משפחתו של אברה מנגיסטו: "פונים לחמאס, תתחשבו במצבו של אחי"

בני משפחתו של אברה מנגיסטו, הצעיר מאשקלון שמוחזק בעזה, כינסו מסיבת עיתונאים שבה קראו לממשלה לפעול על מנת להביא לשחרורו. "החלטנו לפעול באיפוק כדי לתת לממשלה את הזמן להשיב את אברה הביתה", אמר אחיו

בני משפחתו של אברה מנגיסטו (29), שחצה את הגבול לרצועת עזה לפני עשרה חודשים, כינסו היום (חמישי) מסיבת עיתונאים מיוחדת בביתם באשקלון. אילן מנגיסטו, אחיו של הנעדר, קרא לממשלה לפעול לשחרורו ולחמאס להתחשב במצבו הרפואי. "מדובר במקרה הומניטרי קשה מאחר שאחי אינו נמצא בקו הבריאות", ציין מנגיסטו. "בשמי ובשם משפחתי אני מבקש ממשלת ישראל לעשות הכל כדי להשיב את אחי הביתה בשלום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מבקש מהקהילה הבינלאומית להתערב ולהפעיל את מלוא השפעתה כדי לשחרר את אחי. אני פונה לחמאס ומבקש להתחשב במצבו של אחי, ולשחרר אותו באופן מיידי", ציין האח. "בשלב הזה החלטנו לנהוג באיפוק ולתת לממשלת ישראל את הזמן כדי להשיב את אברה הביתה. אני פונה אליכם, תושבי ישראל, ומבקש מכם לנהוג באיפוק. אנחנו נודיע על המשך דרכנו בימים הקרובים".

הבוקר, עם חשיפת הפרשה הביטחונית החמורה, בני משפחת מנגיסטו הגיבו לראשונה על התקופה הקשה. מאז המקרה ההורים שקעו בדיכאון והביעו תקווה שאברה יחזור הביתה בשלום. "אני מבקש שלא תחשבו על אברה כאזרח ממוצא אתיופי שנמצא בעזה", אמר אביו לחדשות 2. "הוא ישראלי-יהודי. אני מבקש שתחזירו את הבן שלי בשלום".

זהו אינו המקרה הראשון בו מתמודדת משפחת מנגיסטו עם משבר. לפני שלוש שנים, עברה המשפחה טרגדיה קשה נוספת, לאחר שאחיו הגדול של אברה נפטר. "אברה ראה באחיו דמות לחיקוי והחבר הטוב ביותר", מספר האב. "הוא נכנס לדיכאון מאז מותו ואז הוא גם התחיל לשתות".

ראש עיריית אשקלון מבקר את בני המשפחה

נתניהו: מתחייב לפעול

מקורות המקורבים למשפחה יודעים לספר שכעבור זמן מה החל ראש הממשלה בנימין נתניהו לטפל באירוע באופן אישי והוא מינה צוות מיוחד בראשות אל"מ במילואים ליאור לוטן. לוטן נפגש מספר פעמים עם המשפחה, עדכן במתרחש, וביקש מהם לא ליצור מגע עם כלי התקשורת.

המשפחה הסתגרה בביתה וסירבה להיפגש עם עיתונאים אפילו לא לשיחות רקע. במהלך התקופה נפגשו בני משפחת מנגיסטו גם נשיא המדינה ראובן ריבלין שהזמינם למשכנו וגם עם שר הביטחון משה יעלון. אותם מקורות המקורבים למשפחה מספרים כי רה"מ הבטיח אישית לבני משפחתו של מנגיסטו כי יעשה הכל בכדי להשיב את בנם בשלום וקרא להם לנהוג באיפוק.

היום הותר לפרסום כי מנגיסטו טיפס על הגדר באזור זיקים ב-7 בספטמבר 2014, הגיע לידי ארגון הטרור - ולא ידוע מה עלה בגורלו. גורמים בישראל ניסו להביא לשחרורו של מנגיסטו, ככל הנראה מעורער בנפשו, במהלך התקופה האחרונה - אולם המאמצים עלו בתוהו. בנוסף למנגיסטו, אזרח ישראלי נוסף מצוי בעזה - בן מיעוטים שחצה אף הוא את גדר המערכת. מדובר בצעיר שחצה בעבר את הגבול לעזה מספר פעמים נוספות.

"נהג להיעלם ולחזור". מנגיסטו

שעות לאחר חשיפת הפרשה שנותרה מאופלת במשך חודשים ארוכים, אמר גורם ביטחוני בישראל כי חמאס משקר - ומחזיק באחד האזרחים הישראליים שנכנסו לרצועת עזה: להערכת הגורם, חמאס לא שחרר את אברה לאחר שהבין כי הוא אינו חייל, והארגון מחזיק בו עד היום.

הגורם הביע תקווה כי פרסום הפרטים על מנגיסטו בכלי התקשורת לראשונה זה עשרה חודשים, ייאלץ את חמאס לפתוח במשא ומתן להשבתו ולהשבת האזרח הישראלי הנוסף, תושב הפזורה הבדואית.

"מקווים שאברה יחזור לחיק המשפחה"

בארגון הטרור טוענים כי מנגיסטו לא נמצא בחזקתם, אך אמרו שהחזיקו בו לזמן קצר לאחר שחצה את הגבול. הוא שוחרר, כאמור, לאחר ששוביו הבינו כי לא מדובר בחייל ושהוא בעצמו לא הבין היכן הוא נמצא - כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען".

שר הביטחון נפגש לאחרונה עם משפחתו של מנגיסטו ועדכן אותם בהתפתחויות. את המשפחה ביקרו בכירים נוספים בהם גם ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, שהגיע היום לבית על מנת לתמוך בהם: "המשפחה עוברת תקופה קשה מאוד ואגף הרווחה של עיריית אשקלון מלווה אותם מהרגע הראשון. אנחנו מחזקים אותם ומקווים שאברה יחזור אל חיק משפחתו במהרה".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שנפגש בחודשים האחרונים עם בני המשפחה, התייחס היום לפרטי הפרשה שנחשפו לכלל הציבור ואמר כי מדובר בפרשה כואבת: "אנחנו מלווים את הפרשה מההתחלה, אני נמצא בקשר עם משפחת מנגיסטו ואני יודע כי כל הגורמים האמונים על כך עושים עבודתם נאמנה ועוקבים אחר העניין מרגע שאברהם חצה את הגדר".