סכנה בשחקים: רחפן כמעט פגע במטוס

צוות מטוס נוסעים שהתקרב לנחיתה בנתב"ג הבחין ברחפן שחלף לפניו במרחק של כמה עשרות מטרים ממנו בלבד. למרבה המזל שני כלי הטיס לא פגעו זה בזה. המשטרה עודכנה בפרטים, טרם אותר מפעיל הרחפן

סכנה באוויר, ארכיון (רויטרס)

אסון כבד נמנע בנמל התעופה בן גוריון ביום שני האחרון כשרחפן אזרחי שטס בסמוך לאזור הנחיתה, כמעט ופגע במטוס נוסעים של חברת התעופה הבלגית בריסל איירליינס. "מדובר בתקרית חמורה שמייצגת תופעה מדאיגה שרק הולכת ומתרחבת", אמר חוקר התעופה הראשי שבודק את נסיבות המקרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע החריג התרחש בשעה 15:30, כשהמטוס מדגם איירבס A320 ביצע הקפה לקראת הנחיתה במסלול. בגובה 4,000 רגל הבחין הצוות ברחפן מרובע בצבע כחול-שחור עם ארבעה רוטרים שחלף לפניו. למרבה המזל, הרחפן עבר כמאה מטרים מתחת למטוס הנוסעים, מבלי לפגוע בו. באותה שעה היו במטוס עשרות נוסעים ואנשי צוות שהיו עלולים להיות בסכנה אילו כלי הטיס הבלתי מאוייש היה פוגע במטוס הנוסעים.

החוקר הראשי במשרד התחבורה הסביר בדוח על האירוע כי התקרית הזו מייצגת את תופעת הטסת הרחפנים, הפרטיים ומסחריים, ללא רגולציה וללא תיאום או יידוע מראש של הרשויות המוסכמות. "מדובר בגורם סיכון בטיחותי שעלול לגרום בנסיבות מסוימות עד כדי הפלת מטוס נוסעים, כל שכן כשזו נעשית בקרבת שדות תעופה", הזהיר החוקר.

נק' המפגש (חדשות 2)

טייסי המטוס הבלגי מיהרו לדווח למגדל הפיקוח על המקרה החמור ומיד החל בירור על ידי גורמי רשות התעופה, החוקר הראשי וכן אנשי רשות התעופה האזרחית. המשטרה עודכנה אף היא בתקרית, אך עד כה טרם אותר מפעיל הרחפן.

לא מדובר בפעם הראשונה שבה מסכן רחפן אזרחי מטוס של חברת תעופה זרה: בחודש מרס השנה, אירעה תקרית חמורה נוספת במהלכה חלף כלי טיס בלתי מאוייש בסמוך למטוס איירבס. החוקר הראשי שבודק את התקרית מדגיש כי מדובר בתופעה ידועה ומוכרת, שמטופלת על ידי הרשויות הרלוונטיות בישראל.

יחד עם זאת הוא מציין כי יש להכיר בכך שהתופעה הולכת ומתרחבת. "במצב הנוכחי יש לסגור את הפערים בתחום הרגולציה והאכיפה, תוך יצירת מודעות אצל מפעילי הרחפנים שרבים מהם לא מודעים ממש לסיכון הביטחותי והביטחוני שהם יוצרים", אמר.