אחרי 20 שנה: הגנב החזיר העתיקות

אלמוני השיב בשבוע שעבר לרשות העתיקות שתי אבני קלע בנות 2,000 שנה שגנב לפני כשני עשורים. במכתב התנצלות שצירף למשלוח הביע הגנב חרטה על מעשיו: "הן הביאו לי המון צרות. אנא, אל תגנבו את העתיקות!"

הפתק ובו ההודאה והחרטה (המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח)

אלמוני השיב לרשות העתיקות ממצאים שגנב מאתר ארכיאולוגי לפני 20 שנה בצירוף פתק שבו התוודה והביע חרטה עמוקה על המעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מעובדי המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע הופתע בשבוע שעבר להבחין בשקית שהושארה בחצר המוזיאון ובה שתי אבני קלע עתיקות.

לצד האבנים היה גם מכתב התנצלות קצר שבו הסביר אלמוני על מקורן. "אלה שני כדורי בליסטראות רומיות מאתר גמלא, מרובע מגורים לרגלי הפסגה. אני גנבתי אותם ביולי 1995, ומאז הם הביאו לי המון צרות. אנא אל תגנבו את העתיקות!".

הכדורים העתיקים שהושבו (המוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח)

מנהלת המוזיאון, ד"ר דליה מנור, מיהרה לדווח על הממצאים לרשות העתיקות שצירפה אותן אל שאר אוצרות המדינה.

מדובר באבני קלע בנות 2,000 שנים בקוטר של כ-15 ס"מ כל אחת. "במהלך חפירות ארכיאולוגיות בשמורת גמלא נמצאו קרוב ל-2,000 אבנים כאלה, וזהו האתר שבו נמצא המספר הגדול ביותר של אבני בליסטרה מהתקופה הרומית הקדומה", סיפר ד"ר דני שיאון מרשות העתיקות שעסק בחפירות בגמלא. "את האבנים סיתתו חיילים או שבויים באופן ידני, והרומאים ירו אותן על מגני העיר במטרה להרחיק אותם מהחומה כך שניתן יהיה לשבור אותה".

זו אינה הפעם הראשונה בה רשות העתיקות מקבלת חזרה לידיה פריטים שונים שנגנבו מאתריה. בעבר הושב לרשותה ארון קבורה יהודי בן 2,000 שנה שנשמר בחדר השינה של תושב תל אביב עד שזה התוודע לתכלית הממצא. במקרה אחר התקבלה פנייה מכומר ממדינת ניו יורק, אשר ביקש מחילה עבור חבר בקהילה שלו שהתייסר על כך שלקח אבן מירושלים לפני יותר מעשור.