בעקבות הסערה: שרונה מרקט ביטלו הקנס

אחרי סניף הנרי'ס, עוד בעלי עסקים בשרונה מרקט התלוננו בפני חדשות 2 Online על החוזה שמטיל עליהם קנסות על סירוב לעבוד בשבת. שר הכלכלה דרעי: "הורסים עסקים שמעדיפים לסגור בשבת". בעקבות הסערה החליטו בהנהלת שרונה מרקט לבטל את הקנס

הקנס שספג זכיין רשת "הנרי'ס" בעקבות סירובו לפתוח את חנותו בשבת על אף החוזה שחתם מול הנהלת "שרונה מרקט", עורר גל תגובות זועמות כנגד דרישות ההנהלה. בעקבות הסערה, החליטו בהנהלת המתחם לבטל את הקנס ולפנות לרשויות על מנת לברר את ההפרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על רקע הסערה, בעלי עסקים נוספים במתחם טענו כי גם הם נקנסו בעקבות הרצון לסגור בשבת, ולצדם התייצב שר הכלכלה אריה דרעי שהגדיר את התופעה כ"אבסורד". "אנשים שלא רוצים לעבוד בשבתות נאלצים לפתוח את עסקיהם אחרת הם יקרסו כלכלית", אמר השר בתגובה. "אם לא די בכך, כעת יש בעלי מתחמי קניות כמו ׳שרונה מרקט׳ בתל אביב שקונסים בעלי עסקים שלא פותחים בשבת. זה מצב אבסורדי שרק יחריף את הבעיה הגדולה״.

לטענתו של בעל עסק במתחם "שרונה מרקט" שביקש להישאר בעילום שם, מנהל המקום אמר שאם הם ימשיכו להפר את החוזה ולא לפתוח בשבת, יהיו לדבר השלכות קשות. "אני בעצמי כבר נקנסתי באלפי שקלים כבר", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online.בעל עסק נוסף במתחם התרעם על מדיניות ההנהלה. "שבע חנויות נקנסו על זה ממה שאני יודע. יש פה חנויות שלא רוצות לפתוח ומכריחים אותן", סיפר. "יש עוד עסקים שבגלל שהם לא יכולים לעמוד בקנסות הם פותחים בשבת בלית ברירה".

"מנכ"ל המתחם אמר כי עומדת בפנינו אפשרות לצאת משם, אך מבלי לקבל פיצוי על הזמן וההשקעה הכספית שלנו", הוסיף. לדבריו "אין ברכה בפתיחה בשבת, וצריך גם לנוח. כשחתמנו חוזה הם לא ידעו להגיד לנו אם יקבלו רישיון לפתוח בשבת, אמרנו להם שאנחנו כשרים".

"הכל תלוי בחוזה"

לא כל בעלי העסקים בשרונה מרקט מוחים על תנאי עבודתם. שלומי, הבעלים של אטליז "לאטי" הכשר, מסר לחדשות 2 Online שזה תלוי בחוזה שעליו חתם בעל העסק."אני סגור בשבת ולא מקבל שום קנס, הם מאוד הוגנים", הוסיף. "אצלי בחוזה כתוב בפירוש שאני לא פועל בשבת וצריך לעמוד בתנאי החוזה".

עופר לייפרמן, זכיין רשת 'הנרי'ס' שנקנס ב-3,500 שקלים בשל סירובו לפתוח את עסקו בשבת אמר בתגובה כי הנושא כולו יצא מפרופורציה. "הכל התחיל מזה שרצינו לנוח בשבת, והחלטנו שאנחנו עסק שלא עובד בשבת - ותמיד היינו כאלה", הסביר. "נכון שבחוזה כתובות שעות הפתיחה של השוק, אבל הנקודה הזאת היא בעייתית עבורנו".

"יש חוזה שזה מה שכתוב בו, אנחנו לא מכחישים את זה, אבל יש גם הבנות מאד ברורות. אנחנו רשת שלפחות כאן באזור היא כשרה והדבר יכול לפגוע בסניפים אחרים. גם כי אני כאדם פרטי לא רוצה לעבוד בשבת", הוסיף.בעקבות הפרסום העביר שר החקלאות אורי אריאל מכתב לשר הכלכלה אריה דרעי, בו הוא דרש טיפול מיידי בסוגייה. "מדינת ישראל הוגדרה במגילת העצמאות כמדינה יהודית ודמוקרטית ומשמעותה של הצהרה זו הינה כיבוד ערכי היהדות כשברור ששמירת השבת הוא אחד מיסודותיה", הבהיר. "לא יעלה על הדעת כי מציאות זו של כפייה וענישה תמשיך להתקיים", הוסיף אריאל. "אבקש לפעול מיידית כדי לקבוע כי כל חוזה ובו תנאי הדורש כפיית עבודה בשבת שלא למטרות חירום הינו תנאי מפלה הבטל מעיקרו".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, לא הסתפק בפנייה לשר הכלכלה ופנה ליועץ המשפטי לממשלה ויינשטיין בדרישה לפתוח בחקירה כנגד בעלי המתחם. "החוק במדינת ישראל אוסר עבודה בימי מנוחה ואף אוסר על כפיה חילונית, שלא לדבר על האמירה הציבורית הנובעת מקנסות אלו, כי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מאפשרת ל"העניש" את מי שמבקש את הדבר האלמנטרי- היהודי לשמור שבת", כתב גפני.

בתוך כך הגיש היום חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) הצעת חוק לפיה לא יהיה ניתן לכפות על בעל עסק לעבוד בשבת כתנאי להצטרפותו למתחם עסקים. במסגרת ההצעה יוכלו בעלי עסקים לתבוע עמיתים מחללי שבת הפוגעים בהם כלכלית.

מיקי גיצין, חבר מועצת העיר תל אביב יפו ומנכ"ל "ישראל חופשית" מסר בתגובה כי יפנה לגינדי החזקות בבקשה לביטול "הדבר המגונה", לדבריו. "לא יעלה על הדעת שיכפו אפילו על אדם אחד לעבוד ביום המנוחה בניגוד לרצונו. הדבר אינו הוגן, לא מבחינת עקרונות חופש הדת ולא מבחינת עקרונות חופש העיסוק", הוסיף.

חלק מהחוזה עליו חתמו בעלי העסקים

משרונה מרקט נמסר בתגובה: "בעלי רשת הנרי׳ס הפר התחייבות ברורה עליה חתם עם הנהלת שרונה מרקט, ומשכך הוטל עליו קנס כמקובל בהפרת הסכמים מסוג אלה. יובהר, כי הקנס אינו בגין אי עבודה בשבת אלא בגין הפרת ההסכם ותו לא".

עוד נמסר כי "בשרונה מרקט ישנם עסקים כשרים שאינם עובדים בשבת כחלק מההסכם עימם. מתוך אחריות ציבורית החליטה הנהלת שרונה מרקט לבטל את הקנס, ולפנות לרשויות המשפטיות הרלוונטיות לצורך בירור ההפרה".

 בהכנת הידיעה השתתפו: מתן חצרוני, עזרי עמרם ויאיר שרקי.