"נדרוש מטירקל לפסול מינוי הירש"

מרד בכירי המשטרה: מפכ"לים וניצבים בדימוס דנו בדרכים למנוע את מינוי גל הירש למפכ"ל והחליטו לפנות לרה"מ, למבקר המדינה ולוועדת טירקל בניסיון לסכל המינוי. ביקורת על ארדן: "אינו מבין את עבודת המשטרה, מדרדר את המשטרה למחוזות שלא הכרנו"

בכירי משטרת ישראל בעבר מתגייסים נגד מינוי הירש: 5 מפכ"לים בדימוס וכ-30 ניצבים בדימוס קיימו הערב (רביעי) כינוס חירום ודנו בדרכים למנוע את מינויו של תא"ל (במיל') גל הירש לתפקיד המפכ"ל ה-18 של מדינת ישראל. בתום הכינוס החליטו הבכירים לשעבר לפנות למבקר המדינה ולחברי ועדת טירקל ולשטוח בפניהם את טענותיהם נגד המינוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הכינוס התבטאו הבכירים בחריפות נגד המינוי של הירש, כשבמוקד הביקורת עמד השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. "שר שממנה מפכ"ל מהסוג הזה אינו מבין את עבודת המשטרה", אמר המפכ"ל לשעבר יהודה וילק. "השר הזה מדרדר את המשטרה למחוזות שעוד לא ידענו כמותם", הוסיף בכיר אחר.

החלטה נוספת שהתקבלה בקרב בכירי המשטרה היא לפנות ישירות לשר ארדן ולראש הממשלה נתניהו בבקשה לבטל את מינויו של הירש. "התכנסנו היום באווירה מאוד מודאגת", אמר לחדשות 2 המפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס משה קראדי. "אין לנו דבר וחצי דבר מול הירש, אך יש לנו עניין ודאגה מהדרך שבה בוצע תהליך הבחירה, שקילת הסיכונים והסיכויים".

סופג את עיקר הביקורת. ארדן (פלאש 90)

"כשמועמד אינו מבין את עבודת המשטרה, אין לו את המיומנות הנדרשת להיות מפכ"ל", הוסיף קראדי. "אנחנו מכירים בסמכות השר וראש הממשלה לבחור מועמד מטעמם אבל חושבים שיש במשטרת ישראל מועמדים ראויים". עם זאת הבהיר קראדי: "נעמוד ונתייצב לצד כל מפכ"ל שייבחר".

בתוך כך נודע לחדשות 2 שלמפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, הוצע לכהן בתפקיד סגן המפכ"ל עם סמכויות נרחבות. בין היתר ייתכן שהאחריות על אגף החקירות במשטרה תועבר לידיו. במקביל צפוי ניצב בנצי סאו להיענות לבקשת השר ארדן ולהאריך את כהונתו כממלא מקום המפכ"ל כדי לאפשר לוועדת טירקל זמן רב יותר לדון במינוי.

אב שכול התקשר לטירקל

במהלך היום נמשכה מחאת הורים שכולים לחיילים שנהרגו במלחמת לבנון השנייה נגד המינוי. אחד מאותם הורים הוא חיים צמח, אביו של עוז צמח ז"ל, שהתקשר לשופט בדימוס טירקל וביקש ממנו שלא לאשר את המינוי. הקלטת שיחת הטלפון בין השניים מאמש הגיעה לידי חדשות 2 Online.

"מדבר חיים צמח, אני לא יודע אם שמעת, אני אבא של עוז שנפל ביום האחרון של מלחמת לבנון השנייה", פתח צמח את השיחה - וטירקל מיד השיב לו: "אני מנחש למה אתה מתקשר... הנושאים לא מטופלים על ידי שיחות טלפון. אתה ודאי מתכוון לוועדה שאני עומד בראשה למינוי בכירים". טירקל הציע לצמח לשלוח מכתב למשנה למזכיר הממשלה.

צמח ניסה בכל זאת לדבר אל לבו של השופט בדימוס, ובשלב זה טירקל נשמע מעט נחוש יותר: "אדוני, אני לא רוצה לדבר בחוסר נימוס, אבל דווקא בתור שופט אני מקפיד לא לשוחח על שום נושא אלא אם הוא מובא אליי בדרך הראויה ויש לזה כללים, ובוודאי שיש עוד חברי ועדה שצריכים לדעת מזה. אני מבין שזה נושא מאוד כואב לך, אבל אין דרך אחרת להביא את זה בפנינו אלא על ידי מכתב אותו תפנה לוועדה".

לקראת סוף השיחה ביקש האב להציג נימוקיו בנוגע למינויו של הירש למפכ"ל. "אני מקווה שתקבלו החלטות נכונות לטובת עם ישראל", אמר צמח. "מי שלא הוכיח את עצמו בצבא לא יכול להיות אחראי על כל מדינת ישראל - וזה מה שהולך לקרות". השופט בדימוס ציין כי הוועדה בראשתו צריכה לאסוף את כל החומרים - ורק אז לדון ולהחליט. "הממשלה עוד לא מחליטה לפני שהוועדה שלי לא דנה בעניין", הבהיר.