הורים שכולים: "ארדן לא יתחרט? נגיע עד נתניהו"

הבוקר: השר לבט"פ ייפגש עם הורים שכולים שמתנגדים למינויו של גל הירש למפכ"ל ה-18. בשיחה עם חדשות 2 Online החריפו חלקם את הטון לקראת המהלך: "אם צריך - נמשיך לשבת באוהל המחאה. אפשר לטעות, צריך גם לתקן"

"הירש לא ראוי לתפקיד המפכ"ל, הכאב צף בחזרה": עשרות הורים שכולים הפגינו אמש (חמישי) מול ביתו של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, במחאה על החלטתו למנות את תא"ל במיל' גל הירש, מי ששימש מפקד עוצבת הגליל במלחמת לבנון השנייה ונאלץ לפרוש מצה"ל, למפכ"ל המשטרה הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לקראת הופעתו הצפויה של הירש מול חברי ועדת טירקל לאישור מינויי בכירים ביום שלישי הקרוב, מגבירים ההורים השכולים את ממדי המחאה נגד בחירתו של ארדן. השר, שהבחין בנציגי המשפחות מפגינים מול ביתו, הזמין אותם לפגישה עמו היום בשעות הבוקר, שם הם מקווים שתימצא אוזן קשבת לדרישתם.

"אנחנו מקווים שנביא לשר סולם ארוך מספיק כדי שיירד מהעץ שהוא טיפס עליו", אמר יואב צור, ששכל את בנו איתמר במלחמת לבנון השנייה, בשיחה עם חדשות 2 Online. "אנחנו לא רוצים לאיים, אבל זה אוחז בנו. אם הוא לא ימצא את הדרך הזו - אנחנו פשוט נמשיך לשבת פה באוהל המחאה".

"אני מתעורר מחלום רע שאני לא מבין איך קורה דבר כזה", הוסיף צור בכאב. "גל הירש לא היה המטרה שלי, הוא נמצא לא ראוי ונגמר. פתאום הכול חוזר".

ההפגנה מחוץ לביתו של ארדן, הערב (חדשות 2)

חיים צמח, אביו של סמ"ר עוז צמח שנפל אף הוא במלחמה, הצטרף לדברים: "אין לנו ציפיות גבוהות, אנחנו נשמע את השר ונגיד לו מה אנחנו מתכוונים לעשות. שלחנו מכתב לוועדת טירקל, ואנחנו לא מתכוונים לוותר עד שתהיה החלטה. השר ארדן יכול לחזור בו. אולי הוא היה פזיז, אולי לא היה לו את כל המידע. לא נכעס עליו אם הוא יחזור בו. אפשר לעשות טעויות אבל צריך גם לתקן אותן".

"הירש לא ראוי", קובע צמח. "אני לא מוכן לקחת סיכון. הבן אדם הזה לא ראוי להיות אחראי על חיי אדם. אין לו את היכולות. מההיבט הזה הוא לא יכול להיות מפכ"ל. הוא לא מודל לחיקוי. זה לא דמות של ראה וקדש. אני מקווה שראש הממשלה, אם נגיע אליו, יצליח לקבל החלטה ולהשפיע".

חוות הדעת של היועץ - קריטית למינוי

וכשברקע נשמעים קולות הביקורת רבים על הבחירה בהירש, במשרד המשפטים עוברים בקדחתנות על החומרים שנאספו אודות פעילותו העסקית של המועמד הנבחר - זאת על מנת לבדוק אם יוכלו להגן על המינוי.

במשרד המשפטים מגבשים חוות דעת אודות הבחירה בהירש - וזו עשויה להיות חוות דעת קריטית, על רקע קולות הביקורת. צוות בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, עובד בקדחנות על החומר במקביל לוועדת טירקל - זאת כדי לקבוע את עמידותו של התיק והאם למעשה, יוכל היועץ המשפטי להגן על מינויו של הירש בבג"ץ.

חוות דעת קריטית. היועץ וינשטיין (מרים אלסטר, פלאש 90)


ביום רביעי התקיימה ישיבה ראשונה של הצוות, שימשיך בעבודתו עד לכניסת השבת - זאת על מנת לעמוד בלוח הזמנים לקראת כניסתו של הירש לתפקיד - אם וכאשר יאושר מינויו.  הקריטריונים שיקבעו בסופו של דבר האם הירש יוכל להתמנות לתפקיד הבכיר הם ניסיון ניהולי, האם הוא יכול לבסס מעמד של מפכ"ל - והאם חלילה לא נפלו פגמים ניכרים בפעילותו העסקית.

סאו יסייע להירש - ויישאר במשטרה עד ינואר

בתוך כך, נודע לראשונה לחדשות 2 כי ממלא מקום המפכ"ל, ומי שהיה אחד המועמדים המובילים לתפקיד, ניצב בנצי סאו, לא יפרוש מיד מהמשטרה - אלא יישאר למשך 4 חודשים נוספים, עד לינואר 2016 - במהלכם יסייע להירש להיכנס לתפקידו.

ניצב סאו ימשיך לכהן כממלא מקום מפכ"ל המשטרה עד למינויו של גל הירש - זאת בהנחה שהוא יעבור את כל המכשולים וימונה. עד לפרישתו, ימונה סאו לממלא מקום סגן המפכ"ל וימשיך לכהן כמפקד מחוז תל אביב.