"חסמו אותנו כי אנחנו דתיים"

תושבים דתיים טענו כי המשטרה מנעה מהם להיכנס לעצרת נגד האלימות בירושלים - וגם לא אפשרה להם לעבור בשטח הסמוך מחשש שיתקפו. חובשי הכיפה זעמו על זהירות היתר: "זה מקומם שמכפישים ציבור שלם בגלל מעשה של אדם אחד שלוקה בנפשו"

מאות בני אדם הגיעו אמש (שבת) לכיכר ציון בירושלים לעצרת מחאה נגד האלימות, בעקבות פיגוע הדקירה שאירע במצעד הגאווה מוקדם יותר השבוע. העצרת נערכה תחת אבטחה כבדה, אך יש הטוענים כי תחת אבטחה כבדה מדי: דתיים שהגיעו סמוך למקום ההפגנה סיפרו כי נבלמו על ידי המשטרה, שלא נתנה לדבריהם לאף אדם בעל חזות דתית להתקרב אל המפגינים מחשש לתקיפה נוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון שהגיע לידי חדשות 2 נראים מספר תושבים דתיים עומדים ליד השער שהציבו השוטרים ומבקשים להיכנס. השוטר מציע לאחד מהם ללוות אותו לצד השני, אך מסרב לאפשר לו להיכנס באופן חופשי לשטח העצרת. "למה, כי אני דתי, כי אני חרדי אתם לא מכניסים אותי?" שאל האיש - והשוטר השיב בקצרה ובהנהון: "כן".

"יצאנו לחגוג יום הולדת לבנינו בירושלים, ולהפתעתנו השוטרים בכניסה מנעו מאיתנו את הכניסה, בעקבות זה שבעלי חובש כיפה", סיפרה אפרת פוטש, אישה דתיה שביקשה להתקרב לאזור ההפגנה ברחוב יפו בבירה אך נתקלה בסירוב של המשטרה. "לחילונים נתנו להיכנס, אבל לי - שהייתי עם עגלה וילדים וברור לכל בר דעת שאני לא פרופיל של רוצחת - לא נתנו להיכנס".

ריבלין נואם בעצרת תחת אבטחה, אתמול (יונתן סינדל, פלאש 90)

"יש פתרון שלא משפיל ציבור שלם"

"זה בושה וחרפה לעשות סלקציה כזאת במדינת היהודים", הוסיפה פוטש. "זה מקומם שמכפישים ציבור שלם בגלל מעשה של אדם אחד שלוקה בנפשו. התחושה הייתה נוראית, הילדים בכו ועזבנו את המקום. ראוי לציין את התמיכה שזכינו לה מעוברי אורח שאינם דתיים אך למשטרה אני אומרת: לא יתכן שבמדינת היהודים לא תהיה אפשרות לשומר תורה ומצוות ללכת ברחובה של עיר כמו כל אזרח בישראל. היו צריכים לדאוג לפתרונות אחרים שאינם משפילים ציבור שלם".

גם יעקב, אדם דתי שביקש להיכנס לאיזור העצרת, סיפר כי נתקל בסירוב מצד המשטרה. "רצינו אני וחבר לקפוץ להפגנה, גם מתוך סקרנות. הגענו לשם אבל המשטרה סגרה את כל האזורים מסביב באופן כזה שגם אם רצית לשבת בבית קפה לא יכולת". יעקב מספר כי בשל הכיפה השחורה שעל ראשו והכיפה הסרוגה שעל ראש חברו, לא נתנה להם המשטרה לעבור.

"מה שמביש זה שאנשים בלי כיפה כן עברו. כשאנשים דתיים ממש התווכחו, הציעו להם ליווי. בסוף הורדנו את הכיפות ונתנו לנו לעבור. הקצין במקום אמר לנו שנתאר לנו שאם זה היה להפך, שבכיכר השבת אדם חילוני ממצעד הגאווה היה מנסה להיכנס. אבל אני לא ישי שליסל, אני לא קיצוני ואני רחוק מתיאור של חרדי פנטי", הוסיף.

ממשטרת ירושלים נמסר בתגובה: "השוטרים במעגלי האבטחה נדרשו לערנות מוגברת ובידוק מוקפד ובדקו חילונים, חרדים וכל מי שהעלה את חשדם. עשרות רבות של חרדים עברו במחסומים. יחד עם זאת, ישנם כאלו שניסו לעורר פרובוקציות, או הגיעו ללא תיעוד מזהה ואף כאלו שקראו קריאות בגנות העצרת, מהם יש שלא הוכנסו למתחם העצרת וכאלה שאף נעצרו".