בתי העסק שלא מעסיקים עובדים שומרי שבת

לאחרונה עלתה לכותרות מחאת בעלי העסקים שנקנסים כי אינם מוכנים לעבוד בשבת. אך מה לגבי העובדים הצעירים שנדחים על ידי מקומות עבודה רק כי הם שומרי שבת שאינם יכולים לקחת על עצמם את המשמרות של סוף השבוע? תיעוד המצלמה הנסתרת מעלה כי המקרים הללו מתרחשים גם מחוץ לגבולות לתל אביב ובהיקפים רחבים למדי

הדרישה הבלתי מתפשרת לעבוד גם בשבת בכדי להתקבל לעבודה מסוימת הופכת למכשול עבור שומרי מסורת רבים, ובעצם עבור כל מי שמעוניין לעבוד בעסק הפתוח שבעה ימים בשבוע מבלי לוותר על יום המנוחה. תיעוד המצלמה הנסתרת מלמד כי עסקים שאינם מוכנים להעסיק עובדים רבים בשל רצונם שלא לעבוד בשבת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התופעה המדוברת אינה נפוצה רק בתל אביב. תיעוד חדשות 2 מגלה כי במרכז ירושלים סירבו בעלי עסקים להעסיק עובדים שביקשו שלא לעבוד ביום המנוחה.

בימים בהם מתלהט הוויכוח סביב פתיחת עסקים בשבת נשכחים לא רק בעלי העסקים הקטנים שחוששים לקרוס בשל התחרות, אלא גם העובדים השכירים. לרוב מדובר בצעירים שמחפשים עבודה במלצרות או כמוכרים בחנויות שנאלצים לעבוד שבעה ימים בשבוע.

"צעד אסור על פי חוק"

"מעסיק שמסרב לקבל עובד שמממש את הזכות שלו ליום מנוחה שבועי הוא בעצם מפלה אותו על רקע הדת שלו", מסבירה עו"ד ציונה קניג יאיר, נציבת שוויון זכויות בעבודה במשרד הכלכלה. "בצעד מסוג זה, המעסיק אומר שמכיוון שאתה לא מוכן לעבוד בשבת על אף שזו זכותך על פי חוק, אתה מופלה לרעה על רקע דתך. מעשה שכזה אסור על פי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה".

לדברים הצטרף גם ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני, שיצא נגד התופעה ההולכת ומתרחבת: "אני תומך בפתיחת עסקים בשבת, אבל אני מתנגד התנגדות מוחלטת לכל ניסיון לפגוע בפרנסתם של עובדים רק בגלל שהם לא מסכימים לעבוד בשבת. זה לא יעלה על הדעת".