מהפקודה עד הטיולית: תיעוד הפינוי

זה לקח 3 שעות שבסופן עזבו 250 המתבצרים את חורבות ההתנחלות שא-נור בה בהתבצרו יומיים. כתבנו ליווה את הפריצה של כוחות הביטחון, את הנערים שרקדו ופונו בכוח ואת הנסיעה החוצה עם אור ראשון. כך זה נראה

הבוקר (חמישי) בשעה 07:30, אחרי יומיים שלמים וכמעט שלושה לילות, הושלם פינויים של 250 המתבצרים בחורבות ההתנחלות המפונה שא-נור בשומרון. ההתבצרות, שהחלה במבצע לילי חשאי של המתיישבים, הסתיימה עם אור ראשון בתוך הטיוליות של מערכת הביטחון. כתב חדשות 2 בילה את הלילה האחרון בשא-נור ביחד עם המתיישבים ועם לוחמי משמר הגבול. כתבה נרחבת על פינוי שא-נור תשודר הערב במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמוך לשעה 03:00 הוכרז האזור שטח צבאי סגור, מחסומים הוקמו לאורך הצירים ושיירת הפינוי הגיעה למקום. עשרות ג'יפים, אוטובוסים וטיוליות ובתוכם לוחמי משמר הגבול התמקמו מחוץ למבנים. בעוד ש-20 משפחות התכוננו לפינוי מרצון, כ-100 צעירים ובני נוער החלו להתבצר בתוך מבנה נטוש כשהם משתמשים ברהיטים ובחפצים שונים על מנת לחסום את הכניסות.

(רויטרס)

"כאן החל העם היהודי, אנחנו לא גזלנים, אנחנו לא עוקרי עצים, שבנו הביתה אחרי אלפיים שנה", אומרת אחת מהנוכחות במקום ללוחמים שמולה. "תכינו את מי שבא אחריכם שיישנו טוב לפני שהם באים אלינו כי זה לא פשוט להתעסק איתנו. אנחנו מאוד מצטערים שאתם לוקחים חלק בגירוש. אנחנו לא רוצים להתעמת איתכם, אבל שלא תפרשו את זה כחולשה. אנחנו נחזור".

שיירת כוחות הביטחון (עופר חדד)

"השהייה שלכם בלתי חוקית"

בזמן שלוחמי מג"ב החלו לתפוס עמדות מחוץ למבנה המרכזי ולהתכונן לפריצה, עשרות הצעירים במקום העבירו את הזמן בשירה ובריקודים. "השהייה שלכם בלתי חוקית ואתם חייבים להתפנות", הכריז מפקד הכוחות בשטח במגפון. "אנחנו לא חפצים להתנהג בברוטאליות ומבקשים שהפינוי יהיה בצורה מכובדת. נשמור על איפוק ונשתדל לעשות את העבודה באופן המקצועי ביותר".

"יש לכם חמש דקות לצאת, אחרי זה ניכנס פנימה ונתחיל לפנות אתכם לטיוליות", הכריז לבסוף המפקד ולאחר זמן קצר החלה כניסת הכוחות לבית. את הכוחות ליוו קריאות "סרבו פקודה" של כמה עשרות מהמתבצרים על גג המבנה.

למרות ההתנגדות של הדור הצעיר, הפינוי עבר לבסוף בשקט יחסי וללא אירועים חריגים. בזה אחר זה הוציאו לוחמי מג"ב את המתבצרים והעלו אותם על הטיוליות שהמתינו מחוץ למקום. כפי שהגיעה לפני עלות השחר, כך עזבה עם אור ראשון השיירה של כוחות הביטחון והותירה מאחוריה שוממות את חורבות שא-נור.