תיעוד: הנהגים שמסכנים חיים בחופי הים

בסופ"ש נפצעה בינוני אישה שנדרסה כשהשתזפה בחוף הים של חדרה. אבל התופעה המסוכנת אורבת בכל פינה. פקחים תיעדו בשבועות האחרונים נהגים רבים נוסעים, חלקם בפראות, על החוף ובין מתרחצים. ויש להם גם תירוצים

ימי הקיץ מביאים עמם את הבילוי המשפחתי המהנה בחוף הים, אך גם לא מעט סכנות בדמות נהגי ג'יפים וטרקטורונים שנוסעים בפראות בחופים ומסכנים את חייהם של המתרחצים. אתמול מקרה כזה גרם לפציעתה באורח בינוני של אישה בשנות השלושים לחייה, מפגיעת ג'יפ בחדרה. בדיקת חדשות 2 Online מעלה כי מדובר בתופעה רווחת - המתרחשת כמעט בכל חוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חוף הים, המקום שאמור להיות שליו במיוחד, הפך בשנים האחרונות לזירה לנסיעה של ג'יפים, טרקטורונים, רכבי באגי ואופנועי שטח סמוך לחוף - זאת למרות שהחוק קובע כי אין לנסוע בקרבה של 100 מטרים מקו המים. כדי להילחם בתופעה נשלחים לחופים אנשי רשות הטבע והגנים בשיתוף עם עמותת אור ירוק, שמחלקים בממוצע בשנה כ-1,500 דוחות לנהגים, אך נראה שהדבר לא גורם להרתעתם.

בתיעוד של עבודת הפקחים בשבועות האחרונים, נראים רכבים רבים הנוסעים על החוף באין מפריע, במקרים מסוימים אף מתקרבים למתרחצים ומסכנים את חייהם. ברשות הטבע והגנים מקפידים להציב שלטים רבים שבהם האיסור המוחלט על הנסיעה באזורים אלו, אך הנהגים מתעלמים מהם ולעיתים מורידים את לוחית הזיהוי מתוך הבנה כי הם עוברים על החוק.

הפקחים שמעניקים לעבריינים דוחות שנעים בין 500 ל-1,000 שקלים שומעים תירוצים שונים ומשונים. "רק הלכתי להביא ציוד", אומרת נהגת צעירה שנוסעת כשרישיון הנהיגה כלל לא ברשותה. "אני בעצמי מתנדב, אנחנו אנשי חוק, לא פורעים", אומר נהג אחר שנסע בניגוד מוחלט לחוק. במקרים מסוימים נתקלים הפקחים גם באלימות, באחד המקרים נראה אדם שמשליך את הדוח שקיבל.

וגם המשטרה נרתמת למשימה: בסוף השבוע האחרון התקיימה פעילות משותפת של שוטרים ואנשי השיטור הימי של מרחב לכיש. במבצע לקחו חלק עשרות שוטרים ומתנדבים ומסוק משטרתי, במהלך הפעילות נרשמו 33 דוחות תנועה, מתוכם 7 דוחות בגין נסיעה על חוף הים. בהמשך נעצרו חמישה חשודים על קטנועים בחשד כי גנבו אותם וזאת לאחר שנמלטו ונטשו אותם.

"החופים נהיו מאוד מפחידים, יש פה צעירים רבים שמשתוללים", מספר מיכאל מוזס, מתרחץ באחד החופים, שנתקל בתופעה המטרידה כמעט מדי שבוע כשהוא מגיע לבילוי עם ילדיו. "ההרגשה מפחידה, צריך להשגיח על הילדים בגלל הנהגים. אני מקווה שתהיה אכיפה כי אחרת יכול להיות כאן אסון בחוף הים".

"נזק עצום לטבע" (רשות הטבע והגנים)

"נדרשת אפס סובלנות מצד המדינה לתופעה המסוכנת והמכוערת שהכוללת נסיעה פרועה ברכבי שטח אופנועים וטרקטורונים בחופי הרחצה", מדגיש שמואל אבואב, מנכ"ל עמותת אור ירוק. "המדינה חייבת להוסיף את כניסת כלי רכב אל חופי הים, אל רשימת העבירות שבגינן ניתן להחרים כלי רכב, כך ניתן יהיה לחסל את התופעה המסוכנת הזו".

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים הוסיף: "נהיגה בחוף הים היא תופעה הגורמת נזק עצום לטבע בסביבה החופית ומסכנת את כל מי שמבקש לבלות בחוף הים. לא כל מדינה התברכה ברצועת חוף, זו שיש לנו בישראל היא רצועה קטנה ויקרה ולכן חובתנו לשמור עליה. הרוח הגבית שנותן לנו הציבור תסייע במניעת התופעה".