האמנה שתשמור על שוכרים בצפון

בעלי דירות שמתחייבים לא להעלות את שכר הדירה במשך 3 שנים, לתקן ליקויים בזמן ולהבטיח דירה ראויה למגורים. כל אלה הם רק חלק מהסעיפים המופיעים ב"אמנת השכירות" שעליה חתמו נציגי אגודת הסטודנטים בצפון עם ועדי יישובים כדי להגן על השוכרים. בקרוב בשאר אזורי הארץ?

המחאה החברתית לא שינתה הרבה בתחום הדיור באזור תל אביב, אבל בצפון הארץ חתמו השבוע נציגי הסטודנטים ממכללת תל חי עם ועדי יישובים מקומיים על "אמנת שכירות" להבטחת זכויותיהם של השוכרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במציאות הנדל"נית של ישראל זה נשמע כמו חלום, אבל ביישובים כפר יובל ומשגב עם שבצפון התנאים הללו הם חלק מהסכמי השכירויות הסטנדרטיים, לרבות עם ציבור הסטודנטים באזור.

מאחורי היוזמה עומדים נציגי הסטודנטים של מכללת תל חי שניסחו יחד את "אמנת השכירות", המהווה מסמך משפטי מחייב המגדיר את היחסים בין משכיר הדירה לשוכר. בשונה מכל חוזה דירה סטנדרטי, מעגנת האמנה בעיקר את זכויותיהם של השוכרים ומצמצמת את יכולתו של המשכיר לנצל את כוחו לרעה.

בין שאר התנאים שכוללת האמנה, מתחייבים בעלי הדירות מראש כי הנכס שאותו הם מעמידים לרשות השוכר אכן ראוי למגורים על פי הנקבע בחוק. כמו כן מתחייבים הבעלים שלא להעלות את דמי שכר הדירה במשך שלוש שנים ולתקן כל ליקוי שבו הם מחויבים תוך פרק זמן סביר.

למרות שהיוזמה הולכת ומתרחבת באזור הצפון, מוקדם מדי לצפות מראש כמה זמן יידרש עד שאמנות כאלו ייחתמו גם במרכז הארץ - אם בכלל.