סיוט בביה"ח: בלי מזגן בשיא החום

מאושפזים בכמה מחלקות בשיבא תל השומר מתלוננים שהמזגנים לא פועלים כבר מספר ימים בשל תקלה וכי מאווררים שהוצבו במקום ממש לא מספיקים. "זה פשוט סבל נוראי, כולם פה רטובים מזיעה", תיאר אחד מהם ואחרת ציינה: "לאף אחד אין תשובות בשבילנו". בביה"ח מודים: "תשתית החשמל אינה נותנת מענה כשיש עומס"

דווקא כשגל חום כבד פוקד את אזורנו, בבית החולים שיבא תל השומר המזגנים שובתים. בשל תקלה במערכת המיזוג ובתשתיות החשמל נאלצים המאושפזים במחלקות השונות להסתפק במאווררים שלא מצליחים להתמודד עם התנאים הקשים: "זה סבל נוראי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חולים המאושפזים בבית החולים מדווחים כי התקלה במיזוג נמשכת מאז יום שבת האחרון וכי לא ברור עד מתי תימשך. "לאף אחד אין תשובות בשבילנו", אמרה אחת המאושפזות. "בינתיים אנחנו ממש סובלים. אפילו חשבתי להביא מזגן נייד מהבית, זה פשוט נורא. גם הרופאים מודעים לזה והאחיות עצמן גם לא יודעות למה זה קרה".

המאווררים לא עומדים בעומס. ביה"ח תל השומ (רן מלכה)

הסובלים העיקריים מהמצב הם החולים הקשים ובהם קשישים רבים המתקשים להתמודד עם החום והלחות. "יש פה אנשים מבוגרים שלא יכולים לזוז", סיפר רן מלכה המאושפז גם הוא בבית החולים. "כולם פה רטובים ואנחנו מדברים על שיא החום עכשיו, הימים הכי חמים של הקיץ".

לטענת מלכה, המזגנים מושבתים בכל מחלקות בית החולים ובמעליות – שבהן אין אפילו אוורור. לדבריו, החדר היחיד שבו נמצא מזגן תקין למרבה האירוניה הוא חדר העישון באחת הקומות של בית החולים.

"חום אימים במסדרונות"

"מיום שלישי שעבר אני מאושפזת, לדעתי ארבעה ימים לפחות שאין מזגנים", אמרה מאושפזת במחלקת אורולוגיה לחדשות 2 Online. "אמרו שיש את זה בכל בית החולים ובעוד מקומות בארץ. אמרו לי שהם יתקנו, אבל מתי בדיוק? אני לא יודעת".
 
"איך מסתדרים? אם מישהו יכול ומסוגל ללכת, הוא הולך, מסתובב, תופס פינה, מצטנן קצת שם, שוב חוזר למיטה שלו כי אין ברירה, הרופאים באים לחפש אותך, האחיות", היא תיארה. "אני יצאתי החוצה וירדתי למטה לחפש מקום קצת מוצל. גם למטה במתחם הציבורי אין מזגן. במסדרונות חום אימים. אנשים מזיעים, מתקלחים אבל זה לא עוזר"
 
 "כמה בודדים, החליפו להם את המקום כי כנראה שיש כמה חדרים בודדים שיש להם מזגן, אז העבירו אותם לשם", היא הוסיפה. "אבל השאר סובלים, וכולם מקטרים, ואין מה לעשות, וממתינים".

מבית החולים שיבא נמסר בתגובה: "לבית החולים בעיות קשות בתשתית החשמל שאינה נותנת מענה מלא לבית החולים, במיוחד בעתות עומס כמו בקיץ הנוכחי. התוצאה של חוסר באספקת החשמל הינה הפסקות חשמל והשבתת חלקים מבית החולים כולל הפסקות מיזוג. לפני כשנתיים קיימנו דיון עם החשבת הכללית של האוצר - שדחתה ללא סיבה תכנית מהפכנית להפעיל בשיבא מערכת ייצור חשמל בגז טבעי. מערכת זו הייתה פותרת את הבעיות הקשות הנוכחיות. לאור הכשלים במערכת החשמל הגיש בית החולים פנייה מחודשת לרגולטורים לפעול במידית כדי לפתור את משבר החשמל".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אגף החשב הכללי במשרד האוצר דוחה מכל וכל את תגובתו של בית החולים. נראה שבית החולים לא מוכן לקחת אחריות על התנהלות לא תקינה ומבקש באמצעות אחיזת עיניים, להרחיק ממנו את האשמה. נבהיר כי בית החולים ביקש לייצר חשמל באופן פרטי. גם אם תכניתו הייתה מאושרת, ניתן היה להפיק חשמל ממערכות אלו רק בעוד מספר שנים. לכן, אין קשר בין התכנית לכשלים במערכות החשמל של בית החולים".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני