אחרי עשור - מחאה בזירת התאונה: "כולנו גל בק"

הטיוח לכאורה של התאונה הקטלנית ב-2005, שבה קיפח את חייו גל בק ז"ל, אז בן 16, מצית זעם ציבורי: כ-800 בני אדם מחו בצומת הרחובות קק"ל וחיים לבנון בת"א בקריאה לפתוח התיק מחדש: "רוצים שהאמת תצא לאור"

פרשת דריסת הנער גל בק לפני כעשור: כ-800 בני אדם התאספו הערב (שבת) בצומת הרחובות קק"ל וחיים לבנון שבתל אביב - זירת התאונה - להפגנה ספונטנית. המוחים הדליקו נרות ויצרו את הכיתוב: "כולנו גל בק", תוך שהם קוראים לרשויות לפתוח את תיק החקירה - שעל פי הפרסומים טויח ונסגר זמן קצר לאחר האירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עדני דגן, דודו של גל בק, אמר לחדשות 2 Online כי "אנשים פשוט שמעו שההורים שלו מגיעים לצמות שבו נהרג לרגל עשור למותו; הם החלו להתרכז פה ואז הגיעו עוד ועוד. זה היה אירוע ספונטני. היה מאוד שקט, אנשים באו והביאו איתם המון נרות שעדיין דולקים פה. באו לחזק את ההורים".

"יש פה מסר ברור", הוא המשיך, "אנחנו רוצים שהאמת תצא לאור. אני רוצה להאמין שאני חי במדינה מתוקנת ולא במדינה שכולם מחפים על כולם. הפרקליטות צריכה לשרת את האזרח ולא אנשים אחרים".

ביולי 2005 פגעה נהגת צעירה בת 20 בבק, בן 16, שעה שרכב על אופנועו בצומת הרחובות חיים לבנון וקק"ל בתל אביב. בחקירתה טענה הצעירה שנסעה באור ירוק ובק חצה את הצומת באור אדום, אך בתחקיר של איילה חסון ויפעת גליק ב"יומן" בסוף השבוע נטען כי חמישה עדי ראייה טענו כי דווקא בק הוא שנסע באור ירוק ואילו הצעירה היא שעברה ברמזור אדום.

השבוע זימנה המשטרה עד ראייה לתאונה לצורך השלמת חקירה - כך פורסם ב"מבט" בערוץ 1. אתמול הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב כי לא תפתח מחדש את התיק, למרות טענות ועדויות לכך שהחקירה טויחה.

גל בק ז"ל (באדיבות "יומן" ערוץ 1)

עד הראייה שימסור את גרסתו באגף התנועה מחר הוא דורון בן משה, נהג מונית שנכח בזירה בזמן התאונה אך לא העיד במשטרה בזמן אמת. רק עם פרסום הפרשה ברשת ב' לפני מספר שבועות הבין בן משה שהתיק נגד הנהגת נסגר וביקש לחלוק את עדותו.

התחקיר אף העלה סימני שאלה בנוגע לאחת מהעדויות במשטרה, זו שתמכה בגרסתה של הצעירה. בפרקליטות הודיעו אתמול כי מלבד העדות הזו, שני עדים נוספים לא מסרו גרסה ברור ולכן "אין בידם לשלול ברמה הנדרשת במשפט הפלילי את האפשרות שהמנוח נכנס לצומת עוד לפני שהאור ברמזור בכיוונו התחלף לירוק".

עוד אמרו בפרקליטות כי חלק מהעדים טענו כי המנוח עמד מעבר לקו העצירה כשהרמזור בכיוונו היה אדום וכי הטענה שלפיה 5 עדי ראייה טוענים שהנהגת הפוגעת עברה באדום אינה נכונה. "רק חברו של המנוח, שנהג לידו, טען טענה זו באופן חד משמעי", נמסר.

"לאור הגרסאות הסותרות ובמצב הראייתי בתיק, לא ניתן היה לשלול ברמה הנדרשת במשפט פלילי - הדורש ודאות מעל לכל ספק סביר - כי החשודה נכנסה לצומת באור ירוק", נמסר מהפרקליטות. מסיבה זו הוחלט שלא להעמיד אותה לדין.

מהתחקיר עולה כי הפרסומים אודות מעצרה של עורכת הדין רות דוד הם שהציתו בקרב ההורים את הרצון לפתוח את תיק החקירה, מאחר שדוד הייתה פרקליטת מחוז תל אביב באותם ימים. עם זאת, בפרקליטות טוענים היום כי עו"ד דוד לא הייתה מעורבת בתיק בשום שלב.

"היכולת לחקור לא אפקטיבית"

בעקבות התחקיר הופצו בסוף השבוע שעבר קריאות רבות ברשתות החברתיות להעמיד את הצעירה לדין, תוך פרסום שמה ותמונתה. הטענה המרכזית של גולשים רבים היא כי העובדה שהצעירה היא בת למשפחה עשירה ומקושרת היא שהובילה לטיוח התיק. בין היתר נטען בתחקיר כי לא נערכה לצעירה בדיקת אלכוהול. בנתיחה שלאחר המוות הובהר כי בגופו של בק לא נמצאו שרידי אלכוהול, סמים או תרופות.

ההחלטה לסגור את התיק התקבלה כאמור כבר לפני 10 שנים והזמן הקבוע בחוק להגשת ערר הוא 30 יום מקבלת ההודעה. בפרקליטות הדגישו כי לאחר 10 שנים היכולת לבצע השלמת חקירה אפקטיבית "כמעט ולא קיימת ולאור האמור גם לא נדרשת".

עוד נטען כי העבירה שבה חשודה הנהגת - גרימת מוות ברשלנות - התיישנה כבר בחלוף 5 שנים מזמן התאונה וכי בניגוד למה שנטען בתחקיר - "קבלת החלטה בתיק שכזה תוך חודש וחצי אין בה כל פסול וכל חריג".