הקרב על המצבה: הוסר הכיתוב נגד נתניהו ויעלון

המאבק סביב הכיתוב על קברו של חלל צה"ל לי מט ז"ל, שנהרג בצוק איתן, נמשך והלילה הוסרה המצבה המאולתרת שהציבה המשפחה ועליה נכתב: "לי נהרג במשמרת של נתניהו ויעלון". אמו זועמת: "באו כמו גנבים בלילה, הם גיבורים מול מתים". משרד הביטחון: "משפחות שכולות התלוננו שהכיתוב פוגע ברגשותיהן"

המצבה הזמנית

המאבק בין המשפחה השכולה למערכת הביטחון עולה שלב: בלילה (שישי) הוסרה מצבה מאולתרת ועליה הכיתוב "נהרג במשמרת של נתניהו ויעלון" מעל קברו של חלל צה"ל לי מט ז"ל, שנהרג במבצע צוק איתן, וכן חפצים אישיים ששמו בני משפחתו בחלקת הקבר בהר הרצל. במשרד הביטחון הסבירו כי הכיתוב פגע במשפחות שכולות ולכן הוסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמדר, אמו של לי, אמרה בזעם לחדשות 2 Online: "אף אחד לא יידע אותנו, יכלו לטלפן ולהגיד לנו. הם באו כמו גנבים בלילה ועקרו את הלוח ששמנו, הוציאו את הגלשן והגיטרה מחלקת הקבר של בני. הם גיבורים מול מתים. משרד ביטחון מול משפחה שכולה".

לי מט ז"ל

משפחתו של לי מט ז"ל תוקפת את מערכת הביטחון על כך שבמשך שנה לא נענו לדרישתה לחרוט את השמות של אחיו של לי על המצבה. כצעד מחאה הותירו ההורים את קברו של הבן בהר הרצל בלי מצבה ועם כיתוב מאולתר נגד נתניהו ויעלון על המצבה הזמנית.

מוטי, אביו של הלוחם שנפל, אמר אתמול: "שלא יבלבלו את המוח. יש הרבה משפחות שרוצות ומעוניינות ששמות האחים או הבנים יהיו כתובים על המצבה. אני אומר פה למערכת הביטחון ולחברי הכנסת: על קברו של לי מט, לילי, לא תהיה מצבה כל זמן שזה לא יהיה מאושר וחוקי".

יו"ר יד לבנים אלי בן שם אמר הבוקר לחדשות 2 Online בעקבות הסרת הכיתוב והחפצים מהקבר כי "המועצה להנצחת החייל קיבלה החלטה טלפונית להוריד את הלוח שהוצב בניגוד לנוהל ולתקנון. יש שם עוד גיטרה וגלשן שלא נגעו בו. הוא היה צריך לקבל אישור של אגף משפחות והנצחה".

בן שם הסביר כי הוא תומך במאבק של בני המשפחה לרשום את שמות האחים על המצבה ומנסה להעביר באמצעות ח"כ עפר שלח הצעת חוק בנושא. "אמרתי להם שבית קברות הוא מקום קדוש ולא ניתן לעשות שם מאבקים פוליטיים", אמר בן שם. "הורידו רק את הכיתוב כי אסור למשפחה לשים אותו לבד. אף אחד לא יכול לעשות מה שהוא רוצה".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "בעקבות פניות של משפחות שכולות שיקיריהן קבורים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, על פגיעה ברגשותיהן, לאור הכיתוב האישי שהניחה משפחתו של לי מט ז"ל על קברו ולאחר אישור ועדת הקבע של המועצה הציבורית להנצחת החייל, גוף המורכב מבני המשפחות השכולות, הוסר הלילה הכיתוב מעל הקבר. יודגש כי על פי תקנות בתי קברות צבאיים (כללים לכיתוב על מצבות) בתוספת הכיתוב לביטוי אישי, לא ייכללו ביטויים הפוגעים, בין היתר, בערכי מדינת ישראל, בביטחון המדינה, בכבוד הזולת וברגשותיו ובטעם הטוב, או ביטויים בעלי אופי פוליטי".