מפכ"לים לשעבר: "גורמים נזק למשטרה"

שלושה מפכ"לים בדימוס אומרים לחדשות 2 Online כי העיכוב המתמשך בהכרזה על מינוי מפכ"ל חריג במיוחד. קראדי: "החלטות אסטרטגיות לא מתקבלות במשך שנה". חפץ: "זה לא בריא". אהרונישקי: "בצבא זה לא היה קורה"

מחפשים מפכ"ל, ארכיון (פלאש 90)

זה קרוב לחודשיים שמשטרת ישראל מתנהלת ללא קברניט, זאת עקב אי הכרעתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן בסוגיית מינוי מחליף למפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו, שסיים את תפקידו בחודש יולי האחרון. בשיחה עם חדשות 2 Online מתריעים מפכ"לים לשעבר מפני ההשלכות הצפויות מהתמשכות ההליך, דבר שלטענתם עלול לפגוע קשות בארגון: "לא זוכרים מקרה כזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רנ"צ (בדימוס) משה קראדי שכיהן כמפכ"ל בין השנים 2004-2007 טוען כי ניתן כבר להבחין בנזק שנגרם בתוך הארגון. "אנשים עוסקים בעניין הזה, החל מהמפקדים הבכירים ביותר ועד השוטרים בניידות", הוא אומר. "זו החלטה שמעבר לסקרנות, יש בה מידה של קריטיות לגבי תפקודו של הארגון, במיוחד במצב שבו הוא נמצא בימים אלו".

"צריך לקבל החלטה מהר ככל הניתן כי גם מרגע שיוחלט על מינוי, יעברו עוד מספר חודשים עד שהארגון יחזור לעבודה בקצב הראוי", הוסיף קראדי. "ממלא מקום מפכ"ל בכיר וטוב ככל שיהיה משול בעיני למפקד שכבלים מונחים על ידיו ורגליו - אין לו יכולת לקבל החלטות ארוכות טווח. בשל כך החלטות אסטרטגיות לא מתקבלות כבר יותר מחצי שנה ולא יתקבלו עד שהבא בתור ייכנס לתפקידו וילמד את הארגון".

רנ"צ (בדימוס) שלמה אהרונישקי, שכיהן כמפכ"ל בין השנים 2001-2004 מסביר כי יש לפעול למינוי מהיר, במיוחד על רקע המצב הרעוע שבו נמצאת המשטרה בעת האחרונה. "הארגון לא יכול להתנהל כך, בטח לא כשהמשטרה נמצאת באחת התקופות הקשות שלה", הוא טוען. "אני לא זוכר התנהלות כזו, בצבא זה לא היה קורה".

אהרונישקי, ארכיון (חדשות 2)

"כשאין מפכ"ל לא מתקבלות החלטות מכריעות, אי אפשר למנות אנשים שחסרים בתפקידי מפתח נוספים ולא ניתן לתכנן את העתיד של המשטרה", הוסיף אהרונישקי. "ממלא מקום הוא לא מפכ"ל אלא ממלא מקום. זה אומר לפעול בידיים קשורות. לארגון כמו המשטרה חייב להיות מנהל".

חפץ, ארכיון (חדשות 2)

רנ"צ (בדימוס) אסף חפץ שכיהן כמפכ"ל בין השנים 1994-1997 מסביר שהחשיבות של האדם שעומד בראש המערכת מכרעת בתהליך החזרת המשטרה אל המסלול. "לדעתי זה צריך להיות מישהו מתוך המשטרה, הוא יוכל לעשות את המהלכים הנדרשים הכי מהר", אומר חפץ. "אני לא זוכר תקופה כזו אי פעם. הציפיה שמישהו יבוא מבחוץ ויעשה פלאים היא ציפית שווא, זה סיכון גדול מדי".

מי שמשמש בינתיים כממלא מקום מפכ"ל המשטרה הוא ניצב בנצי סאו, שנחשב לאחד המועמדים המובילים לתפקיד יחד עם הניצבים יורם הלוי וזוהר דביר. בחודשים האחרונים זומנו השלושה לשיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. עם זאת טרם ירדה מן הפרק אפשרות של מינוי מועמד מחוץ לשורות המשטרה.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני