הנשיא ריבלין: "זקוקים להשכמה, להבות פשטו בארץ"

אלפים השתתפו בהפגנות ברחבי הארץ במחאה על מקרי אלימות ופשעי השנאה. נשיא המדינה קרא בירושלים: "אי אפשר להמשיך ולכבות את האש המכלה את כולנו - בגינויים רפים". צפו בנאומים המרכזיים

אלפים השתתפו בעצרות מחאה והזדהות ברחבי הארץ נגד פשעי השנאה מהיומיים האחרונים במצעד הגאווה, ובכפר דומא שבשומרון. נשיא המדינה ראובן  (רובי) ריבלין קרא בירושלים לפעול בתקיפות נגד האלימות. "אי אפשר לכבות את האש בהדחקה. על מנת לכבות את הלהבות, עלינו להיות נחושים ונחרצים הרבה יותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"להבות פשטו בארצנו. להבות של אלימות, להבות של שנאה, להבות של אמונה שקרית, מסלפת ומעוותת. להבות המתירות שפיכות דמים, בשם התורה, בשם ההלכה, בשם המוסר, בשם אהבת ארץ ישראל", אמר נשיא המדינה בפתח דבריו בירושלים.

הוא סיפר על החוויה המטלטלת שבפגישה עם בני משפחתו של התינוק שנספה בשריפה. "בבית החולים שיבא בתל השומר, ביקרתי ושתקתי. התביישתי. נחרדתי מכוחה של השנאה", אמר הנשיא. "איננו יכולים להמשיך ולפטר את הלהבות הללו, המאכלות את החברה בישראל, כצרוף מקרים מצער".

"אי אפשר להמשיך ולכבות את האש המכלה את כולנו - בגינויים רפים. אי אפשר, לכבות את האש, בעצרות הזדהות. גם לא בעצרת הזו. אי אפשר לכבות אותה בפוסטים בפייסבוק ובהצהרות בתקשורת. אי אפשר לכבות את האש בהדחקה, בהכחשה ובהתעלמות. הסתה, לעג, קלות דעת, רפיון וגבהות הלב לא מכבים את האש".

"אזרחי ישראל, ישראל היהודית והדמוקרטית, הדמוקרטית והיהודית - זקוקה היום לקריאת השכמה. לא נהיה קנאים. לא נהיה בריונים. לא נהיה לאנרכיה. מדינת ישראל, הייתה, ותמשיך להיות, מדינה של חוק ושל משפט. מדינת ישראל, הייתה, ותמשיך להיות, מדינה של חרות, של סובלנות, ושל צדק. מדינת ישראל, הייתה, ותמשיך להיות, הבית שלנו".

נתניהו: "נוביל נגד גילויי השנאה"

ראש הממשלה נתניהו הקליט נאום ששודר במהלך העצרת. "אנחנו דוחים את השנאה הזו על הסף נעשה כל מה שצריך כדי להפיק את הלקחים, אבל הלקח החשוב ביותר הוא קבלת האחר גם כשהוא לא כמוך", טען ראש הממשלה. "טוב שהרבנים, כל הרבנים גינו את המעשה השפל הזה, טוב שכולם התלכדו כדי לדחות על הסף את השנאה.

עוד הוסיף ראש הממשלה, "אנחנו מתפללים לשלומה של הנערה, אנחנו מאחלים החלמה מהירה לכל הפצועים ואנחנו נמשיך להוביל את המדינה שלנו נגד גילויי השנאה, כל גילוי של שנאה כל גילוי של הומופוביה, אנחנו נקבל את האחר כי האחר זה אנחנו".

בכיכר רבין בתל אביב נאם יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג. "טרור הוא טרור נקודה. מחבלים הם מחבלים נקודה. בין אם הם מחבלים יהודים ובין אם הם מחבלים מוסלמים". הרצוג קרא לראש הממשלה נתניהו לפעול בעוצמה נגד המפגעים ואמר: "העם היהודי בארץ ובעולם בוש ונכלם על מעשים שנעשו בידי בני עמנו ובאנו לכאן להביע צער עמוק ולבקש סליחה בשמם של ישראלים ויהודים מן הארץ ומן העולם על הפשע הזה".

בגן מאיר בתל אביב העצרת שתוכננה לזכר קורבנות הרצח בבר נוער - הפכה לעצרת מחאה בעקבות פיגוע הדקירה במצעד הגאווה בבירה. בראש הנואמים - הנשיא לשעבר שמעון פרס. "ראוי בערב זה להוריד את המסכות", אמר פרס. "מי שמכנה את מצעד הגאווה כמצעד בהמות אל יתפלא כשמורמת סכין על נערה בת 17. מי שמסית נגד אזרחי ישראל הערבים, שלא יתפלא כי מציתים כנסיות, מסגדים ולבסוף שורפים תינוק חי בשנתו! אנו נתקלים היום במצב בו עלינו לשאת את החרדה העמוקה לגורל מדינתנו".

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) אמר במהלך ההפגנה: "אנחנו במלחמה. הדוקר במצעד הגאווה בירושלים - הוא האויב. המחבלים ששרפו תינוק בכפר דומא - הם האויב. אלו ששרפו את כנסיית הלחם והדגים ליד הכנרת - הם האויב. מי שזורק אבנים על כוחות הביטחון - הוא האויב, כי אבנים הורגות. אנשי ארגון להב"ה - הם סייענים, שמסייעים לאויב בזמן מלחמה. מי שמאיים לדרוס את בית המשפט העליון עם D9 - מסייע לאויב בזמן מלחמה. אנחנו במלחמה".