פרסום ראשון: פצועי הפיגוע במצעד הגאווה במכתב לנתניהו - "שהאחראים יישאו באחריות אישית"

במכתב שהגיע לידי חדשות 2 Online תובעים קורבנותיו של ישי שליסל שקיפות מוועדת החקירה למחדל הפיגוע במצעד, והתנצלות משטרתית בפניהם ובפני משפחתה של הנרצחת שירה בנקי ז"ל. "אנו מצפים לחקירה יסודית ומעמיקה, שתבחן את מלוא המידע שהיה בידי המשטרה ערב הרצח". בקרוב צפויה הוועדה להגיש מסקנותיה

מעצרו של שליסל במצעד (רויטרס)

שבועיים לאחר הפיגוע במצעד הגאווה שבו נרצחה שירה בנקי ז"ל בידי ישי שליסל, שחזר על מעשיו מלפני עשור, כותבים פצועי הפיגוע מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון פנים גלעד ארדן וממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב בנצי סאו - בו הם דורשים: שהאחראים למחדל ייקחו אחריות, שהמשטרה תתנצל ושמסקנות הוועדה יפורסמו לציבור. את המכתב אנו מפרסמים כאן לראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד הפצועים. ירדן נוי (באדיבות המשפחה)

במכתב ששיגרו הערב (שבת) הארבעה, ירדן נוי, יעל בלקין, נעם אייל ושגיב ס', הם מכנים את הפיגוע "מחדל" וכותבים: "למרות כל סימני האזהרה המשטרה לא מנעה פיגוע שנאה שעלה בחייה של נערה נפלאה. בעקבות האירוע הנורא הקמתם ועדה שתפקידה לבחון את התנהלות המשטרה שקדמה לו. בחלוף שבועיים מהאירוע, במהלכם לא קיבלנו מידע כלשהו בדבר התקדמות החקירה, לא באופן ישיר כנפגעים ולא באופן פומבי לציבור הרחב, אנו מוצאים לנכון לפנות אליכם ולהביע את ציפיותינו מהחקירה".

הפצועים הוסיפו: "אנו מצפים לחקירה יסודית ומעמיקה, שתבחן את מלוא המידע שהיה בידי המשטרה ערב הרצח, את הפער בין מידע זה לבין חוסר המעש בנוגע אליו, ואת הגורמים לפער זה. אנו דורשים מענה לשאלה האם עלתה המחשבה להצמיד פיקוח לאותו רוצח שהשתחרר מהכלא ימים ספורים קודם לכן והביע כוונה לדקור שוב? אם לא עלתה מחשבה כזו - מי כשל בתפקידו להגות בה, ואם כן עלתה - מי החליט שאין בכך צורך, ומדוע?".

ארבעת קורבנותיו של שליסל דורשים שמסקנות הוועדה והעדויות בפניה יתפרסמו לציבור הרחב. "כאשר תוסקנה המסקנות ויתגלו אותם האחראים למחדל, אנו מצפים שאלו יישאו באחריות אישית על מחדלם. כמו כן אנו מצפים מהם באופן אישי וממשטרת ישראל כגוף האמון על בטחוננו להתנצל בפני נפגעי האירוע ובפני רבבות חברות וחברי הקהילה הגאה, אשר נפגעו בנפשם מאותה הסכין שפגעה בשירה ז"ל ובנו אך כוונה לעבר כל אחת ואחד מהם".

"חקירה איכותית, כנה ומעמיקה של מחדל זה אינה אינטרס שלנו כנפגעי הפיגוע בלבד", הם חותמים את מכתבם. "היא בעלת חשיבות רבה גם לציבור הישראלי כולו ולמשטרת ישראל עצמה, שרק במידה ותבצע חשבון נפש אמיתי, תפיק את המסקנות הנדרשות להמשך ותשתף את הציבור הרחב בהליך הבדיקה, תוכל לזכות באמון מהציבור שעליו היא אמורה להגן".

הרוצח עדיין במעצר

הרוצח ישי שליסל, ממודיעין עילית, עדיין מצוי במעצר, וטרם התקבלה החלטה סופית אם הוא כשיר לעמוד לדין, זאת לאחר שנשלח לאשפוז כפוי. שליסל שוחרר מהכלא רק לפני כחודש וחצי בתום עשר שנים. הוא הורשע בניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה ופציעה של שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים בשנת 2005. בית המשפט קיצר את עונשו בשנת 2007 בעקבות ערעור, זאת לאחר שבתחילה נגזרו עליו 12 שנות מאסר.

מיד לאחר הפיגוע לפני שבועיים הודיע השר לביטחון פנים כי יקים ועדה שתבדוק כיצד הצליח שליסל לחזור על אותו הפשע שביצע בעבר, זאת למרות שהצהיר שיש לעשות כן בגלוי. הוועדה, שבראשה עומד ניצב בדימוס ישראל יצחק, תצטרך להגיש בקרוב את מסקנותיה לשר ארדן ולמ"מ המפכ"ל ניצב סאו.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני