הפצוע מהברנוער היה עד לדקירה: "הייתי בשוק שזה קורה שוב"

יוני גריידי, שנפצע במועדון הברנוער לפני שש שנים, הגיע אתמול למצעד על מנת לחגוג - ונתקל שוב בזירת פיגוע נגד הקהילה. "בחלומות הגרועים ביותר שלי לא ציפיתי להיות שוב עד לאירוע שנאה", אמר לחדשות 2. פצועה אחרת מהברנוער שחזרה: "התחושה היא שחזרנו לאותו לילה לפני שש שנים"

יוני גרייד במצעד, רגעים לפני הדקירה (באדיבות המצולם)

ב-2009 נפצע יוני גריידי בפיגוע במועדון הנוער הגאה ברנוער במרכז ת"א, ומחר (שבת) הוא יציין שש שנים לאירוע ששינה את חייו. אתמול (חמישי) הוא הגיע למצעד הגאווה בירושלים - וראה מול עיניו שוב את הנורא מכל: פיגוע שנאה נגד הקהילה הגאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הייתה אווירה טובה, כולם היו שמחים ושרו שירים, צועדים בכיף ושומרים על הסדר", סיפר - ואז השמחה הפכה לחרדה ובהלה כשישי שליסל השתולל ודקר שישה צעירים במצעד. "עצוב ומזעזע שאירוע כזה קורה, כשמחר אני מציין שש שנים לפיגוע בברנוער שבו חוויתי על בשרי מהי שנאה".

"בחלומות הגרועים ביותר שלי לא ציפיתי להיות שוב עד לאירוע שנאה ולראות שוב בעיניי המצולקות איך אנשים מותקפים ונדקרים ככה. לא רוצה לעבור את זה שוב", הוסיף בשיחה עם חדשות 2 Online.

גריידי נאלץ לעבור מספר ניתוחים לאחר שנפגע בברנוער ביד ובאגן. לאחר ששכב פצוע ומנותח לאחר הפיגוע בברנוער, הוא קיווה שהרעש התקשורתי סביב הרצח ימנע אירועים דומים בעתיד - אך התבדה.

"'בבקשה לא שוב', זה מה שעבר לי בראש", הוא שחזר את מחשבותיו בזמן פיגוע הדקירה במצעד, "הייתי בעיקר בשוק שזה שוב קורה. ואני שוב רואה את זה מול העיניים. רק שהפעם לא נפגעתי כמו בברנוער".

גם אנה שילנסקי שנפצעה בברנוער התקשתה להאמין כששמעה על הפיגוע. היא הגיעה אתמול לאות תמיכה למרכז הגאה בתל אביב לעצרת ההזדהות. "התחושה היא שחזרנו לאותו לילה לפני שש שנים. חרדה מטורפת, חוסר בטחון וחוסר אונים, אבל המציאות היא שאלימות נגד הקהילה היא לא משהו נדיר, פשוט נדיר שאנחנו שומעים עליו", היא סיפרה.

לדבריה, האירוע ממחיש את משבר האמון במשטרה: "נשים טרנסיות מותקפות כל יום וגם אז למשטרה אין מענה לזה. אם היה לי תקווה שתפיסת הרוצח מהפיגוע בברנוער תשנה משהו, היא נעלמה אתמול, יחד עם האמון שלי במשטרה. הרי גם אם הוא ייתפס עשר שנים אחר כך הוא שוב יהיה ברחוב ואנחנו נישאר בסכנה".

אמו של ניר כץ ז"ל: "התזמון מזעזע"

יוני בוקס, שנפצע אף הוא בפיגוע בברנוער, הוסיף: "אני לא מבין איך משחררים מחבלים במדינה הזאת, עדיף שהמדינה הייתה מכירה בפצועים מהברנוער ועוזרת להם, אבל לא קורה כלום לצערי".

איילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל שנרצח בברנוער, קראה לכוחות אכיפת החוק להיאבק באלימות נגד הקהילה. על מאורעות אתמול סיפרה לחדשות 2 Online: "היינו בנסיעה בלי רדיו ואז הגיע טלפון מהתקשורת. לא הופתעתי שזה אותו אדם, יש הרבה אירועי אלימות קשים נגד להט"בים. כשכותבים לשני הומואים על הדלת 'עופו מכאן', זה לא נחשב כפשע שנאה אלא סכסוך פלילי בעיני המשטרה".

כץ הוסיפה כי היחס המשטרתי אינו חדש: "ב-2010 עוד אמרנו לנו במטה מחוז תל אביב שאין פשעים נגד הקהילה בתל אביב, והיום מבינים שם שיש, שהם לובשים פנים וצורות, מאוד מגוונות. התזמון הוא מזעזע - לפני חמש שנים הזיזו את מצעד הגאווה בירושלים לסוף יולי כדי שהוא יהיה מצעד הגאווה והסובלנות וסוג של מחאה ואמירה מול הכנסת בגלל הברנוער. אז לא כולם גינו ואתמול הגינוי היה מאוד מהיר וגורף, אבל זה צריך להיות כך גם כשמישהו כותב מצעד התועבה".

מחר, במוצאי שבת, תתקיים בגן מאיר בתל אביב עצרת תנועות הנוער שתוכננה לציון שש שנים לפיגוע בברנוער. כעת האירוע יהפוך לעצרת מחאה וזעם בתגובה לפיגוע אתמול. ארגוני הקהילה ותנועות הנוער קראו לכלל הצבור להגיע להבעת מחאה: מנכ"ל האגודה ללהט"ב עודד פריד שיגר אמש מכתב לנשיא המדינה ראובן ריבלין ולראש הממשלה נתניהו וביקש מהם להגיע ולהפגין נוכחות בעצרת. "תעבירו יחד איתנו את המסר כי מול האלימות, ההסתנה והשניאה לא ניתן לשתוק עוד", כתב.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני