הכלי החדש של זק"א לאיתור נעדרים: רחפנים

איתור נעדרים הוא משימה מורכבת ורגישה בשל הצורך לסרוק שטחים גדולים וגם בשל חוסר הידיעה על מצבו של האדם שנעלם. ארגון זק"א רכש לאחרונה חמישה רחפנים שעשויים לתרום באופן משמעותי להצלת חיים: "סורקים שטח של ק"מ בשתי דקות"

אחת המשימות המורכבות ביותר במצבי חירום היא חיפוש נעדרים. גם כשיש קצה חוט וידוע אזור סריקות ספציפי זה עדיין מבצע מסובך ורגיש כי מדובר לעתים באזורים נרחבים הכוללים גם שטחים ימיים, ולכל זה נוסף גם חוסר הוודאות בנוגע למצב הנעדר. בזק"א החלו להשתמש ברחפנים כדי לסייע לצוותים על הקרקע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הארגון, שברוב מקרי החיפושים פורס חוליית פיקוד שתפקידה לעזור ולרכז את המידע שנאסף, רכש לאחרונה חמישה רחפנים שעשויים לתרום באופן משמעותי למאמצי האיתור. עד כה נעזרו בארגון ברחפנים פרטיים של מתנדבים, אך בכוונתם להגדיל את המערך כך שבכל אזור יהיה ניתן להקפיץ במהרה כלי אווירי לסיוע.

"זה כלי נהדר. כשאנחנו נקראים למדבריות או לחוף הים, אנחנו פורסים עשרות מתנדבים שמזיעים ומחפשים מטר אחרי מטר", מספר לחדשות 2 online חיים ויינגרטן, ראש אגף המבצעים בזק"א. "הרחפן נותן לנו עיניים בשמיים ויכול לסרוק שטח של קילומטר בשתי דקות, זה יכול לזרז את כל התהליך ולהציל חיים".

השימוש ברחפנים הופך נפוץ מאוד בקרב האוכלוסייה האזרחית, כי זהו מכשיר זול באופן יחסי ובעל יכולות טיסה וצילום מרשימות. גם בקרב כוחות הביטחון, חירום והצלה השימוש בכלי הטיס הקטנים הולך וגובר.

"המטרה שלנו היא להגיע לכל מוקד תוך זמן קצר ולהרים כלי כזה לאוויר, זה עושה עבודה מהירה ויעילה יותר", מוסיף ויינגרטן. "השימוש ברחפן הוא עוד בראשיתו, אך כבר סייע במציאת שני נעדרים, לצערנו ללא רוח חיים. כעת אנו מעוניינים לרכוש מצלמות טרמיות שיאפשרו לנו להמשיך את פעילות החיפוש גם בלילה".