נחשף תוכן מגילה עתיקה מהמאה ה-6

1,500 שנה לאחר שנכתבה פוענה תוכנה של מגילה עתיקה שנתגלתה בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו בבית הכנסת העתיק שבעין גדי. "מדובר בממצא המשקף מורשת של אלפי שנים", אמר מנהל רשות העתיקות בטקס החגיגי שבו הוצג הפריט ההיסטורי

קריאת חלק מתוכנה של מגילה עתיקה שנשרפה לפני כ-1,500 שנה התאפשר לראשונה הודות לטכנולוגיות מתקדמות. המגילה נמצאה בתוך ארון הקודש בבית הכנסת העתיק בעין גדי, ובתום עבודה מאומצת שארכה יותר משנה התגלו לעיני החוקרים הנרגשים פסוקים מתחילת ספר ויקרא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שמונת הפסוקים של ספר ויקרא מתוך המגילה העתיקה הוצגו היום (שני) במסיבת עיתונאים שנערכה בירושלים בהשתתפות שרת התרבות והספורט ח"כ מירי רגב ומנהל רשות העתיקות ישראל חסון.

המגילה העשויה קלף, נחשפה כבר ב-1970 בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו בבית הכנסת בעין גדי, בראשות הארכיאולוגים ד"ר דן בר"ג ז"ל וד"ר ספי פורת, אך בשל מצבה המפויח לא ניתן היה לקרוא את הכתוב על גביה.מומחים מעריכים כי המגילה נכתבה בסוף המאה השישית לספירה, עובדה ההופכת את הממצא למגילה הקדומה ביותר שנתגלתה מלבד המגילות הגנוזות שנמצאו במדבר יהודה.

שרת התרבות והספורט מירי רגב בירכה על התגלית העתיקה. "הגילוי ההיסטורי מלמד על הקשר העמוק של עם ישראל לארצו ולמולדתו", אמרה רגב. על דבריה הוסיף מנהל רשות העתיקות, ישראל חסון, ששיבח את הצוות שעמל על גילו המגילה. "הממצא משקף מורשת בת אלפי שנים, אשר לשמחתי פגשה את הנחישות המקצועית של עובדי רשות העתיקות אשר מיצו את מלוא היכולות המדעיות הקיימות".