תושבים באבן ספיר נמלטו מהאש: "יש בלגן שלם, זה מדאיג מאוד"

במושב שליד ירושלים עוקבים בדאגה אחר התפשטות האש. רוב התושבים כבר התפנו, אך אלו שנותרו סמוך ליישוב מעידים בחרדה על שראו עיניהם: "המשטרה והכבאים לא מצליחים לכבות את האש". ראש מועצת מטה יהודה: "קורא לתושבים לגלות אחריות ולהיצמד להנחיות"

השריפה באבן ספיר, היום (רון ירקוני)

יום סוער עובר היום (ראשון) על תושבי המושב אבן ספיר, בשל השריפה המשתוללת באזור. הכבאים עדיין לא השיגו שליטה על האש - שכבר גרמה לנזקים ללולים ולבתים. "זה גיהנום, קטסטרופה", אמרה אביבה אסיקרא, תושבת אבן ספיר, לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"באתי מנמל התעופה ואמרו לי שהנכדים שלי בפנים", סיפרה אסיקרא. "ראיתי מטוסים וניידות ומכבי אש, ואף אחד לא הצליח להגיד אם הוציאו את הילדים מהגן. לא ידעתי מה לעשות, ניסיתי להיכנס ליישוב, לא נתנו לי".

"הייתי בלחץ מטורף", היא תיארה. "בכיתי, פרצתי פנימה והגעתי לילדים. הבאתי אותם לקניון להירגע בירושלים. אנחנו במין סוג של טראומה. זו כבר פעם שלישית שזה קורה; צריך לעשות סוף לדבר הזה".

השריפה באבן ספיר, היום (חדשות 2)

"זה נראה כאילו המטוסים עולים באש"

"נסענו אחרי שראינו שהכל התמלא עשן", סיפר טל, גם הוא מתגורר באבן ספיר. "שמענו ברדיו על האש, לקחנו את החתול ונסענו. נסענו למבשרת ציון. רואים מכאן את העשן מרחוק וכמו שזה נראה מכאן - זה מדאיג מאוד".

עם זאת, ישנם תושבים מעטים שהחליטו להישאר בבתיהם, כמו למשל מוטי אפרים שנשאר במושב עם אמו הקשישה. "אמא שלי מבוגרת ולא יכולה להתפנות, אז אני נשאר כאן איתה", אמר אפרים.

"יש כאן בלגאן שלם", הוא הוסיף. "פינו את כל התושבים. המשטרה וכיבוי האש לא מצליחים לכבות את האש. נמאס מהשריפות מסביב ליישוב. נמאס לגמרי. כל הכבוד ללוחמי האש שמסכנים את עצמם. זה נראה כאילו המטוסים עולים באש".

משה דדון, ראש מועצת מטה יהודה, אמר כי "לאור השריפה בחלקו הצפוני של היישוב אבן ספיר פונו תשעה בתים. התושבים המפונים שוהים בבית העם במרכז היישוב עד לסיום הטיפול באירוע. אנחנו קוראים לתושבים לגלות אחריות עקב מזג האוויר השרבי, להיצמד להנחיות כיבוי אש ולהימנע מהדלקת אש סמוך לשטחי חורש וטבע".

עד כה הגיעו לאזור הדליקה כ-40 צוותי כיבוי שפועלים במקום בסיוע מטוסים. מוקדם יותר סגרה המשטרה את כביש מספר 1 ממחלף לטרון ופתחה אותו זמן קצר לאחר מכן.