בגלל טעות הקלדה: פספסה זכייה של 70,000 שקל?

תושבת ת"א שבידיה טופס זוכה מתכוונת להגיש תביעה נגד מפעל הפיס, שמסרב, לטענתה, להעניק את הפרס. הסיבה: היא התבלבלה בהקשת מספר תעודת הזהות. "המספר בכלל לא שייך לאף אחד אחר, בעל הדוכן מעיד שהיא בעלת הטופס, ואלו מספריה הקבועים. זה צירוף מקרים?", תוהה עורך דינה. מפעל הפיס: חל איסור תשלום במקרה של אי התאמה

חוסר מזל? אילוסטרציה (חדשות 2)

כבר חודש וחצי שנורית, תושבת דרום תל אביב המסייעת לקשישה בדיור מוגן, מתקשה להבין כיצד אולי חמקו ממנה 70,000 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביולי היא מילאה טופס הגרלה "פיס 777" של מפעל הפיס עם אותם מספרים שבחרה במהלך כל החודש ובאותה התחנה כפי שהיא נוהגת לעשות מידי שבוע, רק שהפעם המספרים הקבועים עלו בגורל. "הייתי מאושרת כשבעל התחנה הודיע לי שזכיתי ב-70,000 שקל. כל בן אדם רוצה לזכות, לכל אחד יש חלום כזה", היא מספרת בשיחה עם חדשות 2 Online.

תעודת הזהות לא שייכת לאף אחד

אבל כשנורית ניגשה למשרדי מפעל הפיס עם הטופס הזוכה היא נדהמה לשמוע כי לא תוכל לקבל את דמי הזכייה. הסיבה: בלבול גרם לכך שאומנם הקישה במכונת מפעל הפיס את ארבע הספרות האחרונות של תעודת הזהות שלה, אך בסדר שגוי.

בכפוף להנחיות מפעל הפיס מאת משרד האוצר, במקרה של אי התאמה בין מספר הזיהוי לקוד המוצפן - לא תשולם זכייה. אך לטענת עו"ד אסף חדי כהן, שמייצג את נורית, במקרה הנוכחי אפשר לנהוג אחרת לאור הנסיבות, המראות, לטענתו, כי היא אכן בעלת הכרטיס הזוכה.

בין היתר, מספר עו"ד חדי כהן, הוא ערך בדיקה לפיה מספר תעודת הזהות על טופס הזכייה כלל אינו שייך לאף אזרח בישראל, ולא מדובר במספר תעודת זהות תקני. "כך שלא יתכן שסכום הזכייה שייך לאדם אחר", הוא מסביר.

כמו כן, מציין עו"ד חדי כהן כי בעל התחנה מוכן להעיד שנורית רכשה את הכרטיס הזוכה בדוכן אותו הוא מפעיל. "הם יכולים אפילו לבדוק את המספרים שהיא מילאה בכל פעם בחודש האחרון ולראות שאלו בדיוק המספרים שעלו בגורל", הוא מוסיף ותוהה: "כמה מקרי זה יכול להיות?"

"מותר לטעות, הפרס הוא שלי"

בימים אלו מגבשת נורית כתב תביעה נגד מפעל הפיס. "המצב שלי מאוד קשה, ולא פשוט עד שזכיתי, הביאו אותי עד למצב של בכי. אפילו אם התבלבלתי, כל אחד יכול לטעות. אבל הפרס הוא שלי", היא מדגישה.

תגובת מפעל הפיס: מבדיקת כרטיס ההשתתפות נשוא הפניה עולה , הכרטיס הנ"ל השתתף בהגרלת 777 מיום 12/6/15 - וסכום הזכייה בו לפני מס - עומד על 70,045 ₪. לא נמצאה התאמה בין מספר הזיהוי (4 ספרות) לבין הקוד המוצפן בכרטיס.

חובת זיהוי לקוח מתבצעת ע"י מפעל הפיס משנת 2013 ומידע על כך פורסם בהרחבה בתחילת התהליך ומידע מתפרסם באתר האינטרנט של המפעל, וכן מפורט בטופס הסימון . בהתאם להוראות ההיתר לעריכת הגרלות הניתן למפעל הפיס ע"י משרד האוצר חל איסור לתשלום זכייה במקרה של חוסר התאמה כמפורט לעיל.