"גיור אלטרנטיבי - הרס חיי התורה"

הרב דרוקמן, מבכירי הציונות הדתית, מתנגד ליוזמת רבני הזרם להקים בית דין עצמאי לגיור. "צריך לדאוג שבבחירות הבאות תהיה רבנות אחרת", אמר. בנט: "זו הזדמנות לרבנות, אולי אחרונה, להתעשת ולתקן ליקויים"

הפצצה שהטילו היום (שני) רבנים בציונות הדתית עם הכרזתם על הקמת בתי דין עצמאיים לגיור התקבלה עד כה בשתיקה רועמת מצד הרבנות הראשית, אך דווקא במחנה שלהם מעוררת היוזמה מחלוקת חריפה. בשיחה עם חדשות 2 הביע הרב חיים דרוקמן, אחד מבכירי רבני הציונות הדתית, התנגדות נחרצת למהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מתנגד בכל תוקף לכל דבר אלטרנטיבי מתחום התורה והדת לרבנות הראשית, זה הרס חיי התורה בארץ", אמר הרב דרוקמן. "אני מתנגד לכשרות אלטרנטיבית ובאותה מידה לגיור אלטרנטיבי. אשרינו שיש לנו רבנות אחת שרק בזכותה חיי התורה בארץ יכולים להתנהל כפי שהם מתנהלים".

מתנגד בכל תוקף. הרב חיים דרוקמן (פלאש 90 - מרים אלסטר)

לדברי הרב דרוקמן, גם אם ישנן בעיות בהתנהלות הרבנות הראשית, הקמת גוף מקביל אינה פתרון לגיטימי. "צריך לדאוג שאם הרבנות לא ממלאת את תפקידה לדעת מישהו, בבחירות הבאות הרבנות תהיה אחרת", הוא אומר. "מה אפשר לעשות? בקדנציה הזאת זו הרבנות הראשית".

"הרבנות אינה מתפקדת". השר בנט (פלאש 90)

בנט: "הרבנות אינה מתפקדת כראוי"

יושב ראש הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט התייחס גם הוא ליוזמה החדשה, אך למרות שמתח ביקורת על התנהלות הרבנות הראשית, הוא נזהר מלהביע תמיכה מפורשת. "במצב בריא, כל שירותי הדת של מדינת ישראל צריכים להינתן על ידי הרבנות הראשית, אך לצערי הרבנות אינה מתפקדת כראוי ולכן קמו גופים אחרים לגיור", אמר.

"זו הזדמנות לרבנות, אולי אחרונה", הוסיף בנט, שתמך בחוק הגיור שאושר בממשלה הקודמת ובוטל בממשלה הנוכחית. "עליה להתעשת ולתקן בנחישות את הליקויים על מנת לייתר את הצורך בגופים חדשים".

"מהלך ציבורי כזה אינו פשוט ומעיד על מנהיגות ואומץ לב", אמרה חברת הכנסת רחל עזריה. "יצירת אלטרנטיבה לרבנות, כפי שנעשה בכשרות, הוא המהלך הנכון עבור צביונה הדתי של מדינת ישראל".

"לא משנה אם מי שישלוט בגיורים יהיו רבנים חרדים או רבנים דתיים לאומיים, זה לא ישנה את המצב עבור מאות אלפי ישראלים שימשיכו להיחשב כאזרחים סוג ב'", התייחסה יושבת ראש מרצ זהבה גלאון למהלך. "צריך לאפשר חלופות בגיור: אורתודוקסי, רפורמי, קונסרבטיבי או אחר שיוכר על ידי המדינה".

"אחריותנו לדאוג לקליטת העולים"

אחר הצהריים הודיעה קבוצת רבנים מהציונות הדתית על הקמת רשת בתי דין עצמאיים לגיור בשם "גיור כהלכה", בראשות הרב נחום רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים. הרבנים שעומדים מאחורי היוזמה הדגישו כי בתי הדין החדשים "יעמדו על קיום דרישות ההלכה בגיור באופן מלא, לצד ליווי המתגיירים לאחר הגיור".

"קיבוץ הגלויות ובכללו העלייה הגדולה מברית המועצות לשעבר מעמידים בפני מדינת ישראל אתגרים משמעותיים הדורשים התמודדות אחראית ואמיצה של מנהיגי העם", מסרו. "אחריותנו המוסרית היא לדאוג לקליטתם של העולים ולהשתלבותם המלאה, למענם ולמען המשכיותו של העם היהודי".

הרבנים וראשי הארגונים קראו לראשון לציון הרב יצחק יוסף לשתף פעולה עם המיזם החדש. לדבריהם מדובר במהלך שנועד לתת מענה לאלפי אנשים שמעמדם האישי אינו יכול להיות מוסדר במצב העניינים הקיים.