הפיגוע במצעד הגאווה: ארדן דורש דוח מתוקן

מסקנות ועדת הבדיקה לרצח במצעד הגאווה בירושלים, שלפי המסתמן יביאו לנזיפה במפקד המחוז אדרי ולהדחת 3 קצינים, הוגשו לשר לביטחון הפנים ולממלא מקום המפכ"ל. ארדן ביקש "מספר השלמות" בנוגע לממצאים. הדוח המתוקן יוגש בימים הקרובים

ראש ועדת הבדיקה לאירועי מצעד הגאווה בירושלים, ניצב בדימוס ישראל יצחק, הגיש הערב (ראשון) את מסקנות הוועדה לידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן. ארדן קיים דיון עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו ובסופו ביקש "לבצע מספר השלמות בנוגע לשאלות שעלו במהלך הצגת הממצאים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ממשרדו של ארדן נמסר כי ההשלמות שביקש יוגשו לו בימים הקרובים ורק לאחר מכן יתקבלו החלטות סופיות בנוגע לאירוע. קודם לכן פורסם בחדשות 2 Online כי על פי המסתמן הדוח כולל מסקנות אישיות נגד מפקד מחוז ירושלים במשטרה וקצינים בכירים ממערך המודיעין והאבטחה במחוז.

שירה בנקי ז"ל

המסקנות האישיות כוללות הערה חמורה או נזיפה נגד מפקד המחוז, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, וכן להדיח שלושה קציני מחוז בכירים מדרגת סגן ניצב ומעלה, לאחר שנקבע כי לא נקטו בפעולות הנדרשות נגד הדוקר ישי שליסל.

על פי הממצאים היה על הגורמים האחראיים חובה להתייחס למכתבים ולאיומים הפומביים שהשמיע שליסל עם שחרורו - כשלושה שבועות לפני המצעד - ולפיהם בכוונו לשחזר את מעשיו תוך ניסיון לגייס סייענים נוספים למעשה.

הפצועים לרה"מ: "שהאחראים יישאו באחריות אישית"

בתחילת החודש מינה ניצב סאו את ניצב בדימוס ישראל יצחק לעמוד בראש הוועדה שבחנה את הרקע ואת הנסיבות אשר הביאו לתקיפת המשתתפים בצעדה, את היערכות המשטרה קודם לאירוע ואת טיפולה באירוע.

בנוסף בחנה הוועדה את תהליך איסוף המודיעין לקראת המצעד ואת ניתוחו, וכן את הממשק מול שב"ס - לרבות העברת מידע בדבר שחרורו הצפוי של הדוקר, ישי שליסל. עוד נבדקו התכנית המבצעית של המשטרה לקראת האירוע והתאמתה לאיומים שהתקבלו מראש, אופן הפריסה ותגובת כוחות המשטרה במהלך האירוע.

מתוך המכתב ששלחו הפצועים לרה"מ

אתמול פורסם לראשונה בחדשות 2 Online מכתב ששיגרו פצועי הפיגוע לראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים גלעד ארדן וממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב בנצי סאו - שבו הם דורשים שהאחראים למחדל ייקחו אחריות, שהמשטרה תתנצל ושמסקנות הוועדה יפורסמו לציבור.

הרוצח ישי שליסל, תושב מודיעין עילית, עדיין מצוי במעצר וטרם התקבלה החלטה סופית אם הוא כשיר לעמוד לדין, לאחר שנשלח לאשפוז כפוי. שליסל שוחרר מהכלא כשלושה שבועות בלבד לפני המצעד לאחר שריצה עונש מאסר של עשר שנים. הוא הורשע בניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה ופציעה של שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2005. בית המשפט קיצר את עונשו בשנת 2007 בעקבות ערעור, זאת לאחר שבתחילה נגזרו עליו 12 שנות מאסר.