כמה הוציאו הנשיאים ריבלין ופרס?

דוח של התנועה לחופש המידע חושף את הוצאות משכן נשיאי ישראל בירושלים בשנת 2014, שנה שהתחילה עם נשיא אחד – שמעון פרס, והסתיימה עם נשיא אחר – ראובן ריבלין. מי סייר יותר מחוץ למשכן? מי הוציא יותר כספים על טקסים ואירועים? ומי השקיע יותר בתחזוקה השוטפת?

פרס וריבלין, ארכיון (לע"מ)

בשנת 2014 כיהנו שני נשיאים במשכן הרשמי בירושלים: השנה החלה עם סיום כהונתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס, ובסוף חודש יולי נכנס הדייר החדש - הנשיא המכהן ראובן ריבלין. דוח של התנועה לחופש המידע חושף את הוצאות המעון במהלך השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודשים האחרונים לכהונתו של פרס כנשיא המדינה הוא קיים 16 פגישות עבודה, פעילויות וסיורים ברחבי הארץ, מחוץ למשכנו. עלות הסיורים הללו - כולל מאבטחים - עמדה על יותר מ-30 אלף שקל.

לעומתו, ריבלין - מאז כניסתו לתפקיד ועד סוף שנת 2014 - סייר פעמיים בלבד מחוץ למשכנו. פעם אחת הוא התארח במלון בבאר שבע, ופעם נוספת הוא התארח במלון בירושלים משום שהמפגש שקיים לא יכול היה להיערך במשכנו. עלות שני הסיורים מגיעה בסך הכל ל-4,200 שקלים.

משכן נשיאי ישראל, ירושלים (חדשות 2)

"מצפים מריבלין להמשיך לקדם את נושא השקיפות"

כשמסתכלים על פירוט ההוצאות של משכן הנשיא לטובת טקסים ואירועים, הפערים גדולים עוד יותר. בחלק הראשון של 2014, בתקופת כהונתו של פרס, הוציא המשכן יותר מ-2,378,300 שקלים. בחלקה השני של השנה, לאחר כניסתו של ריבלין לתפקיד הוציא המשכן יותר מ-224,550 שקלים.

עוד פער בהוצאות ניכר בתחום התחזוקה השוטפת במשרדי המשכן ומתחמי האירוח. בתקופת הנשיא ריבלין הוציא בית הנשיא יותר ממיליון ו-200 אלף שקלים, ואילו בתקופת הנשיא פרס הוציא בית הנשיא יותר מ-4 מיליון שקלים.

יש לציין כי עם כניסתו של ריבלין למשכן נשיאי ישראל בירושלים, בוצעו הוצאות חד פעמיות לרגל כניסתו ורכישות לטובת חידוש ריהוט וכלי בית - כמו וילונות, ציוד מטבח ומוצרי חשמל. עלות כל הרכישות הללו הגיע ליותר מ-130 אלף שקלים.

"טוב עשה בית הנשיא כשהחליט לפרסם את המידע על השנים המדוברות", אמרה עו"ד עינת הורביץ, מנכ"לית התנועה לחופש המידע. "אנו מצפים כי הנשיא ריבלין ימשיך ויקדם את נושא השקיפות כפי שהתחייב עם כניסתו לתפקיד וכי מידע דומה יועמד בעתיד לרשות הציבור באופן יזום".

מלשכת הנשיא לשעבר שמעון פרס נמסר בתגובה: "בבית הנשיא, המשמש כמרכז הטקסים הממלכתיים של ישראל, הייתה בזמן כהונתו של פרס עלייה משמעותית בביקורי מנהיגים ומשלחות מכל העולם וכן באירועים הפתוחים לציבור הרחב בישראל. כבר במחצית ראשונה של 2014 הגיעו לישראל נשיאל סרילנקה, רומניה, פרו, גוואטמלה, קנצרלית גרמניה, ביקור האפיפיור וכן התקיים טקס חיילים מצטיינים ליום העצמאות.

"יודגש כי תקציב בית הנשיא משמש לתפעול כלל המחלקות ובהם 132 עובדים ומאבטחים ונועד לאפשר את קיום הטקסים הממלכתיים והמדיניים, תפעול מחלקת החנינות, מינוי שופטים, דיינים, נציגים דיפלומטים וכיו"ב לטובת אזרחי מדינת ישראל".

לעיון בדוח המלא, לחצו כאן