פרסום ראשון: מח"ש בודקת - מדוע חושמל צעיר ממוצא אתיופי במהלך מעצר?

סרטון חדש המתעד מעצר אלים של צעיר בן העדה מעורר סערה: במהלך האירוע, שהתרחש השבוע ברמלה, נעשה שימוש ב"טייזר" חשמלי. עדי ראייה שנכחו במקום הזדעזעו. נסיבות המעצר טרם התבררו. התיעוד קשה לצפייה. המשטרה: "הוא סירב להיכנס לניידת והחל להתפרע ולתקוף את השוטרים"

פרסום ראשון: המחלקה לחקירות שוטרים בודקת אירוע שהתרחש השבוע ברמלה, ובמהלכו נעצר צעיר ממוצא אתיופי על ידי שני שוטרים שאף השתמשו באקדח "טייזר" על גופו - לעיניהם ההמומות של עדי ראייה שנכחו במקום. נסיבות המעצר טרם התבררו. התיעוד הקשה לצפייה הגיע לידי מחלקת משמעת במשטרה שמיהרה להעביר אותו לבדיקת המחלקה לחקירות שוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתיעוד נראה הצעיר כשהוא מתבקש להיכנס לניידת על ידי השוטרים וכעבור כמה שניות מחושמל על ידי אקדח "טייזר". במקום החלה מהומה. "מחשמלים אותו! למה מרביצים לו?", נשמעת אחת השכנות שצילמה את הקטע כשהיא צועקת מחלון ביתה.

הצעיר שנעצר נשמע זועק לשוטרים: "תתקשרו להורים שלי, תתקשרו להורים שלי!".  לבסוף הוא הועלה לניידת המשטרה ונלקח לחקירה.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "בעקבות קריאה למשטרה מאזרחים על קטטה בין שני אנשים, הגיעה ניידת למקום והתברר כי מדובר בסכסוך שכנים שהוביל לתקיפה הדדית שאף גרמה לפציעתם של השניים. השוטרים ביקשו משני המעורבים להתלוות אליהם לתחנה לבירור העניין כשאחד מהמעורבים סירב להיכנס לניידת והחל להתפרע ולתקוף את השוטרים.

"השוטרים הודיעו לאיש שהוא עצור וזה בתגובה המשיך להתפרע ולתקוף את השוטרים במטרה למנוע את מעצרו ולהימלט. השוטרים נקטו באמצעים העומדים לרשותם על פי חוק בכדי לבצע את המעצר ולמנוע את הימלטות החשוד".

תיעוד הכאת החייל דמאס פיקדה: מדוע נסגר התיק?

לפני כארבעה חודשים התעורר גל מחאה נרחב של בני העדה בכל רחבי הארץ, שהגיע בשיאו להפגנות ולעימותים אלימים בירושלים ובתל אביב, בעקבות סרטון שבו תועד החייל דמאס פיקדה כשהוא מוכה על ידי שוטרים. למרות שהשוטר פוטר מתפקידו, מח"ש סברה שאין מקום להעמידו לדין פלילי. לידי חדשות 2 הגיע הנימוק של מח"ש לעמדה זו, כפי שנמסר לפרקליטו של החייל דמאס פיקדה. ההחלטה פורסמה הערב (חמישי) במהדורה המרכזית.

"עם סיום החקירה ולאחר שבחנו את חומר הראיות ואת מכלול הנסיבות לתיק הזה, החלטנו לסגור את התיק מחוסר עניין לציבור", נמסר לו מחלקה לחקירות שוטרים. "לא יהיה זה נכון לנקוט הליך פלילי במקרה זה מטעמים הנוגעים לבחינת העניין הציבורי הכולל הקיים בטיפול במקרה שכזה בכלים של המשפט הפלילי".

פרקליטו של פיקדה, עו"ד אייל אבולעפיה, לא ממש השתכנע מהנימוק של מח"ש. "אני לא מכיר תיק אחר שעורר עניין ציבורי כזה", אמר. "נשאלת השאלה האם עדה שלמה שיצאה לרחובות להפגין לא נחשבת כציבור בעיני היועץ המשפטי לממשלה". פיקדה הגיש ערר על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק וכעת הוא ממתין לתשובתו.

ממח"ש נמסר בתגובה: "השוטר פוטר מהמשטרה וסברנו שהנסיבות מצדיקות טיפול משמעתי בלבד".