מנסים להעיר את העציר שובת הרעב

בביה"ח ברזילי מפחיתים את מתן חומרי ההרדמה במטרה להעיר את מוחמד עלאן, השובת רעב כבר 62 יום ומצבו קשה. בג"ץ ידון היום בעתירה לשחרורו בשל מצבו, ובמשטרה קיימת מתיחות לקראת ביקור אפשרי של בני משפחתו‎ בביה"ח

בעוד שהיום (שני) תוגש תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ שהגיש העציר המינהלי השובת רעב מוחמד עלאן, בבית החולים ברזילי שבאשקלון - שם הוא מאושפז - החלו מאז אמש להפחית את חומרי ההרדמה במטרה להשיבו להכרה. בני משפחתו צפויים לבקרו בכפוף לאישור שירות בתי הסוהר ושירות הביטחון הכללי. בהמשך ידון בג"ץ בעתירה לשחרורו בעקבות מצבו הרפואי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתוך כך נערכת המשטרה לאפשרות של הפגנות סוערות נוספות היום. אתמול נעצרו 15 בני אדם - פעילי ימין וערבים-ישראלים - במהלך עימותים בין שתי הקבוצות בכניסה לאשקלון. אחר הצהריים הגיעו כ-200 ערבים ישראלים, מלווים בחברי כנסת ערבים, לכניסה לבית החולים ברזילי כדי להביע תמיכה בעלאן ולהפגין נגד הזנתו בכפייה. מולם התייצבו כמה עשרות תושבי אשקלון ופעילי ימין ובתוך זמן קצר התפתחו עימותים אלימים בין שתי הקבוצות והמשטרה החלה לפזר את המתפרעים. רכבה של עיתונאית פלסטינית נרגם באבנים.

עתר לבג"ץ. עלאן

"כבר משעות הבוקר קיבלנו ידיעות על כוונה של גורמים מכל הארץ להפגין בגין מצבו הבריאותי של עלאן", אמר מפקד מרחב לכיש, ניצב משנה אלי כזרי. "במקביל קיבלנו ידיעות שיהודים רוצים לבוא ולהפגין נגד. התקבלה החלטה שתתאפשר מחאה לגיטימית כל עוד היא תהיה באישור ולא תכלול הסתה או אלימות". לדברי נצ"מ כזרי, לפנות ערב הגיעו לבית החולים פעילי ימין שהחלו לקרוא "מוות לערבים", ובשל כך הוחלט לפזר את המפגינים ולבצע מספר מעצרים.

במקביל עיכבה המשטרה בכניסה לאשקלון ארבעה אוטובוסים שבהם נסעו ערבים ישראלים. "הם סירבו לדבר איתנו, ירדו לכביש והתחילו בתהלוכה עם דגלי פלסטין", תיאר נצ"מ כוזרי. לדבריו, עם ההכרזה על ההפגנה כבלתי חוקית, נתקלו השוטרים באלימות מצד המפגינים, כולל יידוי אבנים. מן העבר השני הגיעו לכניסה לעיר מאות מפגינים יהודים ובמקום התפתחו עימותים אלימים.