מסמכים מארכיון צה"ל נחשפים: מה קרה כשרבין סירב פקודה?

סא"ל יצחק רבין, מי שהיה לראש המוסד רס"ן צבי זמיר ורס"ן חיים בר לב שהפך שנים מאוחר יותר לרמטכ"ל השמיני של ישראל הם רק כמה מן הקצינים שננזפו לפני 66 שנים בידי רה"מ הראשון דוד בן גוריון לאחר שסירבו פקודה ישירה של הרמטכ"ל דאז יעקב דורי. המסמכים שנחשפו מספרים את הסיפור

(ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

לרגל כנס לציון 75 שנים להקמת ארגון הפלמ"ח שיתקיים היום (שלישי), חושף ארכיון צה"ל במשרד הביטחון מסמכים נדירים מהכנס הראשון של הארגון. הכנס התקיים לאחר פירוקו של הארגון באוקטובר 1949, ובמרכזו עמדה פרשיית הקצינים הבכירים, בהם גם יצחק רבין, שהתרחשה סביבו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה דאז, דוד בן גוריון, אישר לקצינים להשתתף בכנס, אך לאחר שגילה כי צפויים לעלות בו לדיון נושאים פוליטיים, שינה את החלטתו. בן גוריון חשש מחוסר ממלכתיות באירוע וחש כי קיים סיכוי לפלגנות, לכן החליט כי הרמטכ"ל יפרסם פקודה האוסרת על השתתפותם של קצינים בכנס.

בן גוריון אישר בתחילה השתתפות הקצינים (ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)

אך על אף האיסור החד משמעי שפרסם הרמטכ"ל רא"ל יעקב דורי, החליטו מספר קצינים להשתתף בכל זאת באירוע ולהפר באופן ישיר את פקודתו. בין משתתפי הכנס ניתן למצוא שמות מוכרים רבים, בהם סא"ל יצחק רבין, רס"ן צבי זמיר (שהיה לימים ראש המוסד), רס"ן חיים בר לב (שהפך מאוחר יותר לרמטכ"ל השמיני, וכיהן גם כחבר כנס וכשר), רס"ן דוד אלעזר (הרמטכ"ל התשיעי) ועוד.

בין המסמכים שנחשפו ניתן למצוא את הזימון לכנס, את מכתבו של דוד בן גוריון בנושא, ואת הפקודה על איסור ההשתתפות של רא"ל יעקב דורי. גם הוראותיו של דורי לשפוט את הקצינים, לאחר שנודע לו על השתתפותם, מופיעה בקובץ שפורסם, יחד עם השתלשלות המשפט של הקצינים שנשפטו ישירות על ידי הרמטכ"ל וננזפו.