כמו לחיה"

פרסום הסרטון עורר סערה והציף מחדש את הביקורת על יחס גזעני ומפלה מצד מערכת אכיפת החוק. ח"כ לשעבר פנינה תמנו שטה מאשימה: "יש קלות בשימוש בכוח מופרז ובאקדחי טייזר כלפי מגזרים מסויימים - בעיקר מיעוטים". 

בשיחה עם חדשות 2 Online אמרה תמנו שטה: "אני מסתכלת על הסרטון ואני מזועזעת. הרי לא ייתכן שמתייחסים אליו כמו לחיה ולא כמו לבן אדם. הוא לא מהווה סכנה ועדיין הם בוחרים לחשמל אותו פעם אחר פעם".

על טענת המשטרה, שלפיה הצעיר שחושמל התנגד למעצר והתפרע, אומרת תמנו שטה כי זאת לא סיבה לחשמל בן אדם. "החוק ברור - הם צריכים להפעיל כוח מידתי", היא מבהירה. "הם יכלו להכניס אותו לניידת ולשים עליו אזיקים אבל בחרו להשתמש בטייזר. התמונות מזעזעות".

היא תקפה את התנהלות מערכת המשפט, ש"מתעלמת מהזעקה הציבורית לגבי מקרים שמתרחשים יום יום, שאולי נעלמים מעיני היועץ המשפטי לממשלה והמחלקה לחקירות שוטרים, אבל בטח לא נעלמים מאותם אנשים שחווים את זה על בשרם".